Firany do salonu z woalu

Firanka to niewątpliwie ważny element aranżacji wnętrza. Dodaje szyku, podkreśla styl pomieszczeń. Podpowiadamy, jak wybrać firany dobrze przepuszczające światło słoneczne.


Firany przepuszczające światło – w jakich wnętrzach są niezbędne

Mogłoby się wydawać, że każda firanka przepuszcza światło i dekoracja okna jest niezależna od rodzaju wnętrza. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Są pomieszczenia, które powinny być dobrze doświetlone i takie, w których może panować półmrok. Przykładem tych pierwszych może być salon lub kuchnia, drugich – sypialnia.

Poszukując idealnej aranżacji okna, warto zwrócić uwagę na kierunek stron świata. Jeśli okno wychodzi na południe, z pewnością w pomieszczeniu jest dość światła i nie trzeba się kłopotać rodzajem firany. Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy okno salonowe wychodzi na północ. Wówczas trzeba podejść do wyboru firanek do pokoju szczególnie starannie.


Firany do salonu z woalu

Firanki różnią się między sobą kolorem, grubością, rodzajem tkaniny, z której zostały uszyte, a także sposobem upięcia. Wszystkie te elementy mają wpływ na ostateczną przejrzystość firan i ilość światła, którą są w stanie wpuścić do pomieszczenia.


Firany przepuszczające światło – kolor


Teoretycznie im jaśniejszy, tym lepszy. Faktycznie, jeśli weźmiemy pod uwagę dwie firany uszyte z tej samej tkaniny, biała nie zaciemni pomieszczenia tak mocno, jak ciemna. Jednak białe firanki uszyte np. z woalu, wpuszczą do domu mniej światła, niż ciemne firanki uszyte z markizety.

Dobierając kolor firanek, warto kierować się aranżacją wnętrza oraz potrzebami. Jeśli pomieszczenie ma być dobrze doświetlone, lepiej powiesić jasne firanki. Nie muszą być białe. Wyrazista biel nie pasuje do wszystkich typów pomieszczeń i nie w każdym stylu sprawdzi się równie dobrze. Zamiast niej można wybrać firanki w kolorze écru lub cytrynowym. Sprawdzą się też jasne pastele – błękit, delikatny róż i seledyn.


Firany przepuszczające światło – tkanina


O przepuszczalności światła w dużej mierze decyduje tkanina, a zwłaszcza jej grubość. Za najbardziej przejrzyste uważa się firanki z markizety i z tiulu. Cienka, przejrzysta siateczka, nieco przypominająca moskitierę praktycznie nie zatrzymuje promieni słonecznych. Firanki z tiulu i z markizety sprawdzą się we wszystkich typach pomieszczeń, jednak warto się zastanowić, czy zachodzi potrzeba dobrego doświetlania sypialni, której okna wychodzą na południe.

Jeśli okno wychodzi na ruchliwą ulicę i znajduje się na parterze, trzeba mocniej zadbać o prywatność. W takim wypadku idealną tkaniną na firanę będzie woal. To nieprzezroczysty materiał, który doskonale przepuszcza światło słoneczne (aczkolwiek nie tak jak markizeta czy tiul), natomiast nie przepuszcza spojrzeń ciekawskich przechodniów. Firany z woalu wyglądają jak lekkie zasłony i często są z nimi mylone, jednak bezsprzecznie woal jest tkaniną firanową.

Tkaniną dobrze przepuszczającą światło jest też żakard, zwłaszcza ten o rzadkim splocie oraz coraz chętniej wieszane w oknach firany koronkowe.


Firany przepuszczające światło – jak upiąć


Sposób upięcia firan ma duży wpływ na ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Bardzo modne obecnie firany marszczone zatrzymują go całkiem sporo przez sam fakt marszczenia. Niemarszczone firany z markizety przepuszczą więcej światła niż te układające się w pionowe fale. Znając tę właściwość, można do pewnego stopnia wyregulować przejrzystość firan. W salonie z dużymi, wychodzącymi na południe oknami, można bez przeszkód powiesić firany mocno marszczone, ale już w salonie z niedużymi oknami lub wychodzącymi na północ lepiej powiesić firany lekko marszczone lub całkiem gładkie.


Firany do salonu z woalu

Ciekawym rozwiązaniem jest upięcie firanek na środku lub po bokach okna chwostami lub taśmami marszczącymi. W ten sposób część szyby zostanie odsłonięta, a do pomieszczenia wpadnie więcej światła. To rozwiązanie można stosować w miejscach publicznych, a w prywatnych domach tylko tam, gdzie okna nie wychodzą na ulicę ani sąsiednie domy.


Firany przepuszczające światło – firanki z gipiurą


Firanki z gipiurą to bardzo elegancki dodatek do wnętrz. Gipiura może być wszyta w środkowej części firany lub zdobić jej dół. Ważne, że gipiura doskonale przepuszcza światło słoneczne. Ta koronka z wyjątkowo dużymi oczkami jest idealnym rozwiązaniem szczególnie do wnętrz słabo doświetlonych.


Firany do salonu z woalu

Przyjęło się, że gipiurą dekoruje się firany gotowe i szyte na wymiar, ale jest też inna opcja. Z gipiury można uszyć krótką firankę na okno, tzw. zazdrostkę, która przesłania tylko część okna, najczęściej dolną. Dzięki temu do pomieszczenia dostaje się duża ilość światła słonecznego, a przesłonięty dół okna zapewnia prywatność.