Jak obliczyć materiał potrzebny na uszycie firan, zasłon, rolet rzymskich i paneli - proste porady.

Jak mierzyć materiał na zasłony
12 czerwca 2019 11464 view(s)

Jak obliczyć materiał potrzebny na uszycie firan, zasłon, rolet rzymskich i paneli - proste porady.

Planujesz długie zasłony do sypialni, nowoczesne krótkie firanki w kuchni lub w stylu retro do salonu, które będziesz upinać? Sprawdź, jak wyliczyć właściwą ilość materiału.

Jakie długości zasłon i firan?

Możesz wyliczyć je bardzo podobnie. Najpierw zastanów się, do jakiej wysokości okna mają sięgać czy może wolisz, żeby dochodziły do ziemi. Pomyśl też nad tym, czy chcesz, żeby swobodnie zwisały czy planujesz je upinać. Jeśli cenisz sobie klasykę i zależy Ci na średniej długości zasłonach oraz firankach, najlepiej, aby kończyły się około 2 cm przed parapetem albo około pięciu do dziesięciu centymetrów za nim. Długie zasłony, które mają dawać Ci przyjemne zacienienie w sypialni albo wieczorami w salonie, najlepiej aby były do ziemi, a dokładniej kończyły się dwa, trzy centymetry nad nią. Jeśli planujesz upinać zasłony lub firany, do klasycznej długości dolicz jeszcze jakieś 10-20 cm. Niezależnie do tego, czy wybierasz klasykę, styl retro z fantazyjnymi upięciami czy lekkie oraz nowoczesne zasłony, zawsze warto założyć pewien margines, dzięki któremu nie spotkają Cię żadne niespodzianki. Zwłaszcza, jeśli kupujesz jedynie materiał i chcesz z niego wykonać samodzielnie zasłony lub firany. Na wykończenie dołu najlepiej zawsze zarezerwować około dwudziestu centymetrów, a góry od pięciu nawet do dziesięciu centymetrów. Dodatkowo jeśli firanę będziesz zawieszać na taśmie marszczącej, jej długość należy liczyć od wysokości żabek do parapetu lub podłogi.

Pomiar szerokości - jak najlepiej go wykonać

Jeśli już wiesz, jaka długość zasłon lub firan będzie najlepsza, pora na dobranie ich szerokości. Aby ją wyliczyć, zmierz dokładnie szerokość karnisza, od jednego końca do drugiego. Pamiętaj, żeby liczyć ją bez końcówek dekoracyjnych. Tyle powinna wynosić szerokość zasłon i firan z dodaniem dwóch, trzech centymetrów. Jeśli jednak chcesz drapować firany, pomnóż tę wartość kilkukrotnie. Ile dokładnie, aby nie wyszły za szerokie? To zależy od tego, jak duże marszczenia planujesz. Przy tych delikatnych i niewielkich, pomnóż szerokość karnisza przez półtora, a przy standardowych przez dwa. Planujesz bogate drapowanie? Pomnóż wtedy szerokość karnisza przez trzy, a otrzymasz właściwą szerokość firan. Weź też pod uwagę to, czy chcesz żeby zasłony lub firany zachodziły na siebie czy stykały się ze sobą. A może mają być tylko dekoracyjne i planujesz między nimi większą przerwę?


Firana batyst len długa do podłogi

Wymierzanie długości i szerokości rolet

Wiele osób zamiast zasłon wybiera rolety, które są łatwiejsze w utrzymaniu i bardziej minimalistyczne. Aby dawały też silne zacienienie musisz je odpowiednio wymierzyć i dopasować. Inaczej powinno przebiegać to przy mini rolecie, rolecie wolnowiszącej, a jeszcze inaczej przy popularnej rolecie rzymskiej.

  • - W przypadku mini rolety długość wymierzasz od górnej do dolnej krawędzi wnęki okiennej. Za to jej szerokość dopasuj odmierzając szerokość szyby razem z listwami przyszybowymi. W praktyce zazwyczaj oznacza to, że do szerokości szyby dodajesz jeszcze dwa centymetry. 
  • - W przypadku rolet rzymskich jest to odrobinę bardziej skomplikowane, ale nadal proste, jeśli trzymasz się kilku zasad. Wymiary rolety wolnowiszącej, która będzie mocowana do ściany wyznacz, mierząc długość oraz szerokość wnęki okiennej i dodaj kilka centymetrów. Najlepiej między pięć a dziesięć, zarówno do długości, jak i szerokości. Jeśli roletę będziesz mocować bezpośrednio do ramy okna, długość wylicz mierząc odległość między górną a dolną krawędzią ramy okiennej lub między górną krawędzią ramy okiennej a parapetem, w zależności od tego, jaką długość rolet planujesz. Szerokość wyliczyć mierząc szerokość szyby oraz obu listw okiennych.
  • - Roleta dzień-noc - jej idealny pomiar jest niezwykle ważny, bo za krótka czy odstająca od okna będzie wpuszczać za dużo światła. Po zbyt krótkiej nocy może to być problemem, gdy planujesz ją odespać. Pomiar rolety zacznij od zmierzenia wysokości i szerokości samej szyby, a następnie szerokości szyby wraz z listwami przyszybowymi. Te dane będą Ci potrzebne przy zakupie rolety.Roleta rzymska batyst len

Pomiar paneli okiennych

Różni się w zależności od tego, czy mają być tylko ozdobą i zakrywać jedynie część okna czy solidnie chronić przed dostępem światła, jak klasyczne zasłony czy rolety. W obu przypadkach pomiar zawsze zaczynaj na wysokości karnisza. Zastanów się, czy chcesz, żeby sięgały parapetu czy ziemi. 
Przy długości do parapetu dobrze, żeby tak ja w przypadku zasłon były o kilka centymetrów krótsze, ale nie więcej niż pięć. Zastanów się też, czy w przypadku dużego okna chcesz zawiesić kilka paneli obok siebie, a jeśli tak, to czy chcesz, żeby odstępy między nimi były widoczne. Możesz zdecydować się też na panele, które całkowicie przykrywają okno i wtedy najlepiej wymierzyć je tak, jak w przypadku rolet wolnowiszących, żeby dobrze chroniły przed dostępem światła.

Ważne zasady pomiaru:

Pamiętaj o tych kilku drobnych regułach, aby jak najlepiej wymierzyć długość i szerokość zasłon, firan, paneli czy rolet.

 - Do pomiarów stosuj zawsze profesjonalne miarki, najlepiej sztywne, które nie zaniżą wyniku.

 - Jeśli masz wątpliwości, czy wykonujesz go prawidłowo, zawsze możesz się z nami skontaktować.

 - Pomiar zawsze dokonuj dwa, trzy razy, najlepiej w dwóch różnych punktach. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że popełnisz błąd jest dużo mniejsze.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...