Materiał na zasłony – jaki wybrać? Porady eksperta

Materiały na zasłony
8 grudnia 2018 7348 view(s)

Materiał na zasłony – jaki wybrać? Porady eksperta

    Zasłony stanowią jedne z najpopularniejszych dekoracji okiennych. W zależności od tego, z jakiej tkaniny są uszyte, mogą spełniać w pomieszczeniu nie tylko funkcję ozdobną. Jakie są rodzaje materiałów na zasłony i po które z nich sięgnąć?

 

Zasłony i ich funkcje we wnętrzach

 

   Wieszane w oknach zasłony często uzupełniają kompozycję wykonane z firanek. Od tego, jaki kolor, wzór czy fakturę będzie miał wybrany materiał, zależy ostateczny wygląd wnętrza i jego charakter. Jednak estetyczny wymiar zasłon to tylko jedna z kwestii, na które należy barć pod uwagę, dobierając je do danego pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że poza funkcją dekoracyjną znajdują one zastosowanie praktyczne. Zaciągnięta tkanina może zabezpieczać wnętrze przed zbyt silnymi promieniami słonecznymi, a także zapewniać w domu poczucie prywatności. Jeśli na co dzień chcemy korzystać z zasłon jako z praktycznych elementów wyposażenia, koniecznie zwróćmy uwagę na materiał wykorzystany do ich produkcji.

 

Porada eksperta

 

Zasłony można wykorzystać także po to, by optycznie zmienić proporcje wnętrza. Te ciemne i masywne sprawią, że długi, przestronny pokój wyda się krótszy, a te zdobione drobnym wzorem wizualnie powiększą niewielką przestrzeń.

 

Jakie materiały nadają się na zasłony?

 

   Istnieje wiele tkanin, które z powodzeniem nadają się na zasłony. Mogą to być zarówno te cienkie, zwiewne i przepuszczające światło, jak i grube, zaciemniające i ciężkie. Do popularnych tkanin zasłonowych należą m.in.:

  • zwiewny, lekki i subtelny woal, tiul oraz szyfon,
  • naturalna bawełna i len,
  • ciężki welur oraz aksamit,
  • zaciemniający blackout lub poliester.
 
 
Różowa delikatna zasłona

 

Ponadto na zasłony stosuje się także wykonany z różnobarwnych przędz żakard, taftę, satynę, rzadko wykorzystywaną tkaninę o nazwie brokat. Zastosowanie znajduje również jedwab – włókna jedwabne mogą być stosowane do produkcji woalu, tafty, satyny lub żakardu.

 

Czym kierować się przy wyborze tkaniny zasłonowej?

 

   Materiał na zasłony musi zostać odpowiednio dopasowany do warunków panujących we wnętrzu, a także do naszych wymagań. Podczas zakupu dekoracji do niewielkiego pokoju, dobrym wyborem są zasłony wykonane z lekkich tkanin, takich jak woal lub tiul. Dzięki temu, że są delikatne oraz cienkie, nie przytłoczą pomieszczenia. Dobrze sprawdzą się również we wnętrzach od strony północy, których dodatkowo nie zaciemnią.

 

Zasłona nowoczesna - materiał

 

Do dużych pomieszczeń, narażonych ponadto na silne działanie promieni słonecznych, lepszym rozwiązaniem będą materiały cięższe, przepuszczające światło tylko w ograniczonym stopniu. Im wyższy jest stopień zaciemnienia wyróżniający daną tkaninę, tym lepiej blokuje ona promienie słoneczne i tym większą zapewnia prywatność. To ważna cecha, którą wykorzystamy także w pomieszczeniach usytuowanych od strony ulicy czy podwórza.

 

Porada eksperta

 

   Wybierając materiał na zasłony, zwróćmy uwagę na jego gramaturę. Im wyższa gramatura, tym grubszy i cięższy jest materiał. Zasłony zaciemniające powinny mieć więc wyższą gramaturę niż te spełniające jedynie funkcję dekoracyjną.

Warto też sprawdzić, jakiej pielęgnacji wymagają poszczególne tkaniny na zasłony. W większości można prać je w pralce, ale tylko niektóre nie będą wymagały prasowania – należą do nich np. żakard oraz materiały kreszowane, czyli celowo wygniecione. Niektóre zasłony nie będą wymagały prasowania także wtedy, gdy będą delikatnie prane.

 

Jak dobrać materiał pod względem kolorystycznym?

 

   O tym, jak zaprezentuje się zasłona w danym wnętrzu, będzie decydować nie tylko jej grubość i rodzaj zastosowanych do produkcji tkaniny włókien – równie ważne jest wzornictwo. Do wyboru są materiały w wielu różnych kolorach. W naturalnych wnętrzach, inspirowanych np. stylem skandynawskim, lepiej zaprezentuje się materiał w jasnym, neutralnym odcieniu, np. białym, beżowym, kremowym czy ecru. Aby natomiast podkreślić nowoczesny wystrój i modną aranżację, warto zdecydować się na kontrastową dekorację okienną – na tle jasnych ścian doskonale zaprezentują się zasłony turkusowe, zielone, fioletowe lub zdobione wyrazistym, barwnym wzorem (np. florystycznym lub geometrycznym).

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...