Biała firanka, czyli jak prać i wybielać firanki — poradnik.

wybielanie i pranie firanek
25 września 2018 91586 view(s)

Biała firanka, czyli jak prać i wybielać firanki — poradnik.

Wnętrze, w jakim żyjemy wpływa na to, jak się czujemy, dlatego też dla naszego samopoczucia najlepiej, aby było ono jasne, przestronne, czyste i świeże. A wizytówką wysprzątanego domu są bez wątpienia firanki. Dlatego tak ważne jest dbanie o to, aby były utrzymywane w odpowiedniej czystości. Właściwe pielęgnowanie, pranie i wybielanie firanek zapobiegnie ich szarzeniu i żółknięciu, dodatkowo pozwalając nam zachować je w pięknej bieli na dłużej.

 

Firanki w pokoju, kuchni i nie tylko pełnią wiele funkcji, od najważniejszej jaką jest dekoracja naszego okna, po funkcję ochronną. Firany zapewniają intymność, chronią przed owadami czy promieniami słońca. Wszystko to powoduje, że pochłaniają nie tylko kurz i zapachy z wnętrza, ale również zanieczyszczenia z zewnątrz, co skutkuje ich żółknięciem czy szarzeniem.

Dlatego też tak ważne jest pranie firan przy każdym myciu okien, aby jak najdłużej zachować je w idealnym stanie. W poniższym artykule postaram się przedstawić najlepsze, a zarazem najłatwiejsze sposoby prania i wybielania firan. W większości są to tradycyjne metody używane w wielu domach od dawna. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z gotowego środka do prania firan, których na rynku jest bardzo dużo.

 


UWAGA!

Zawsze przestrzegaj metod prania załączonych wraz z produktem.


Przede wszystkim odpowiednie przechowywanie — czyli jakie?

 

Firanki powinniśmy przechowywać w suchej i ciemnej szafie najlepiej zawinięte w niebieski papier, aby jak najlepiej chronić je przed czynnikami zewnętrznymi co zapewni im świeżość w momencie, kiedy zechcemy ją powiesić.

 

Jak prać firany — czyli uniwersalne metody

Firanki wykonane z bawełny czy lnu stają się ostatnio coraz popularniejsze, jednak nie nadają się do prania w pralce automatycznej. Należy je prać ręcznie najlepiej w płatkach mydlanych rozpuszczonych w ciepłej wodzie. Po upraniu wygniatamy ja delikatnie, po czym płuczemy kilkakrotnie do momentu, aż woda nie będzie już brudna. Ostatnie płukanie powinno zawierać krochmal.

 

Firanki z tworzywa sztucznego z uwagi na delikatną strukturę również najlepiej prać ręcznie, jednak jeśli nie obawiamy się zaciągnięcia możemy wyprać je stosując program do prania delikatnego bez wirowania w temperaturze max. 30 st. C. Firankę składamy w kostkę i umieszczamy w specjalnym woreczku do prania firanek. Piorąc firanki w pralce najlepiej użyć specjalnego proszku do prania firanek dostępnego praktycznie w każdym lepiej zaopatrzonym sklepie osiedlowym.

 

Jak wybielić firanki, aby uzyskać śnieżnobiały efekt ?


Pranie i wybielanie firan alena-firany.pl

Jak wspomniałam na wstępie istnieje kilka domowych sposobów na to aby pięknie wybielić nasze firanki nadając im ponownie świeżości wykorzystując przy tym produkty używane w naszej kuchni.

 

Wybielanie firan solą kuchenną

 

Jak zapewne nie jedna z nas już się o tym przekonała sól kuchenna jest niezastąpiona w przypadku wybielania firanek. Wystarczy sporządzić roztwór soli kuchennej z wodą w proporcjach:

  • 130 g soli (7 płaskich łyżek) na 5 litrów wody.

W tak przygotowanym roztworze moczymy uprzednio wypraną i wypłukaną firankę. Najlepiej aby firanki były także wysuszone, wtedy osiągniemy lepszy efekt.

 

Proszek do pieczenia również wybiela firanki

 

Kolejny sposób również daje bardzo dobre efekty i jest równie prosty do sporządzenia z tym, że zamiast soli stosujemy proszek do pieczenia w proporcji:

  • 1 torebka na 5 litrów wody.

Najlepszy efekty otrzymamy mocząc firankę w tak przygotowanym roztworze przez około 15 minut, a następnie pierzemy w pralce przy użyciu proszku lub innego preparatu do prania białych tkanin — pamiętamy o włączeniu programu do prania tkanin delikatnych lub firan, jeśli taki posiada nasza pralka. W sytuacji, kiedy nie mamy zbyt wiele czasu proces ten możemy skrócić poprzez dodanie proszku do pieczenia bezpośrednio do pralki łącznie z proszkiem do prania, nie wykonując już wcześniejszego płukania.

 

Wybielanie firan w sodzie oczyszczonej — idealnie białe firanki

 

Ten sposób jest zdecydowanie najprostszy i najszybszy z podanych wcześniej metod wybielania firanek. Wystarczy tylko do zwykłego prania dodamy łyżeczkę sody oczyszczonej, która sama w sobie ma właściwości wybielające, a efekt będzie zadziwiający.

 

Wybielanie amoniakiem

 

Kolejny bardzo dobry sposób wybielania firan sposobem domowym to sporządzenie roztworu amoniaku z wodą w proporcjach:

  • 1 łyżeczka amoniaku na 1 litr wody

W roztworze tym namaczamy firanki, a następnie pierzemy w proszku do prania białych tkanin.

 

Skorupki jajek też wybielają firanki

 

Prawdopodobnie jedna ze starszych, jak nie najstarsza metoda na wybielanie firan to wypranie ich łącznie ze skorupkami z jajek, które uprzednio umieszczamy w lnianym woreczku. Całość wrzucamy do bębna pralki i pierzemy łącznie z proszkiem.

 

Ocet — szczególnie polecany dla firan z włókien sztucznych

 

Wybielanie octem jest szczególnie polecane dla firan z tworzywa sztucznego, ponieważ pozwala dodatkowo zniwelować efekt, jakim jest elektryzowanie się firan, a także usztywni naszą firankę. Ta metoda polega na dolaniu pół szklanki octu do wody z proszkiem przeznaczonej na upranie firany.

 

Sok z cytryny w walce z nieprzyjemnym zapachem — czyli wybielanie cytryną

 

Sok z cytryny nie tylko nada naszym firankom świeżego zapachu, ale również doskonale je wybieli. Wystarczy przed praniem wymoczyć firanę w wodzie, do której wcześniej należy dodać sok z cytryny.

 


Wskazówka !

Firanki najlepiej suszyć wieszając wilgotne dzięki temu same się naprostują.


 

Każdy z wyżej zaprezentowanych przeze mnie sposobów prania jest dobry, to już od nas zależy, na który się zdecydujemy należy jednak pamiętać o tym aby zawsze prać firanki zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ w innej sytuacji możemy je zniszczyć lub uszkodzić. Nigdy nie należy ich gotować ani wirować na wysokich obrotach z uwagi na ich delikatne włókna, a zazwyczaj optymalna temperatura to 40 stopni.

 

Jeśli szukacie informacji na temat prania i pielęgnowania zasłon polecam wpis na naszym blogu.


Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...