Nie masz produktów w koszyku.

Zadzwoń i zamów
15 814 17 72
Aranżacja okna to niezwykle istotna kwestia, która wpływa zarówno na estetykę oraz wystrój pomieszczenia, jak i na jego funkcjonalność. Do osłaniania okien możemy wykorzystać firany, zasłony, a także rolety czy żaluzje. Te pierwsze wciąż cieszą się w polskich domach największym powodzeniem, ponieważ są wygodne w użytkowaniu, lekkie i eleganckie, a przy tym pasują do wnętrz urządzonych w każdym stylu. Aby firanka dobrze spełniała swoją funkcję i pięknie się prezentowała, musimy wybrać właściwe produkty, a także odpowiednio o nie zadbać. Jak dobrać firankę do okna czy pomieszczenia? Jak ją prać, by zachowała swoje właściwości estetyczne oraz użytkowe?
Osłony w oknach stosowano już w czasach starożytnych, choć wówczas nie myślano o ich walorach dekoracyjnych, a szukano po prostu sposobu, by chronić się przed napływającymi do domów owadami czy drobnymi zwierzętami. Przez dłuższy czas skórami zwierząt lub grubymi tkaninami zawieszonymi w otworach okiennych zabezpieczano się przed zimnem i przeciągami. Dopiero w epoce renesansu, gdy w zamożnych domach zaczęły pojawiać się szklane szybki, firany zyskały dekoracyjną funkcję. Przez długi, długi czas ozdobne tkaniny występowały tylko w bardzo bogatych domach i miały zupełnie inną formę, niż współczesne firanki czy zasłony. Dopiero wieki XIX oraz XX przyczyniły się do popularyzacji firanek w postaci zbliżonej do dzisiejszej.
Estetycznych osłon okiennych nie ominęły i kaprysy mody. Popularne były sute, marszczone firany z dekoracyjnymi sznurami, zawieszkami czy chwostami, jak i proste, skromne oraz niezwykle lekkie firanki z żakardu czy woalu. Dziś możemy korzystać z niezwykle atrakcyjnego i zróżnicowanego asortymentu firan oraz dodatków do nich. Bez problemu kupimy eleganckie firany do każdego pokoju, jak i krótsze do kuchni. Sklepy oferują nam firanki na metry, które możemy dostosować do szerokości okna, a także gotowe firanki, które wystarczy zawiesić, by cieszyć się piękną aranżacją pokoju.
Producenci firan oferują nam wyjątkowe bogactwo atrakcyjnych wyrobów, dzięki czemu można wybrać idealne osłony do salonu, kuchni, sypialni, pokoju dziecka czy każdego innego pomieszczenia mieszkalnego lub użytkowego. W sklepach najczęściej spotykamy:
Duże zróżnicowanie wśród firanek panuje także ze względu na materiał, z którego zostały uszyte. Do najpopularniejszych zaliczamy:
Poza tymi trzema najpopularniejszymi rodzajami firanek w sklepach spotkać można także osłonki na okno szyte z markizety, gładkiej, estetycznej tkaniny, a także z satyny oraz ekskluzywnej tafty czy koronki. Bogactwo wzorów i tkanin pozwala dobrać firanki eleganckie, a zarazem wygodne w pielęgnacji i trwałe.
Tylko odpowiednio dobrana do okna firanka zapewni komfort użytkowania i pozwoli uzyskać przyjemny efekt w pokoju. Jak ją wybrać? Na początek warto zastanowić się, czy woli się kupić firankę gotową, czy na metry. Pierwsze rozwiązanie to idealna propozycja dla szukających wygody: kupując gotową firankę, otrzymuje się produkt finalny, który natychmiast można zawiesić na karniszu. Wśród gotowych firanek panuje duże zróżnicowanie, więc bez trudu dobierze się osłony krótkie, jak i dłuższe. Tkaniny na metry to rozwiązanie wskazane dla osób, które chcą zyskać firanki idealnie dopasowane do danego okna, ładnie zmarszczone i ułożone. Opcja polecana jest również przy oknach o niestandardowych rozmiarach. Kupując firankę, należy pamiętać, że producent podaje rzeczywistą szerokość firany, jeśli chce się zyskać dodatkowe centymetry na marszczenie, trzeba wybrać firankę szerszą.
Warto pamiętać o tym, że inne firanki pasują do okien małych, a inne do dużych i balkonowych, przy zakupie firanek koniecznie trzeba uwzględnić też charakterystykę oraz potrzeby wnętrza – czy jest ciemne, czy potrzebuje ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem i spojrzeniami spacerujących pod oknami ludzi, jaki styl w nim dominuje: klasyczny, skandynawski czy nowoczesny. Długie firany znakomicie uzupełniają duże okna, drzwi balkonowe, przeszklone ściany, z kolei przy małych oknach są one niepraktyczne. Coraz częściej można jednak kupić firanki w danym wzorze w wersji długiej i krótkiej, dzięki czemu wszystko tworzy harmonijną całość. Kupując firanki, trzeba pamiętać o karniszu. Nie wszystkie firanki i karnisze do siebie pasują, zarówno pod kątem stylu, jak i budowy – oraz o elementach niezbędnych do ich mocowania.
Aby firana cieszyła oko pięknym kształtem oraz śnieżną bielą, należy ją odpowiednio prać. Tutaj warto pamiętać, że tkaniny takie jak satyna czy tiul są najbardziej podatne na zabrudzenia, z kolei organza wymaga prania ręcznego z namaczaniem. Bardzo wygodne w pielęgnacji są firanki żakardowe, które można prać w pralkach, oczywiście w niskich temperaturach i przy użyciu środków przeznaczonych do prania firanek, a po wstępnym suszeniu zawieszać w oknie, gdzie pod wpływem własnego ciężaru prostują się. Przy praniu firan należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Jeśli nie chcemy prać firanek ręcznie, można wybrać w automacie delikatny program bez wirowania. Przed załadowaniem firanki do bębna należy złożyć ją w kostkę i umieścić w specjalnym woreczku do prania firan. Aby firana zachowała śnieżną biel, można postawić na domowe środki i namoczyć ją w roztworze soli kuchennej (7 płaskich łyżek na 5 litrów wody) albo dodać do prania łyżeczkę sody oczyszczonej. Czystą firankę należy przechowywać w suchej, ciemnej szafie, najlepiej owiniętą niebieskim papierem.
Piękne firany to sposób na stylową, ponadczasową aranżację okna, dlatego ich wyborowi warto poświęcić więcej uwagi. Wraz z firankami zyskamy bowiem nie tylko przytulniejsze wnętrze, ale również komfort mieszkania i poczucie intymności.
alina
Dec 27 2018
Dodaj komentarz