Jak uszyć zasłony ? - czyli poradnik szycia zasłon.

szycie zasłon
2 października 2018 11624 view(s)

Jak uszyć zasłony ? - czyli poradnik szycia zasłon.

Najlepszym i zarazem najszybszym sposobem na odświeżenie naszego wnętrza jest zmiana dekoracji okiennej, inaczej mówiąc zawieszenie nowej zasłony i firanki. Satysfakcja z takiej zmiany może być jeszcze większa, kiedy to zasłonę wykonamy sami — będzie to nasze DIY.

W artykule tym nie będę się już rozpisywała na temat tego, jak dobrać zasłonę do salonu czy zasłonę do kuchni, lub jaka zasłona pasuje do wnętrza nowoczesnego. To znajdziecie w tym wpisie na naszym blogu. Troszkę dokładniej na temat dobierania zasłony do salonu jest też w tym artykule. Jeśli jednak wpisy z naszego bloga nie rozwieją waszych wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszym personelem, który pomoże dobraniu odpowiedniej tkaniny na zasłony.


Czy musisz umieć szyć?


Zapewne każda z was zastanawiała się, czy poradzi sobie z szyciem zasłony — ależ oczywiście, jednak potrzeba nieraz trochę cierpliwości i samozaparcia. Zdarza się, że musimy coś pruć i szyć od nowa, jednak tutaj nie należy się zrażać, bo to zdarza się nawet zawodowym krawcowym.


Co będzie nam potrzebne do uszycia zasłony? Oczywiście niezbędny będzie materiał — ale o tym troszkę później. Kolejny bardzo ważny element to przybory do szycia, które postaram się wymienić i w skrócie opisać najważniejsze.

Maszyna do szycia to niezbędne urządzenie, oczywiście możemy próbować uszyć prostą zasłonę ręcznie, jednak nie polecam tego nikomu. Jeśli nie posiadamy jeszcze maszyny do szycia, to dokonując zakupu pamiętajmy, aby nie przepłacać i kupić maszynę odpowiednią do swoich umiejętności. Zdecydowanie lepiej zakupić dobrą maszynę o podstawowych funkcjach niż przepłacać za niepotrzebne dodatki. Na dobry początek wystarczy nam maszyna z niewielką ilością ściegów, w której będziecie mogły wyregulować szerokość i gęstość ściegu, jak również położenie igły. Dobrze będzie też, jeśli wasza nowa maszyna do szycia będzie posiadać nawlekasz do igły, nożyk w obudowie maszyny, metalową płytkę ściegową, regulację docisku stopki — te elementy znacznie poprawią wygodę pracy na maszynie.

Do Cięcia materiału potrzebować będziemy 3 rodzajów nożyczek, i tak: do pocięcia zakupionej tkaniny zasłonowej potrzebować będziemy pary dużych nożyczek, z kolei do obcinania niewielkich kawałków i szwów potrzebna będzie para średnich nożyczek. Ostatnie, jakie będą potrzebne to małe i ostre nożyczki do obcinania nici i wycinania łuków.

Wskazówka!

Nożyczek nie używajmy do cięcia papieru, ponieważ bardzo je to tępi.

Potrzebować także będziemy dwóch rodzajów igieł. Będą to igły do szycia ręcznego — pamiętajmy, aby były ostre, co ułatwi nam pracę. Nie możemy oczywiście zapomnieć także o igłach do maszyny do szycia.

Niezwykle istotny będzie także centymetr — najlepiej o długości 150 cm.


Przyda nam się także poduszka na igły, w którą będziemy mogły wbijać igły i szpilki w czasie pracy.


Szpilki krawieckie najlepiej z kolorowymi główkami, które są zdecydowanie bardziej widoczne.


Kreda krawiecka dzięki, której będziemy mogły rysować po tkaninie.

Bardzo ważne w naszej pracy nad szyciem zasłony będzie także żelazko, najlepiej z wydłużonym szpicem i wyrzutnią pary. Pamiętajmy, tylko aby dobrać odpowiednią temperaturę do materiału, aby jej nie uszkodzić.


Wskazówka!

Brzeg kredy najlepiej temperować średnimi nożyczkami, aby zawsze był ostry.


Może nam się także przydać naparstek krawiecki, który zabezpieczy nasz środkowy palec przed przypadkowym ukłuciem igłą podczas ręcznego szycia zasłony.


Gdzie kupić tkaninę?


Oczywiście zachęcam do skorzystania z oferty naszego sklepu internetowego alena-firany.pl, w ofercie mamy mnóstwo wzorów i kolorów, każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście w razie problemów z wybraniem odpowiedniej tkaniny zachęcam do kontaktu z nami. Można także zamówić darmowe próbki wybranych tkanin zasłonowych, co na pewno pomoże w wyborze odpowiedniej tkaniny.

 

Zasłona prosta — czyli dwa prostokąty

 

Najprostszą zasłoną, jaką możemy uszyć to zasłona składająca się z samej tkaniny w kształcie dwóch prostokątów z bokami obszytymi na maszynie, które powiesimy na karniszu przy użyciu żabek.


Jak uszyć prostą zasłonę do salonu?


 1. Przed przystąpieniem do pracy nad samą tkaniną należy obliczyć potrzebną ilość z uwzględnieniem naddatku na marszczenie. Zazwyczaj wystarczy nam stosunek 1:1,5, czyli będziemy potrzebować 1,5 szerokości np. karnisza. Z uwagi na to, że będą to dwie zasłony musimy wynik podzielić przez dwa. Na naddatek do szerokości dodajemy 8 cm, a do wysokości 26 cm na podłożenie.

 2. Kolejny krok to zaprasowanie podwiniętych na szerokość 2 cm obu boków zasłony — czynność tę powtarzamy, tak aby powstałą w ten sposób listwa była podwójna.

 3. Trzeci jest podobny do drugiego, z tym że tym razem odwijamy dolną krawędź materiału o szerokości 8 cm — czynność powtarzamy jak poprzednio, z tym że tylko dla dolnej krawędzi.


Wskazówka

Rozłóż zaprasowaną zasłonę z widocznymi liniami i zetnij narożnik po przekątnej przebiegającej dokładnie przez punkt, w którym przecinają się linie zaprasowania, pozostawiając 5 mm tkaniny.


 1. W tym kroku przystępujemy już do samego szycia. Zaczynamy od przeszycia listew bocznych, zwróćmy uwagę na to, aby szew znajdował się blisko wewnętrznej krawędzi.

 2. Ostatni etap to podszycie ręczne ściegiem krytym dolnej listwy i analogiczne wykonanie podwójnej listwy o szerokości 5 cm na górnej krawędzi zasłony.


Jak uszyć zasłonę na troczkach ?


Jeśli mamy już za sobą zasłonę prostą nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować uszyć coś bardziej skomplikowanego, czyli zasłonę na troczkach. Zasłonę przygotowujemy w ten sam sposób co zasłony proste, ale na zakończenie należy odmierzyć długość zasłony i uciąć ją 1,5 cm powyżej oznaczonego miejsca. Długość troczek będzie zależał od tego, w jakiej odległości od karnisza ma się znaleźć brzeg zasłony. Oraz od tego, czy troczki będą związane na supełki, czy na kokardki.


Ile tkaniny za zasłonę na troczkach?


Podobnie jak w przypadku zasłony podstawowej musimy wziąć pod uwagę naddatek na marszczenia, czyli 1,5 szerokości. Musimy także uwzględnić długość troczków, która wynosi zazwyczaj około 60 cm — dodajemy to do długości potrzebnej tkaniny zasłonowej. Troczki tniemy pionowo wzdłuż tkaniny, tak aby wzory pasowały do siebie.


Jak przygotować troczki do zasłon 6 prostych krokach ?


 1. Przede wszystkim musimy odciąć od tkaniny paski o szerokości 5 cm o długości stanowiącej dwu krotność docelowej troczki — należy także uwzględnić dodatkowe 2 cm na szycie.

 2. Kiedy mamy już przygotowane pasy zaprasowujemy oba brzegi tworząc listwę o szerokości 1 cm. Składamy pasek tkaniny na pół i szyjemy blisko krawędzi.

 3. Wykonane zgodnie z powyższym troczki rozmieszczamy co jakieś 20 cm wzdłuż górnej krawędzi zasłony.

 4. Kolejno składamy każdy troczek na pół i przypinamy szpilką do górnej krawędzi zasłony z prawej strony.

 5. Odcinamy pasek tkaniny zasłonowej o szerokości 3 cm i długości równej szerokości zasłony plus 3 cm na zszycie. Pasek przypinamy prawą stroną do dołu nad troczkami i przeszywamy do górnej krawędzi zasłony, następnie obszywamy do środka — na lewą stronę zasłony.

 6. Na obszyciu zaprasowujemy listwę o szerokości 1,5 cm. Podszywamy boki obszycia ściegiem krytym, a następnie podszywamy na maszynie.


Jak uszyć zasłony z taśmą marszczącą? Nic prostszego !


Zasłony z taśmą marszczącą to chyba najpopularniejszy rodzaj marszczenia. Na rynku występuje bardzo wiele różnych taśm marszczących, jednak nie będę się w tym artykule rozpisywała na temat dobierania odpowiedniej taśmy, ponieważ to można znaleźć w tym wpisie na naszym blogu: Jak marszczyć.Najważniejsza odpowiednia ilość tkaniny.


Przede wszystkim musimy ustalić wysokość zasłony, jaka zawiśnie na naszym oknie i do otrzymanej liczby dodajemy 20 cm na podłożenie i szycie. Szerokość tkaniny otrzymamy w momencie wybrania taśmy marszczącej, ponieważ wtedy będziemy znać współczynnik jej marszczenia. Zazwyczaj dodajemy 8 cm na listwy i 3 cm na każdy szew.


Jak wszyć taśmę marszczącą do zasłony?


 1. Wzdłuż obu boków zasłony podwijamy i zaprasowujemy podwójne listwy o szerokości 2 cm. Następnie wzdłuż dolnego brzegu podwijamy i zaprasowujemy podwójną listwę o szerokości 8 cm. Zaznacz szpilką brzeg dolnej listwy. Rozwiń listwy i wepnij szpilkę 4 cm od bocznej krawędzi.

 2. Dolną krawędź zagnij pod kątem między szpilkami i zaprasuj.

 3. Kolejny raz podwijamy boki, a następnie dół, aby krawędzie listew zetknęły się pod kątem.

 4. Ściegiem krytym podszyj boczne listwy, chwytając igłą tylko jedną lub dwie nitki widocznej części zasłony.

 5. Ponownie podwijamy listwę tak, żeby wystawała 5 mm na zewnątrz poza zasłonę. Przyszyj listwę do zasłony.

 6. Dla lepszego efekty dobrze jest w każdy narożnik zasłony wsunąć obciążnik i przyszyć go.

 7. W kolejnym kroku przycinamy zasłony do odpowiedniej długości plus 1,5 cm na szycie. Podwijamy górną listwę i zaprasowujemy. Podwijamy taśmę marszczącą tak, aby końce sznurków pozostawały swobodne, przypnij ją szpilkami wzdłuż górnej krawędzi do zasłony. Na drugim końcu taśmy pozostaw niewielki naddatek na podwinięcie. Zwiąż końce sznurków. Podwiń koniec taśmy marszczącej pod spód i przypnij szpilką.

 8. Przyszyj taśmę wzdłuż długich krawędzi — oba szwy należy poprowadzić w tym samym kierunku. Podszyj oba boki taśmy tak, aby sznurki pozostawały swobodne.

 9. Ostatni już krok to zmarszczenie zasłony układając palcami zakładki powstałe po ściągnięciu sznurków. Swobodne końce sznurka trzymaj w ręku lub przywiąż do klamki. Kontynuuj pracę, aż cała zasłona będzie starannie zmarszczona. Zwiąż sznurek na węzełek, a końce owiń wokół końcówki do nawijania sznurka lub ukryj w kieszonce.


Powyższe wskazówki wydaje mi się powinny wystarczyć do tego aby samemu uszyć piękną zasłonę. Zdaję sobie jednak sprawę, że dla kogoś, kto nie miał do czynienia wcześniej z szyciem, to co napisałam może być niezrozumiałe szczególnie w kwestii nazewnictwa, jednak postaram się w kolejnych wpisach uzupełniać brakujące pojęcia.


Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...