Jak dbać o firany żakardowe, by służyły przez lata?

firany żakardowe
9 października 2018 2073 view(s)

Jak dbać o firany żakardowe, by służyły przez lata?

     

     Tkaniny żakardowe cechują się rozbudowanymi, wielkoformatowymi wzorami. Wykonuje się je na maszynach wyposażonych w mechanizm Żakarda. Są one wyjątkowo gładkie i przyjemne w dotyku. Ze względu na wyjątkowość wzorów, które można uzyskać przy pomocy urządzeń tkackich, tkaniny żakardowe wykorzystuje się w do tworzenia materiałów odzieżowych oraz dekoracyjnych. Jednymi z najpopularniejszych produktów wykonywanych z żakardowym wzorem są firany.

 

Charakterystyka żakardu

 

     Żakard to technika tkania materiału w taki sposób, aby ozdobić go kunsztownymi wzorami. Jej twórcą jest Joseph Jacquard, który na początku XIX wieku zbudował urządzenie tkackie służące właśnie do tworzenia tkanin żakardowych. W przypadku tkanin przetykanych srebrną lub złotą przędzą nosi ona nazwę brokatu. Wzór widoczny wyłącznie z prawej strony materiału nazywa się tkaniną strukturalną. Z tkaniny żakardowej wykonuje się różnego rodzaju produkty - od ubrań, przez materiały obiciowe, aż po żakardowe firany metrażowe.

 

Żakardowa firanka

 

Firany żakardowe - ponadczasowa elegancja

     

     Firany wykonane z tkaniny żakardowej mogą być zarówno gładkie, jak i kreszowane, czyli posiadające efekt celowego pogniecenia materiału. Wzorzyste firanki pasują do wnętrz urządzonych w eleganckim stylu glamour oraz w przypadku pomieszczeń rustykalnych. Chociaż żakard to tkanina znana już od przeszło dwustu lat, wciąż zachwyca swoją oryginalnością i licznymi zastosowaniami.

 

Firana żakardowa do salonu

 

Jak należy pielęgnować firany żakardowe?

 

     Żakardowe tkaniny, oprócz tego, że są niezwykle efektowne, wymagają także właściwego traktowania. Nieodpowiednia pielęgnacja materiału może doprowadzić do szybkiego zniszczenia. Chcąc, aby firanki wykonane z tkaniny żakardowej posłużyły możliwie jak najdłużej, należy dbać o nie, pamiętając o kilku zasadach.

 

Pranie

 

     Firany żakardowe należy prać w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni. Żakardowe wzory są delikatne, dlatego do prania nie powinno stosować się silnych środków piorących, takich jak wybielacze czy odplamiacze. Czyszczenie firan można wykonywać zarówno w pralce, jak i ręcznie, pamiętając jednak o niskiej temperaturze wody. Podczas ręcznego zapierania plam na firanach nie powinno się mocno pocierać tkaniną o tkaninę, aby nie zniszczyć materiału.

 

Prasowanie

 

     Żakardy lepiej prasować po stronie odwrotnej od rysunku lub przez ściereczkę. Zapobiegnie to niszczeniu się wzoru. Przed przystąpieniem do właściwego prasowania materiału najlepiej jest najpierw wykonać próbę na obrzeżu tkaniny, aby dopasować odpowiednią temperaturę żelazka. W przypadku firany wykonanej z mieszanych włókien należy dobrać tryb prasowania do najwrażliwszego włókna. Grube i mięsiste tkaniny strukturalne powinni prasować się bez nadmiernego dociskania jej do deski do prasowania. Najlepiej jest podłożyć pod materiał miękki ręcznik. Żakard tkany srebrną lub złotą nitką powinno najlepiej prasować bez pary i w niskiej temperaturze, aby nie straciły połysku.

 

Suszenie

 

     Wyprane firany żakardowe należy suszyć najlepiej w pomieszczeniu. Nie powinno się zostawiać ich, aby wysychały na słońcu. Żakardowych tkanin nie wolno również intensywnie wykręcać ani wirować w pralce. W przypadku delikatnych, lekkich firanek można powiesić je od razu na karniszu, aby wyschły i pod wpływem ciężaru mogły się rozprostować. Cięższe materiały dobrze jest suszyć w ciepłym pomieszczeniu na suszarce, rozkładając je równomiernie na szczebelkach, aby nie dopuścić do ich rozciągnięcia się.

     Wśród asortymentu naszego sklepu znajdą Państwo żakardowe firany gotowe oraz szyte na metry. W naszej ofercie posiadamy firany wykonane z materiałów o bardzo wysokiej jakości, wykonane z należytą starannością i dbałością o najdrobniejszy detal. Serdeczne zapraszamy do zapoznania się z firanami żakardowymi dostępnymi w naszym sklepie internetowym, a także z pozostałymi produktami. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących asortymentu serdecznie zachęcamy Państwa do kontaktu i skorzystania z profesjonalnego doradztwa naszych specjalistów.

 

 

 

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...