Firanka żakardowa

 

    W czołówce najbardziej dekoracyjnych materiałów znajduje się niewątpliwie żakard – tkanina nazwana tak na cześć Josepha Jacquarda, który w początkach XIX wieku zaprojektował maszynę tkacką umożliwiającą nanoszenie skomplikowanych wzorów. Do dziś technika ta cieszy się dużym powodzeniem również w aranżacjach wnęk okiennych, ponieważ stosuje się ją w zdobieniu firan i zasłon.

 

Firany żakardowe – idealne do klasycznych wnętrz

 

Tradycyjne zdobienia wykonane za pomocą maszyny Jacquarda najczęściej bazowały na skomplikowanych motywach roślinnych. Innym razem przedstawiały złożone obrazy – sceny rodzajowe, portrety, pejzaże. Gramatura tkaniny zawsze była znaczna. Wraz z rozwojem nowoczesnej techniki tkackiej pojawiła się natomiast możliwość wykonywania żakardowych zdobień nie tylko na grubych materiałach, ale także tych delikatnych, półprzezroczystych. Wkrótce doceniono je przy ozdabianiu okien i do dziś wiele osób chętnie dekoruje tak swoje mieszkania.

 

Firanka żakardowa z bliska

 

Obecnie dostępne są przepiękne tkaniny na metry, które idealnie nadają się do wykonania firan żakardowych. Część z nich opiera się na delikatnych zdobieniach roślinnych, takich jak kwiaty i listki, pojawiające się na całej powierzchni tkaniny lub wzdłuż wybranego brzegu. Umożliwia to stworzenie w oknie subtelnej dekoracji, która nie przytłacza pokoju nadmiarem ozdób. Miłośnicy dekoracyjnego efektu na pewno docenią materiały, na których znajdują się misterne ornamenty i barokowe zawijasy. Tego typu firany żakardowe będą pasować do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym, a także eklektycznych, które łączą różne wpływy – zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne.

 

Firany żakardowe w nowoczesnej odsłonie

 

Choć bogato zdobione tkaniny prezentują się pięknie, nie będą pasowały do wszystkich stylów aranżacji wnętrza. Jeśli mieszkanie wypełniają meble skandynawskie lub industrialne oraz nowoczesne wzory, lepiej dopasować do nich także typ firan. W odpowiedzi na potrzeby klientów producenci przygotowali ofertę tkanin na metry, które powielają proste, geometryczne wzory. Mogą to być na przykład szerokie pasy lub trójkąty układające się w spójny wzór. Często na materiale pojawiają się naprzemiennie elementy z siateczki o gęstym i luźnym splocie. Wybór żakardowych firan jest ogromny, dlatego na pewno każdy znajdzie tkaninę spójną z preferowanym stylem.

 

Firana żakard - nowoczesna

 

Zazdrostki z żakardowymi motywami

 

Warto zaznaczyć, że mnogość wzorów na firance to także lepsza osłona wnętrza mieszkania przed wzrokiem sąsiadów – warto wykorzystać tę cechę tkaniny, jeśli zależy nam na ochronie prywatności. Z tego względu żakardy polecane są do wykonywania niewielkich rozmiarów zasłonek mocowanych w oknach na specjalnych prętach lub plastikowych karniszach. Znajdą zastosowanie w oknach kuchennych i łazienkowych, a także wszędzie tam, gdzie zależy nam na większym stopniu osłonięcia pomieszczenia.

 

Zazdroska z elementami żakardowymi

 

Żakardowe zazdrostki często wyróżniają się ozdobną linią brzegu tkaniny – może to być powtarzalny wzór kwiatowy czy delikatna fala. Czasami zamiast jednolitej bieli stosuje się akcenty kolorystyczne – fragmenty wzoru są wykonane w odcieniach szarości lub tworzy barwne kompozycje na bazie motywów kwiatowych, owoców czy innych akcentów pasujących do kuchni.

 

Zasłony żakardowe – dekoracja do każdego typu wnętrza

 

Choć firanki pełnią istotną funkcję, nie osłonią pomieszczenia całkowicie. Na noc warto zaciągnąć solidne kotary wykonane z tkaniny o dużej gramaturze. Wybierając materiał na zasłony żakard niewątpliwie warto wziąć pod uwagę. Zapewni wysoki stopień zaciemnienia pokoju, a w dodatku będzie pełnić rolę dekoracyjną. Romantyczne, pastelowe kwiaty sprawdzą się w przypadku stylu rustykalnego oraz wnętrz glamour. Bogate ornamenty o wypukłej fakturze lub z połyskującymi elementami będą pasowały do eklektycznych sypialni, a także eleganckich salonów i gabinetów. Jednak nowoczesne zasłony żakardowe to nie tylko motywy roślinne. Wśród dostępnych opcji znajdziemy także wzory geometryczne, które współgrają nawet ze stylem skandynawskim.