Rolety

Wybór między roletami i zasłonami dotyczy najczęściej małych pomieszczeń. W salonie z zasady nie wiesza się klasycznych rolet, jeśli już, to królują tu rolety rzymskie. Rolety mają wiele zalet: nie zajmują tak dużo miejsca, jak zasłony, nie zabierają cennej przestrzeni wokół okna, można je zasłonić „od góry” i dzięki temu odciąć dopływ oślepiających promieni słonecznych bez konieczności rezygnacji z dopływu światła. Zasłony dobrze sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, gdzie pełnią głównie funkcję dekoracyjną. To przede wszystkim salony oraz przytulne sypialnie.

Rolety wewnętrzne – gotowe czy na wymiar 

Gotowe rolety wewnętrzne sprawdzą się na oknach o standardowych wymiarach. Ta zasada dotyczy zarówno rolet klasycznych, jak i rzymskich. W zasadzie bez problemu można dobrać roletę wewnętrzną na okno w budownictwie wielomieszkaniowym. Jeśli okno było zamawiane na wymiar, niemal na pewno trzeba będzie zamówić także roletę.

Zamawianie rolet na wymiar pozwala nie tylko na idealne dobranie rozmiaru, ale też koloru. Tkaniny roletowe oferowane są w wielu wersjach kolorystycznych, jednak niewiele jest dostępnych w gotowych produktach. Materiałowe rolety na wymiar to zarówno rolety klasyczne, jak i rzymskie. Także rolety dzień-noc, chociaż na to nie wyglądają, są roletami materiałowymi. Je zamawia się wyłącznie na wymiar.

Rolety wewnętrzne – rolety klasyczne 

Rolety okienne klasyczne to kupon tkaniny nawinięty na rolkę i schowany w kasecie. Po podciągnięciu do góry roleta jest niewidoczna. Takie rolety dość dokładnie przylegają do okna i dobrze odcinają dopływ światła, szczególnie gdy są uszyte z najwyższej jakości tkanin zaciemniających. Bardzo często klasyczne rolety montowane są wraz z prowadnicami, które stabilizują tkaninę i nie pozwalają odstawać od okna. To dobre rozwiązanie w przypadku okien uchylnych i dachowych. Rolety klasyczne dobrze pasują do minimalistycznych wnętrz skandynawskich lub industrialnych, ale mogą sprawdzić się też w nieco obficiej udekorowanych pomieszczeniach. Klasyczne rolety wewnętrzne dobrze sprawdzają się w kuchni, szczególnie gdy jest mała.

Rolety wewnętrzne – rolety rzymskie

Rolety rzymskie są swego rodzaju kompromisem między klasycznymi roletami wewnętrznymi a zasłonami. Roleta okienna rzymska po zasłonięciu wygląda jak zasłona, zresztą takie rolety szyje się z tych samych tkanin, co zasłony. Po podciągnięciu do góry roleta jest nadal widoczna, tworzy nad oknem fantazyjną i bardzo dekoracyjną falbanę. Rolety rzymskie poleca się do wnętrz w stylu glamour, boho lub vintage. Dużą zaletą rolet rzymskich jest możliwość ich demontażu i uprania. Tej wygody nie dają klasyczne rolety.

Rolety wewnętrzne – rolety dzień-noc

Rolety dzień-noc to szczególny rodzaj rolet. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że takie rolety zawsze zasłaniają okno. Produkowane są ze specjalnych tkanin złożonych naprzemiennie z zaciemniających i transparentnych pasów. Dopływ światła słonecznego jest regulowany za pomocą ustawienia owych pasów względem siebie. Roleta rzymska składa się z dwóch pionowo ustawionych warstw tkaniny. Ustawienie naprzeciwlegle transparentnych pasów dopuści do pomieszczenia światło. Ustawienie naprzemiennie pasów jasnych i ciemnych zaciemni pomieszczenie. Roleta dzień-noc poleca się przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz.

Ładowanie...
Ładowanie...