Czy zasłony w sypialni mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego snu?

zasłony i firany do sypialni
17 października 2018 2098 view(s)

Czy zasłony w sypialni mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego snu?

     Na komfort snu może wpływać wiele czynników - od wyboru odpowiedniego materaca, po rodzaj oświetlenia. Jego zapewnienie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania. Osoby niewyspane są bardziej rozdrażnione, a przy tym trudniej im się skoncentrować. Długotrwały brak snu przekłada się na zwiększony poziom stresu, apatię, a nawet depresję. Na jakość snu wpływ mogą mieć nawet zasłony. Jak to możliwe?

 

Aranżacja sypialni - jak zrobić to z głową?

 

     Sypialnia jest pomieszczeniem, które powinno zachęcać do odpoczynku. To właśnie tutaj nabieramy sił, pozwalając na sen, podczas którego regeneruje się nasz organizm. Niestety, jej ustawienie nie zawsze sprawia, że zapewnione zostają nam dobre warunki do relaksu. Najczęstsze czynniki wpływające na zaburzenia snu to hałas oraz zbyt duże natężenie światła. Właśnie dlatego należy zadbać o zaciemnienie pomieszczenia, w którym śpimy. Jest to tym bardziej istotne, gdyż nasz naturalny zegar biologiczny w znacznej mierze determinowany jest poziomem natężenia światła. Kiedy na zewnątrz zapada mrok, we krwi człowieka zwiększa się ilość melatoniny, czyli substancji, która odpowiada za prawidłowy sen. Jest ona produkowana w przysadce mózgowej i powstaje jako odpowiedź na ilość światła, dostającego się do oczu. Jeżeli jest ona zbyt duża, to zaczynamy się wybudzać. Co więc możemy zrobić w sytuacji, kiedy światło z ulicy dostaje się do sypialni? Najlepszym rozwiązaniem będą rolety zaciemniające.

 

zasłona zaciemniająca blackout

 

Rolety zaciemniające - najlepszy wybór do sypialni

 

     Zasłony do sypialni powinny umożliwiać kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Z tego też względu dużą popularnością cieszą się zasłony typu dzień-noc bądź te w wersji zaciemniającej. Jakie są ich zalety? Przy użyciu regulacji (zazwyczaj przyjmuje ona formę sznureczków lub specjalnych uchwytów) możemy dowolnie sterować roletami, podnosząc je lub opuszczając. Ponadto, rolety zaciemniające wykonane są z materiałów, które nie przepuszczają światła. Po ich opuszczeniu w pokoju nastaje ciemność, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na drzemkę nawet w środku dnia. 

Część z nich zaliczana jest do tzw. rolet podgumowanych. Z jednej strony posiadają dodatkową warstwę gumy, która blokuje promienie słoneczne. Poleca się je stosować także w czasie lata, aby uniknąć nagrzewania się pomieszczeń. 

 

Plisy zaciemniające czy rolety rzymskie

 

     Nie tylko rolety typu dzień-noc dobrze sprawdzą się w sypialni. Innym wyborem będą m.in. plisy zaciemniające, składające się w harmonijkę. Plisowany materiał umieszcza się pomiędzy dwie listwy, którymi poruszamy w górę oraz dół. Ich dwukierunkowość sprawia, że możliwe jest zasłonięcie całego lub jedynie części okna. Podobne rozwiązanie oferują rolety rzymskie. Wyróżnia je zwłaszcza funkcja ozdobna, gdyż składają się w wachlarz. Prezentują się bardzo dobrze, nawet gdy są zwinięte jedynie do połowy. 

roleta zieciemniająca

     Zdrowy sen jest bardzo ważny dla każdego człowieka, niezależnie od wieku. Warto o niego zadbać, pamiętając o wszystkich szczegółach. Wybór rolet w tym przypadku ma duże znaczenie, dlatego dobrze rozważyć wszystkie dostępne możliwości.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...