Karnisze

Trudno wyobrazić sobie okno bez powieszonego nad nim karnisza. To na nim wiesza się firanki i zasłonki. Dobrze dobrany karnisz jest prawdziwą ozdobą okna i całego pomieszczenia. Źle dobrany nie spełni swojej funkcji. Dlatego urządzając nowe mieszkanie, warto zatrzymać się chwilę właśnie przy doborze karnisza.

Czytaj więcej

Produkty 1 do 30 z 61

Siatka Lista

Ustaw kierunek rosnący

Produkty 1 do 30 z 61

Siatka Lista

Ustaw kierunek rosnący

To, czy zamontujemy karnisz na suficie, czy na ścianie nad oknem jest kwestią indywidualnego wyboru. Nie ma sztywnych norm określających takie rzeczy. Warto jednak pamiętać, że karnisz powinien wisieć przynajmniej dziesięć centymetrów od okna, a jeśli mamy szeroki parapet to nawet piętnaście. Jeśli chodzi o górną krawędź okna, karnisz powinien wisieć przynajmniej pięć centymetrów ponad nią. Jednak tej zasady nie musimy sztywno przestrzegać. Przy większej odległości możemy skorzystać z zasłon na przelotkach bądź na szelkach, efekt będzie warto starań.

Na jakiej wysokości zamontować

Odległość od okna to nie wszystko. Ważna jest także szerokość karnisza. Aby ją ustalić, musimy zaopatrzyć się w taśmę mierniczą odpowiedniej długości. Jej minimalny rozmiar to dwa metry.

Wyznaczanie długości karnisza rozpoczynamy od ustalenia, ile wynosi szerokość wnęki okiennej. To będzie podstawa naszych dalszych rozważań. Do szerokości wnęki okiennej dodajemy około czterdziestu centymetrów, po dwadzieścia z każdej strony. W ten sposób wyznaczyliśmy rozstaw wsporników, na których będzie wisiał karnisz. Aby całość wyglądała estetycznie, przyjmuje się, że karnisz powinien wystawać przynajmniej pięć centymetrów poza wspornik. Przy dużym oknie w dużym salonie może to być nawet dziesięć centymetrów. W ten sposób określiliśmy ostateczną długość karnisza. Warto pamiętać, że to nie to samo, co długość samej rurki, trzeba odjąć długość zakończeń, które nierzadko są kilkucentymetrowymi dekoracjami.

W naszym sklepie dostępne są karnisze jednorurkowe i dwururkowe. Oferujemy karnisze w różnych rozmiarach i wzorach. Podaną wielkość trzeba potraktować informacyjnie, zbyt długi karnisz można skrócić. Jednak trzeba pamiętać, że odwrotna procedura nie jest możliwa, za krótkiego karnisza nie wydłużymy najdłuższymi nawet dekoracjami. Ponadto trzeba pamiętać, że krótki karnisz nie zasłoni prawidłowo okna, pojawią się niepożądane i nieestetyczne prześwity. Jeśli chodzi o kolorystykę, to w naszym sklepie znajdą Państwo karnisze w kolorze stali, tytanu i wenge.

Istotny jest także sposób wieszania firan i zasłon na karniszu. Jeśli decydujemy się na tradycyjne żabki, musimy pamiętać o ich kupieniu i założeniu przed zamontowaniem karnisza. Przy stosowaniu zasłon i firan na przelotkach bądź szelkach dodatkowe akcesoria nie będą potrzebne.


Kupuj wg
Porównanie (0)

Nie masz produktów do porównania.