Jak prać firany makarony?

pranie makaronów
24 października 2018 2899 view(s)

Jak prać firany makarony?

     Oryginalne firany nazywane makaronami składają się z długich pasków wykonanych zwykle z syntetycznej tkaniny. Mogą być gęste lub bardziej ażurowe, niekiedy ozdabia się je koralikami. Warto dbać o nie na co dzień, unikając przeciągów, które mogłyby splątać sznurki, a także stawiania w pobliżu kwiatów z kolcami i innych ostrych przedmiotów.

     Firany makarony dają wiele możliwości stylizacji i prezentują się efektownie, jednak ich czyszczenie może nastręczyć pewnych problemów. Największym wyzwaniem będzie niewątpliwie zapanowanie nad plątaniem się sznurków. Dlatego podczas prania koniecznie trzeba wykorzystać sposoby, które temu zjawisku zapobiegną.

     Proces pielęgnacji firanek spaghetti należy rozpocząć od zdjęcia ich z karnisza w odpowiedni sposób. Kiedy jeszcze wiszą w oknie, sznurki związujemy ze sobą w kilku miejscach – zależnie od ich długości może to być od 3 do 6 punktów. Można posłużyć się odpowiednio szerokimi gumkami recepturkami, zwykłym sznurkiem lub muliną, którą po zakończeniu prania odetniemy. Nie nadają się natomiast śliskie wstążki i laminowane sznurki. Takie elementy mogłyby odwiązać się podczas prania. Niektórzy radzą, by zamiast wiązania zapleść całość w jeden lub kilka warkoczy, zależnie od szerokości firanek. Z tego sposobu również warto skorzystać. Kiedy wiązanie jest już gotowe, pora na odpięcie sznurkowej firany z karnisza i pranie.

 

Makarony Firanki

 

Czy firanki makarony trzeba prać ręcznie?

 

     Wbrew pozorom nie jesteśmy skazani na ręczne pranie firan. Można wrzucić je do pralki, jednak należy koniecznie zaopatrzyć się w specjalny worek, który pozwoli utrzymać całość w zwartej formie i zapobiec plątaniu się sznurków. Dzięki wykonaniu z przepuszczalnej tkaniny pozwala on dotrzeć wodzie i preparatom do czyszczenia do środka, delikatnie pielęgnując tkaninę. Wykorzystanie go da nam pewność, że delikatne sznurki nie zniszczą się, gdy bęben będzie wielokrotnie się obracał. Sprawdźmy, czy nie otrzymaliśmy takiej siateczki przy zakupie firan – producenci często dbają o dołączenie tego przydatnego gadżetu.

     W ilu stopniach najlepiej prać firanki makarony? Polecamy program do delikatnych ubrań i temperaturę od 30℃ do 40℃. Gorąca woda mogłaby zniszczyć delikatny materiał, dlatego należy zachować ostrożność. Niektóre pralki mają specjalny tryb do firan – jak najbardziej można z niego skorzystać.

    Nie bez znaczenia jest też fakt, w czym wypierzemy firany. Najlepiej by był to delikatny detergent, dedykowany tkaninom jedwabnym i wełnianym lub przeznaczony do ręcznej przepierki. Warto zastosować także płyn do płukania, który zmiękczy sznurki i sprawi, że będą miękko układały się w oknie. Pranie powinno kończyć się niezbyt intensywnym wirowaniem – najlepsze będzie takie maksymalnie do 700 obrotów na minutę.

 

Metody suszenia firan ze sznurków

 

     Kiedy ażurowe zasłonki są już wyprane, pora wysuszyć je we właściwy sposób. Możliwości są dwie. Pierwsza to suszenie firan na suszarce lub sznurze. Należy zdjąć ochraniające sznurki lub gumki i równo rozłożyć firany makarony na suszarce, dbając o to, by spinacze nie zniekształcały pasków. Druga metoda jest o wiele prostsza – wystarczy powiesić firany od razu na karniszu, na którym chcieliśmy je docelowo zamocować. Wystarczy odsunąć kwiaty, meble i inne przedmioty mogące ulec zniszczeniu pod wpływem wilgoci, a następnie pozwolić tkaninie swobodnie wyschnąć. Ta metoda jest o tyle skuteczna, że firana spaghetti od razu przybiera pożądany kształt, a my nie musimy się martwić o odkształcenia pod wpływem nienaturalnego ułożenia na suszarce.

     Mamy także dobrą wiadomość dla osób, które nie lubią prasowania: w przypadku tego typu materiału w ogóle nie jest ono konieczne! Jeśli zadbamy o suszenie w odpowiedniej pozycji, całość od razu będzie prezentowała się estetycznie. Zaprasować można jedynie ewentualne zagniecenia od spinaczy.

Pielęgnacja firanek makaronów nie jest tak trudna jak mogłoby się wydawać. Wystarczy podążać za podstawowymi zasadami, by prezentowały się czysto i wciąż cieszyły oko, dokładnie jak w momencie zakupu.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...