Jak prać zasłony alena-firany.pl

Zasłony to bez wątpienia najważniejszy element dekoracji okiennej, to one w większości przypadków tworzą atmosferę i klimat wnętrza dodając mu dopełnienia, jednak jak to często bywa zasłony czy to w salonie, kuchni czy nawet zasłony w sypialni wymagają czyszczenie choćby  dlatego, aby usunąć z nich kurz czy nawet przypadkową plamę. 

Wbrew pozorom czyszczenie zasłon nie jest trudne, jednak najlepiej czynność tą wykonywać systematycznie, a w znacznej mierze ograniczymy ilość kurzu unoszącego się w pomieszczeniu.

Ważne!

Zawsze przed przystąpieniem do czyszczenia zasłon czy firan postępuj zgodnie z etykietą dołączona do produktu!

 

Czyszczenie parą

Bez wątpienia najszybszym i najprostszym sposobem czyszczenia zasłon jest użycie odkurzacza parowego. Taki sposób jest szczególnie polecany do czyszczenia zasłon, których ściągnięcie z karnisza jest bardzo trudne, lub sam materiał jest bardzo gruby i ciężki. 

 

Wskazówka

Przed  przystąpieniem do prania warto zasłonę po ściągnięciu z karnisza wytrzepać z kurzu.

 

Pranie w pralce

 Większość zasłon możemy wyprać w pralce, szczególnie nadają się do tego zasłony gotowe zrobione z lekkich materiałów. W przypadku prania tkanin okiennych należy zachować ostrożność. Upewnijmy się, czy wybraliśmy odpowiedni program zgodnie z etykieta prania produktu. Musimy pamiętać, iż część tkanin w wysokiej temperaturze może ulec skurczeniu, a sama tkanina może zafarbować inne zasłony prane razem. W przypadku prania tkanin w pralce należy bardzo ostrożnie  podchodzić do funkcji wirowania, ponieważ może ona uszkodzić nasze firanki czy zasłony. 

 

Pranie ręczne

Pranie ręczne to bez wątpienia najcięższa z wyżej wymienionych metod czyszczenia jednak jest najbezpieczniejsza w przypadku prania delikatnych tkanin wykonanych z bawełny, które mogą się w wysokiej temperaturze skurczyć, lub zafarbować. Pranie ręczne zasłon nie jest wskazane w przypadku zasłon  ciężkich takich jak zasłony zaciemniające, ponieważ możemy mieć problem z usunięciem z nich nadmiary wody po wypraniu.

 

 

Pralnia chemiczna

W sytuacji, kiedy nie czujemy się na siłach lub mamy wątpilowści co do samej tkaniny najlepiej naszą zasłonę oddać do pralni chemicznej, gdzie doświadczony personel dobierze odpowiednią metodę.

Warto  pamiętać, aby  przy okazji domowych porządków odkurzyć  delikatnie zasłonę lub przetrzeć ją przy pomocy miękkiej szczotki pomoże to nam w utrzymaniu większej czystości i pozbyciu  się zbędnego kurzu.