Czysta i świeża pościel

Pościel – kołdra, poduszki oraz poszewki – ma niebagatelny wpływ na jakość nocnego wypoczynku. Czysta, świeża i pachnąca, ułatwia wieczorne wyciszenie się, zapewniając optymalne warunki do nieprzerwanego, regenerującego snu. Aby odpoczynek w sypialni był zdrowy i komfortowy, należy pamiętać o regularnym praniu kołdry oraz narzuty na łóżko. Dlaczego jest to tak istotne oraz jak często i w jaki sposób należy prać wsady do poszewek?

 


Dlaczego pranie kołder jest tak ważne?

Kołdra, poduszka i pościel to elementy wyposażenia sypialni, które każdego dnia mają kontakt z ludzkim ciałem. Ich użytkownicy pocą się i chorują, pozostawiając swoje wydzieliny na powierzchni materiału. Ponadto w każdym pomieszczeniu obecne są drobiny kurzu i alergenów, a także bakterie, wirusy i roztocza, które osiadają na narzucie na łóżko, poduszkach i kołdrze. Z uwagi na obecność naturalnych wydzielin fizjologicznych, pościel staje się doskonałym siedliskiem dla wszelakich drobnoustrojów, które mogą negatywnie oddziaływać na ludzki organizm. Z tego względu jej pranie jest tak samo istotne, jak codzienna zmiana bielizny osobistej czy ręczników. Świeżo wyprane poszewki i wsady będą przyjazne dla zdrowia oraz zapewnią optymalny komfort wypoczynku, a przykryte estetyczną narzutą na łóżko – staną się również dekoracją każdej sypialni.


Jak często należy prać kołdry?


Częstotliwość, z jaką należy prać pościel, zależy od kilku czynników. Znaczenie ma między innymi materiał, z jakiego wykonana jest narzuta na łóżko, wsady i poszewki, stopień ich zabrudzenia, wiek i płeć użytkownika oraz różne nieprzewidziane sytuacje. Czym zatem należy się kierować, podejmując decyzję o upraniu pościeli?

  • Standardowo każda kołdra i poduszki powinny być prane regularnie co 3-6 miesięcy, natomiast ich poszewki co 1-2 tygodnie.
  • W trakcie wymiany poszewek należy ocenić stopień zabrudzenia kołdry. Jeśli na wsadzie do pościeli widoczne są plamy, a jej powierzchnia wygląda na zażółconą lub brudną, niezbędne będzie jej upranie.
  • Odstęp pomiędzy kolejnymi praniami kołdry determinuje wiek i płeć jej użytkownika. Osoby młode oraz mężczyźni pocą się częściej i bardziej intensywnie, co generuje konieczność częstszego uprania poszewek, wsadów i narzuty na łóżko.
  • Częściej należy prać kołdry i powłoczki w pokojach niemowląt i małych dzieci, którym niejednokrotnie zdarza się zabrudzić swoje łóżko. Wskazane jest ich czyszczenie raz w miesiącu oraz każdorazowo w sytuacjach „awaryjnych”, gdy malcowi uleje się, zwymiotuje lub nieświadomie nasika podczas snu.
  • Pranie pościeli powinno być szczególnie częste, jeśli korzysta z niej alergik. Wsady, poszewki i narzuta na łóżko muszą być czyszczone co 3-6 tygodni. Pozwoli to usunąć z nich alergeny oraz roztocza, niebezpieczne dla osób uczulonych.
  • Ostatnim, ale równie ważnym wyznacznikiem jest materiał, z jakiego wykonano kołdrę. Wsady syntetyczne można stosunkowo często prać w domowej pralce. Pościel z wypełnieniem puchowym należy czyścić rzadziej, oddając ją do specjalistycznej pralni chemicznej lub używając łagodnych środków piorących.

Welurowe narzuty na łóżko

Jak prawidłowo uprać kołdrę?


Sposób prania pościeli zależy w głównej mierze od rodzaju jej wsadu. Warto przy tym ściśle stosować się do instrukcji producenta, który szczegółowo opisuje optymalne parametry konserwacji swojego produktu. Każdą część – czy to kołdrę, czy poduszkę – należy prać osobno, w odpowiednio dużej pralce. Kołdrę z wypełnieniem syntetycznym zazwyczaj pierze się w temperaturze 60 stopni Celsjusza, używając stosowanego na co dzień proszku do prania. Najczęściej dopuszczalne jest także jej delikatne odwirowanie.

Nieco inaczej należy prać pościel z naturalnym wkładem. Poduszkę lub kołdrę z puchu i pierza należy czyścić za pomocą detergentów pozbawionych enzymów, które mogłyby pozbawić je właściwości izolacyjnych. W tym celu warto zaopatrzyć się w płyny dedykowane do prania puchu, hipoalergiczne i łatwe do wypłukania. Optymalna temperatura prania kołdry puchowej to 30-40 stopni Celsjusza. Jeżeli producent dopuszcza taką możliwość, warto także odwirować ją przed suszeniem. W sytuacji, gdy pościel jest wyjątkowo duża lub koszt jej zakupu był wysoki, lepiej będzie oddać ją do czyszczenia do profesjonalnej pralni.

Bez względu na typ posiadanej kołdry, konieczne będzie także jej solidne wysuszenie. Zależnie od wytycznych producenta, można suszyć ją w suszarce bębnowej bądź stojącej, zlokalizowanej w ciepłym i przewiewnym miejscu.

 

Pranie kołdry, poszewek i narzuty na łóżko powinno stać się dobrym nawykiem każdego użytkownika. Regularnie i w prawidłowy sposób czyszczona pościel będzie zdrowa i przyjemna w codziennym użytkowaniu, umożliwiając bezpieczny i komfortowy wypoczynek.