Jak prosto uszyć pościel? Poradnik krok po kroku

Szycie pościeli alena-firany.pl
29 marca 2021 5815 view(s)

Jak prosto uszyć pościel? Poradnik krok po kroku

Sztuka szycia, a w szczególności szycie pościeli, może wydawać się trudne. Choć są tacy, którzy uważają, że jest to jedno z prostszych zadań krawieckich, bo pracujemy na łatwych wykrojach materiału. Jaka jest prawda? Czy da się prosto uszyć pościel, nie mając doświadczenia? Da się! Szycia można się nauczyć, dobrze się przy tym bawiąc. Wystarczy odpowiednia tkanina, guziki lub suwak, odrobina wolnego czasu i chęci do działania. Satysfakcja z perfekcyjnie uszytej poszewki na kołdrę lub poduszkę rekompensuje wszystko.

Jak przygotować się na szycie pościeli?

Zszycie ze sobą dwóch kawałków prostokątnej tkaniny nie wydaje się trudne, ale prawda jest taka, że początkujący mogą mieć z tym problem. Odpowiednio umiejscowione guziki lub zamek, praca na ściśle określonych wymiarach i różnych tkaninach, a także poziom trudności w zszywaniu wybranego materiału – to wszystko wpływa na fakt, że szycie pościeli na wymiar, wcale nie należy do najprostszych zadań, choć nie jest niemożliwe do zrealizowania. Jest tylko kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

4 rzeczy, od których trzeba zacząć

  1. Zmierz łóżko, kołdrę i wkłady do poszewek – do nich dopasujesz poszewki.
  2. Zdecyduj, z jakiego materiału będzie pościel i kup odpowiednią ilość.
  3. Zaopatrz się we wszystkie niezbędne akcesoria krawieckie.
  4. Nie nastawiaj się na sukces od razu, bo tylko praktyka czyni mistrza.

Z jakiego materiału uszyć pościel?

Podstawa to wybranie odpowiedniego materiału na pościel. Jeśli zastanawiamy się, jak uszyć pościel i zrobić to prosto, musimy wiedzieć, że sekret tkwi we właściwym materiale. Im solidniejszy i grubszy jego splot, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że rozciągnie się już po pierwszym praniu i będzie wyglądać źle.

Najlepiej do szycia pościeli sprawdza się klasyczna bawełna – uniwersalna, ekologiczna, dostępna w setkach kolorów i wzorów, a do tego przystępna cenowo. Dobrze, jeśli kawałek materiału, który mamy, to 100% bawełna, ale ta z domieszką poliestru też się sprawdzi. Jeśli chcemy, może uszyć pościel również z bawełny satynowej lub jedwabiu, ale są to materiały trudniejsze w obróbce i stworzenie z nich prostej poszewki na poduszkę nie jest tak proste. Na początek warto więc przetestować swoje umiejętności krawieckie na bawełnie, a potem można eksperymentować z wyborem innego materiału.

Szycie pościeli – niezbędne akcesoria

Zanim zaczniemy szyć pościel, przygotujmy akcesoria. Czego potrzebujemy do uszycia pościeli? Niezależnie od tego, czy będziemy szyli poszewki na kołdrę, czy też poszewki na poduszkę, potrzebne będą:

  • opakowanie wypełnione szpilkami (dużo!),
  • maszyna do szycia (trudno uszyć pościel bez niej),
  • igła do ręcznego przyszywania dodatków typu guziki,
  • nożyczki (najlepiej krawieckie, odpowiednio ostre),
  • nić w kolorze zbliżonym do koloru materiału,
  • i oczywiście… pozytywna energia do działania.

Gotowa uszyta biała pościel

Jak uszyć pościel? Instrukcja krok po kroku

Schemat szycia poszewki na kołdrę i mniejszych poszewek na poduszki jest właściwie taki sami. Różnicą jest oczywiście w wymiarach, czyli wielkości materiału, na którym pracujemy. Dalsze kroki są niemal takie same, ale warto prześledzić je dokładnie, żeby nie popełnić błędu i nauczyć się, jak uszyć pościel prosto i szybko.

Jak uszyć poszewki na poduszkę?

Krok 1. Na początek warto przygotować sobie wykrój, przenosząc wymiar (szerokość i długość) wypełnienia poduszki na kartkę lub tekturę. Za jej pomocą wytniemy z tkaniny odpowiednie elementy i nie będziemy musieli ich za każdym razem mierzyć na nowo.

Krok 2. Następnie odmierzamy odpowiednią ilość materiału, aby uszyć poszewkę. Wystarczy przyłożyć wykrój do rozłożonego na płasko materiału i zaznaczyć linie cięcia tkaniny za pomocą specjalnej kredy, flamastra lub kredki. Ważne! Z każdej strony potrzebna jest nadwyżka materiału na zakładkę – mniej więcej 2 centymetry.

Krok 3. Teraz tkaninę trzeba wyciąć, a następnie przygotować do szycia. Fragmenty materiału najłatwiej spiąć ze sobą szpilkami, co zapobiegnie ich przesuwaniu się podczas szycia. Im więcej szpilek, tym lepiej, zwłaszcza że później i tak je wyjmiemy.

Krok 4. Teraz pozostaje już tylko zszyć odmierzone kawałki materiału wzdłuż wyznaczonej wcześniej linii. Pamiętajmy, aby robić to na lewej stronie materiału, dzięki czemu po odwróceniu naddatek materiału na zakładkę i szwy będą ukryte wewnątrz poszewki na poduszkę, a całość będzie wyglądała estetycznie.

Krok 5. Na koniec guziki lub suwak. O ile nie zapomnieliśmy zostawić otworu na wsadzenie do poszewki poduszki, możemy przyszyć guziki lub wszyć suwak (najlepiej zrobić to ręcznie). To ostatni z etapów pracy na uszyciem poszewki na poduszkę.

Jak uszyć poszewki na kołdrę?

Krok 1. Szycie pościeli większych gabarytów również zaczynamy od wymierzenia odpowiedniej ilości materiału, ale tutaj wykroje mogą być niepraktyczne, więc wymiary zaznaczamy już bezpośrednio na materiale.

Krok 2. Następnie wycinamy dwa fragmenty tkaniny, czyli elementy składowe naszej poszewki na kołdrę. Uwaga! Nie zapomnijmy o 2 cm materiału więcej z każdej strony, aby zrobić zakładki i wygodnie zszyć materiał.

Krok 3. Obie części pościeli spinamy ze sobą szpilkami, żeby zapobiec przesuwaniu się materiały. To właśnie sekret tego, jak uszyć pościel prosto, nawet gdy pracujemy na kawałku tkaniny o wymiarach typu 160 × 220 cm.

Krok 4. Pozostaje już tylko zszyć ze sobą materiał, z którego powstanie poszewka na kołdrę. Robimy to standardowo na lewej stronie, aby po uszyciu odwrócić poszewkę i mieć eleganckie wykończenie miejsca szycia oraz niewidoczny ścieg.

Krok 5. Na jednym z boków zostawiamy oczywiście otwór, w który wszywamy ręcznie guziki lub suwak (tu można posłużyć się jeszcze maszyną). Gotowe.


Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...