Jak prać ręczniki, aby były miękkie i pachnące?

Pranie ręczników
2 czerwca 2020 10630 view(s)

Jak prać ręczniki, aby były miękkie i pachnące?

Przyjemny w dotyku i świeży ręcznik to element, który umili każdą kąpiel i pobyt w łazience. Błędy w jego użytkowaniu oraz praniu sprawiają, że materiał w krótkim czasie może stać się szorstki lub wręcz drapiący, a jego zapach – nieprzyjemny. Zatem jak prać ręczniki, aby były miękkie i pachnące?


Dlaczego ręczniki robią się szorstkie i nieprzyjemne w zapachu?


Każdy nowy ręcznik jest wyjątkowo miękki i przyjemny w dotyku, a dodatkowo miły i subtelny w zapachu. Jego nieprawidłowe używanie i pranie może szybko sprawić, że będzie on wyjątkowo chropowaty, a jego woń – nieświeża. Przede wszystkim należy pamiętać o równomiernym odwieszaniu wilgotnego, właśnie użytego ręcznika w przewiewnym miejscu lub bliskiej odległości od kaloryfera. Ponadto niezwykle istotne jest prawidłowe pranie tego typu tkanin. Zbyt niska temperatura wody, niedokładne wypłukanie proszku i płynu zmiękczającego oraz nieumiejętne rozwieszanie do suszenia mogą szybko zniszczyć nawet najdroższy materiał. Wobec tego jak prać ręczniki, aby były miękkie i pachnące?


Jak prać ręczniki, aby były miękkie i pachnące?


Aby ręczniki przez długi czas zachowały odpowiednią miękkość i świeży zapach, należy prać je w prawidłowy sposób. Wkładając tkaniny do bębna pralki dobrze jest nie przeładowywać go, zapewniając odpowiedni luz pomiędzy poszczególnymi rzeczami. Dzięki temu środki piorące i zmiękczające skutecznie dotrą do wszystkich fragmentów materiałów, a także zostaną efektywnie wypłukane. Ich pozostałości prowadzą bowiem do zesztywnienia ręczników, które stają się wyjątkowo nieprzyjemne w dotyku. Ilość płynu i proszku należy każdorazowo dopasować do wielkości wsadu. Zbyt mała może niewystarczająco doprać ręczniki, zbyt duża – nie wypłukać się dostatecznie dobrze.

Bardzo ważna jest optymalna temperatura wody w pralce. Im będzie ona wyższa, tym lepiej zadziałają i zostaną wypłukane użyte detergenty. Warto zapoznać się z metką ręcznika, która poinformuje o najwyższej, dozwolonej temperaturze prania. Jeśli podana wartość wynosi 60 stopni, należy nastawić cykl właśnie na taką – ale nie na wyższą – ilość stopni Celsjusza. Pranie w zbyt gorącym płynie negatywnie wpływa na włókna tkanin, osłabiając je i zmniejszając ich elastyczność. Woda używana w pralce nie może być również zbyt twarda. Jeśli znajduje się w niej nadmiar minerałów, należy używać odpowiednich urządzeń do jej zmiękczania.


Ręczniki na łóżku, czyste i wyprane

Jak prać ręczniki, aby były miękkie i pachnące? Wbrew pozorom systematycznie stosowane płyny do płukania mogą sprawić, że tkaniny staną się szorstkie w dotyku. Składniki detergentu osadzają się na włóknach, z czasem gromadząc się coraz bardziej i zmniejszając ich chłonność. Choć początkowo ręczniki będą miękkie i przyjazne dla skóry, wraz z upływem czasu mogą stać się chropowate i drapiące. Naturalnym i niedrogim środkiem zmiękczającym, który nie wpływa negatywnie na materiały jest ocet. Dodany w porcji jednej szklanki do każdego cyklu ułatwia wypłukiwanie proszku, zmiękcza włókna, a jednocześnie nie osadza się na nich, zapewniając optymalną chłonność i miękkość przez cały okres użytkowania.

Ważnym elementem pielęgnacji ręczników jest także ich suszenie. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z suszarki bębnowej, która rozdziela i spulchnia pętelki materiału, gwarantując ich miękkość. Jeśli ręczniki schną rozwieszone na suszarce, ważne jest ich strzepnięcie przed zawieszeniem. Dzięki temu włókna rozdzielą się i podniosą, niwelując szorstkość tkaniny.

Wiele osób, które narzekają na szorstkość i brzydką woń tkanin zastanawia się, jak prać ręczniki, aby były miękki i pachnące? Wystarczy stosować odpowiednią ilość detergentów i zmiękczoną wodę o wysokiej temperaturze, a także suszyć je w suszarce bębnowej lub solidnie strzepnąć przed rozwieszeniem. W konsekwencji ręczniki pozostaną miłe w dotyku i chłonne, a ich zapach przyjemny przez długi czas.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...