Jaką pościel dla alergika wybrać - praktyczne wskazówki

Pościel dla alergika
2 maja 2020 701 view(s)

Jaką pościel dla alergika wybrać - praktyczne wskazówki

Alergia jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych, która może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Ważnym elementem walki z objawami tej dolegliwości jest zmniejszenie ekspozycji na alergeny. Polepszenie jakości snu i dobrego samopoczucia osoby uczulonej można osiągnąć, stosując specjalną antyalergiczną lub antyroztoczową pościel. Pomoże ona zadbać o optymalny komfort nocnego odpoczynku, zmniejszając nasilenie symptomów oraz możliwość ich zaostrzeń.


Alergia – jedno z najczęstszych schorzeń na świecie


Alergia to schorzenie, które statystycznie dotyka jedną na trzy osoby. Jest ona niewłaściwą reakcją ze strony układu immunologicznego na kontakt z substancją uczulającą, obecną w powietrzu, pożywieniu lub najbliższym otoczeniu człowieka. Po kontakcie z alergenem system odpornościowy wytwarza przeciwciała, wywołujące stan zapalny, który może objawiać się wysypką, kaszlem, katarem, łzawieniem oczu czy pogorszonym samopoczuciem. Skutecznym sposobem na uniknięcie lub znaczne wyeliminowanie tych przykrych symptomów jest ograniczanie ekspozycji na alergeny. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza we własnym mieszkaniu, gdzie alergik spędza znaczną część doby. Prócz starannego usuwania kurzu z wnętrz czy stosowania oczyszczaczy powietrza, warto zadbać również o wysokiej klasy antyalergiczną pościel, która zapewni spokojny sen, ograniczając reakcje uczuleniowe.


Jaką pościel wybrać dla alergika?


Dobrej jakości pościel o odpowiednich właściwościach jest niezbędna w sypialni każdej osoby z alergią. Pozwala ona na wyeliminowanie uczulających czynników, usuwając lub zatrzymując alergeny i roztocza pomiędzy włóknami – z dala od skóry i dróg oddechowych śpiącego człowieka. Ponadto zapewnia ona optymalny komfort cieplny i właściwą cyrkulację powietrza, gwarantując wygodny i niczym nie zakłócony sen. Osoby uczulone powinny wybierać kołdry i poduszki wykonane z naturalnej bawełny i włókien poliestrowych lub silikonowych, które są neutralne dla ludzkiego organizmu. Najlepsze produkty spełniają standardy pościeli medycznej, potwierdzone specjalistycznymi certyfikatami. W sprzedaży dostępne są trzy główne rodzaje pościeli dla alergików: hipoalergiczne, antyalergiczne i antyroztoczowe. Dla kogo będą odpowiednie poszczególne modele?


Pościel hipoalergiczna


Kołdra i poduszka hipoalergiczna to produkt dedykowany dla osób, które są narażone na pojawienie się alergii lub wykazują już symptomy uczulenia o niskim stopniu nasilenia. Taka pościel jest wykonana z syntetycznych tworzyw nieuczulających. Najczęściej nie zawiera ona sztucznych ulepszaczy, barwników czy wybielaczy, które mogłyby zaostrzać objawy schorzenia. Jednocześnie nie przeciwdziała ona rozwojowi alergenów oraz nie sprzyja ich zwalczaniu, stąd będzie bardziej przydatna pod kątem profilaktyki ewentualnych uczuleń.


Pościel dla alergika biała

Pościel antyalergiczna


Pościel antyalergiczna została stworzona z myślą o osobach, które cierpią z powodu średnich lub mocno nasilonych objawów chorobowych. Jest ona produktem specjalistycznym, a jej działanie jest potwierdzone szeregiem badań laboratoryjnych i certyfikatami, takimi jak OEKO-TEX STANDARD 100, FIRA lub Świadectwo Jakości Zdrowotnej PZH. Poduszka i kołdra antyalergiczna zwalcza alergeny obecne w łóżku, a zarazem zapobiega ich rozwojowi. Będzie odpowiednia zarówno dla osób uczulonych na roztocze i kurz, jak i pyłki, grzyby, pleśnie czy naskórek zwierząt. Warto sięgnąć tu po produkty z włókien syntetycznych bądź bambusowych, które będą dodatkowo wykazywać właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Taka pościel dla alergika musi być odporna na pranie w wysokiej temperaturze bez utraty jej właściwości. Powinna być także wykonana z materiałów odprowadzających wilgoć, zapewniających niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Wskazane, by była ona pokryta naturalną bawełną oraz pikowana – zapobiegnie to nierównomiernemu rozłożeniu się wkładu.


Pościel dla alergika gładka

Pościel antyroztoczowa

Komplet pościeli antyroztoczowej to produkt dla osób wykazujących w szczególności objawy uczulenia na roztocze. W każdym łóżku znajduje się średnio 1,5 miliona tych drobnych pajęczaków, szczególnie aktywnych na przełomie kwietnia i maja oraz września i października. Ich odchody zawierają silnie uczulającą guaninę, wywołującą katar, kaszel, duszności i zaostrzenie objawów astmy. Zastosowanie antyroztoczowej kołdry i poduszki pomaga znacząco ograniczyć ilość roztoczy i zdolność ich rozmnażania. Najlepiej wybrać komplet wypełniony granulatem poliestrowo-silikonowym bądź włóknami poliestrowymi. Taki zestaw będzie lekki i przewiewny, skutecznie odprowadzając wilgoć. Zarazem nie utraci on swoich właściwości w przypadku częstego prania, ważnego pod kątem eliminacji roztoczy. Koniecznie musi być dostosowany do namaczania w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza, w której ginie większość pajęczaków.


Komplet pościeli dedykowany dla alergików jest niezbędny dla zapewnienia im zdrowego i komfortowego snu. Eliminuje alergeny i roztocza, zapobiega ich rozwojowi, a jednocześnie jest lekki i trwały, umożliwiając wydłużone użytkowanie bez ryzyka utraty jego właściwości.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...