Modne firany

Produkty 1-12 z 127

Sortuj wg

Produkty 1-12 z 127

na stronę
Szyta na wymiar
Szyta na wymiar
Szyta na wymiar
Szyta na wymiar
Szyta na wymiar
Szyta na wymiar
Szyta na wymiar
Szyta na wymiar
Szyta na wymiar
Szyta na wymiar
Szyta na wymiar
Szyta na wymiar

Modne firany, czyli właściwie jakie? Dziś modna firana to przede wszystkim firana obfita, taka, której jest dużo. To już nie gładka zasłona okna, ale fantazyjna dekoracja, która doskonale sprawdzi się zarówno na dużych, jak i na małych oknach. Modne firany to niekoniecznie białe firany. Chociaż klasyczna biel nigdy całkowicie nie odejdzie do lamusa, przywiązanie do tradycji zaczyna powoli przegrywać z firankami w różnych kolorach. Jako pierwsze „na salonach” pojawiły się modne firany w kolorze beżu, delikatnej kawy z mlekiem, kremowe i pastelowe. Ta delikatnie złamana biel była zaledwie prekursorem poważniejszych zmian i dziś nikogo nie dziwią modne firany w kolorze mocnej czerwieni, ciemniej czekolady, grafitu, granatu, zieleni, a nawet czerni. Modne firany to dziś nieograniczony wybór kolorów i wzorów. Coraz częściej można spotkać firany dwu, a nawet trójkolorowe. Ważne, by wizualnie pasowały do wnętrza, które zamierzamy nimi udekorować.

Modne firany – wybierz optymalną długość i szerokość

Wybór modnej firany to nie tylko decyzja odnośnie do wzoru i koloru. Żeby firana ładnie prezentowała się na oknie, powinna mieć odpowiedni rozmiar. Zanim kupimy firanę, musimy ustalić, jaka ma być jej długość. Modne firany dziś to najczęściej firany sięgające do podłogi (tak naprawdę powinny się kończyć około dwa centymetry nad nią), ale zdarzają się też krótsze firanki, kończące się nad parapetem lub sięgające kawałek poza parapet. Długość modnej firany należy zmierzyć od podłogi do miejsca, w którym będzie mocowana. Ważna jest tu dokładność. Nie mierzymy od wysokości karnisza, tylko od wysokości, na której znajdą się haczyki lub przelotki. Tylko wzięcie dokładnej miary gwarantuje, że modne firany będą ładnie wyglądały. Do pobranej miary należy dodać około dwudziestu centymetrów. Taki zapas przyda się na wykończenie góry i dołu firany. Jeśli chodzi o szerokość, to wiele zależy od tego, w jaki sposób chcemy powiesić modne firany. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że firana wystaje około dwudziestu centymetrów poza okno i tę długość także trzeba doliczyć, biorąc miarę na modne firany. Jeśli firana ma być gładko rozciągnięta, wzięcie miary jest stosunkowo proste. Jeśli ma układać się w symetryczne, pionowe fałdy, trzeba wymierzoną szerokość pomnożyć razy trzy, a jeśli fałdy mają być bardzo grube i gęste, to nawet razy cztery.

Modne firany – przelotki i chwosty

Modne firany to nie tylko dobrze dobrany kolor i rozmiar. Dziś wygląd modnej firany zależy w dużej mierze od sposobu jej upięcia. Coraz częstszym rozwiązaniem jest stosowanie przelotek. To bardzo wygodne, bo raz zamontowanie przelotki pozostaną na modnej firanie na zawsze. Czym są przelotki? To metalowe koła, rozmieszczone symetrycznie w górnej części firany, które nawleka się na karnisz, imitując składanie firany w harmonijkę. Efektem takiego zabiegu będą równoległe pionowe fałdy, równomiernie rozmieszczone i zawsze w tym samym rozmiarze. Modna firana na naszym oknie będzie wyglądała dokładnie tak samo, jak w katalogu. Jeśli planujemy powiesić na oknie nie jedną, ale dwie firany, warto rozważyć upięcie ich z boku chwostami. To bardzo dekoracyjne rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim na oknach balkonowych i oknach kuchennych, ale można je zastosować także w salonie lub jadalni. Modna firana z przelotkami i chwostami zadowoli nawet najbardziej wybrednych dekoratorów wnętrz.

Modne firany – gładkie i z nadrukiem

Aktualna moda jest bardzo eklektyczna. Wybierając modne firany, nie musimy kierować się tylko jednym trendem. Gładkie firany, których główną ozdobą jest kolor, są tak samo modne, jak firany z nadrukiem czy żakardowe firanki, które mają dużą zdolność odbijania i rozpraszania światła i bardzo wdzięcznie prezentują się na oknach. Szukając modnej firany, warto kierować się wystrojem wnętrza. Modna firana w kolorze brązowym źle zaprezentuje się na tle błękitnych ścian. Dlatego ostateczna decyzja zawsze powinna należeć do klienta. Warto przy tym pamiętać, że biel nie wychodzi z mody nigdy. Jeśli decydujemy się na modne firany z nadrukiem, warto zadbać, by motyw uwidoczniony na firanach powtarzał się też w innych dekoracjach pokoju. Przykładowo, jeśli na firanie są kwiaty, to dobrze by było, by pojawiły się one także na obrusie.

Modne firany – pasy wciąż na topie

Modne firany w pasy to propozycja dla ludzi poukładanych, ceniących sobie symetrię, harmonię i równowagę. Pasy najczęściej przyjmują formę kolorowych lub żakardowych wstawek na białych firankach. Może to być pojedynczy gruby pas, ewentualnie dwa, a mogą to być drobne, gęsto ułożone poziome pasy na całej długości modnej firany. Ich największą istotą jest prostota. Bardzo rzadko widuje się modne firany w pasy ukośne. Pasy sprawdzają się doskonale zwłaszcza na dużych powierzchniach, dla których są dekoracyjnym przełamaniem przestrzeni, jednak widuje się także modne firany z pasami w małych oknach kuchennych. Kolorowe pasy na modnych firanach bardzo ładnie prezentują się w zestawieniu ze ścianami w takim samym kolorze. Innym ciekawym rozwiązaniem jest powtórzenie tego koloru na narzutach i poduszkach.

Ładowanie...
Ładowanie...