Jak prać pościel – praktyczne wskazówki

Jak prać pościel
19 listopada 2020 6248 view(s)

Jak prać pościel – praktyczne wskazówki

W ilu stopniach oraz jak często prać pościel? To pytanie, które nurtuje wiele osób dbających o domowe tekstylia. Poszewki i prześcieradła mają nieustanny kontakt z ludzkim ciałem, a ich prawidłowa pielęgnacja bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo i komfort wypoczynku. Pranie pościeli powinno być zawsze oparte o odpowiednią temperaturę dobraną do typu tkaniny oraz zastosowanie profesjonalnych środków chemicznych. Jak zatem należy dbać o bieliznę pościelową używaną w domu?


Częstotliwość prania pościeli


Odstępy, w jakich jest zmieniana pościel, zależą w głównej mierze od indywidualnych preferencji jej użytkowników. Część osób posiada zwyczaj prania bielizny pościelowej w regularnych terminach – raz na tydzień, co dwa tygodnie czy też raz w miesiącu. Pewna liczba ludzi determinuje częstotliwość tej czynności od wizualnego poziomu zabrudzenia tkaniny, jej zapachu, stanu swojego zdrowia, a także własnych chęci oraz dysponowania czasem niezbędnym do wykonania prania. Jak często prać pościel? Zdaniem specjalistów pościel należy zmieniać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Wydłużenie okresu użytkowania poszewek może bowiem sprzyjać rozwojowi roztoczy, które potęgują niepożądane objawy u alergików, a zarazem mogą przenosić różne choroby. Dodatkowo zawsze przed pierwszym użyciem należy obowiązkowo uprać nowy komplet pościeli. Dzięki temu stanie się ona miękka, nabierze przyjemnego zapachu oraz pozbędzie ewentualnych pozostałości po procesie produkcji.


Temperatura prania poszewek


Dobrym nawykiem każdego użytkownika powinno być pranie pościeli w maksymalnie gorącej wodzie, przy jednoczesnym uwzględnieniu zaleceń producenta. Temperatura prania powyżej 60 stopni Celsjusza w połączeniu z odpowiednim detergentem skutecznie wyeliminuje z tkaniny bakterie i roztocza, pozwalając utrzymać higieniczną czystość materiału. Przed uruchomieniem pralki warto zapoznać się z oznaczeniem na metce informującym, w jakiej temperaturze można wyprać posiadane poszewki.

W ilu stopniach prać pościel? Temperaturę wody należy dobierać pod kątem tkaniny, z jakiej wykonano posiadany komplet:

  • - Pościel bawełnianą zazwyczaj można uprać w temperaturze 60ºC. Jeżeli jest ona wykonana z bawełny satynowej, należy dostosować się do podanych na metce zaleceń producenta.
  • - Poszewki satynowe należy prać w wodzie o temperaturze od 40 do 60ºC. Warto także zaniechać ich wirowania, gdyż prowadzi ono do niszczenia tkaniny oraz znacząco utrudnia jej prasowanie.
  • - Pościel flanelowa dobrze zniesie pranie w temperaturze 40ºC. Do jej pielęgnacji warto używać delikatnego proszku oraz płynu do płukania, które pozwolą dłużej utrzymać ładny kolor i miękkość materiału.
  • - Bieliznę pościelową z kory najlepiej prać w temperaturze 40-60ºC. Podobnie jak w przypadku satyny, nie należy nastawiać jej na cykl z wirowaniem. Dzięki temu zachowa ona ładny wygląd bez konieczności prasowania.
  • - Poszewki jedwabne należy prać w temperaturze nie przekraczającej 30º Celsjusza. Są one wyjątkowo delikatne, źle tolerując silne środki chemiczne oraz wirowanie.
  • - Pościel lniana dobrze znosi wysoką temperaturę wody w pralce. Zazwyczaj będzie można wyprać ją w co najmniej 60ºC.

Śwież pościel po wypraniu

Przed praniem poszewki dobrze będzie przełożyć na lewą stronę. Pomoże to w utrzymaniu ich intensywnej i jednolitej kolorystyki. Po wyjęciu pościeli z pralki warto także równomiernie ją rozwiesić. Dzięki temu w wielu przypadkach nie będzie konieczne jej prasowanie przed użyciem.


Detergenty do prania bielizny pościelowej


Każdą pościel – bawełnianą, flanelową, satynową czy też z kory należy prać z użyciem odpowiednich detergentów. W sprzedaży dostępne są niezwykle zróżnicowane środki w postaci proszków, płynów czy też kapsułek, które umożliwią zachowanie optymalnej czystości poszewek nawet przy niskiej temperaturze prania. Prawidłowo dobrane sprawią, że pościel będzie miękka i przytulna, przez dłuższy czas utrzymując przyjemny, świeży zapach. Wybierając detergent do prania warto kierować się swoimi preferencjami zapachowymi oraz indywidualną wrażliwością. Niektóre produkty mogą bowiem zawierać silnie działające składniki, które będą wpływać drażniąco na skórę alergików czy małych dzieci. Ponadto metodą prób i błędów należy dopasować środek o wysokiej skuteczności dopierania. Efektywny preparat sprawi, że poszewki będą czyste i pachnące już po jednym cyklu w pralce.

 

Pranie pościeli to czynność obowiązkowa w każdym domu. Jej częstotliwość oraz rodzaj użytych detergentów zależą w głównej mierze od indywidualnych upodobań użytkowników. Jednocześnie temperaturę prania należy dostosowywać do zaleceń producenta poszewek. Dzięki temu przez długi czas zachowają one trwałość i ładny wygląd, umożliwiając komfortowy wypoczynek każdego dnia.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...