Jak czyścić i dbać o rolety rzymskie?

Czyszczenie rolet rzymskich
4 lutego 2021 1816 view(s)

Jak czyścić i dbać o rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to dekoracje okienne, które z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Niezwykle estetyczne i funkcjonalne, stanowią elegancką ozdobę każdego wnętrza. Aby przez długi czas zachowały one nienaganny wygląd, należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Jak czyścić rolety rzymskie zawieszone w salonie, kuchni lub sypialni?


Dobór sposobu pielęgnacji do typu tkaniny


Wybierając nowe rolety rzymskie do swojego mieszkania, warto starannie sprawdzić rodzaj materiału, z jakiego zostały one wykonane. Ma on bowiem niebagatelny wpływ na sposób ich pielęgnacji, ułatwiając utrzymanie takiej dekoracji okiennej w czystości. Modele uszyte z bawełny lub poliestru zazwyczaj można wyprać w pralce w temperaturze wynoszącej 40º Celsjusza. Będą one szczególnie polecane do pokojów dziecięcych oraz mieszkań alergików, dobrze znosząc częste pranie. Rolety wykonane z delikatnego jedwabiu można poddać praniu ręcznemu oraz pozostawić do obcieknięcia i wyschnięcia rozwieszone na suszarce do bielizny. Jeżeli w mieszkaniu zastosowano rolety rzymskie uszyte z tkaniny z dodatkiem wełny, niewskazane jest ich samodzielne czyszczenie. Kontakt z wodą lub domowymi detergentami może bowiem uszkodzić materiał, psując ogólny wygląd dekoracji. Zamiast własnoręcznie wyprać roletę wełnianą, lepiej będzie oddać ją do profesjonalnej pralni chemicznej, gdzie zostanie ona wyczyszczona na sucho.

Warto mieć na uwadze, że im mocniejszy będzie odcień tkaniny, tym delikatniejszych środków piorących oraz niższej temperatury należy używać do pielęgnacji rolet rzymskich. Jednocześnie trzeba pamiętać, by w trakcie ich prania używać programu bez wirowania, a po skończonym cyklu równomiernie je rozwiesić. Dzięki temu będą one łatwiejsze do wyprasowania, w niektórych przypadkach nadając się do zawieszenia nawet bez konieczności wygładzenia ich żelazkiem. Niekiedy rolety rzymskie posiadają specjalną warstwę zabezpieczającą, która uniemożliwia ich prasowanie. Z tego względu już po zakupie nowej dekoracji warto zapoznać się z instrukcją producenta informującą o dopuszczalnych, bezpiecznych dla produktu zabiegach pielęgnacyjnych.


Bieżąca pielęgnacja rolet rzymskich


Jeżeli zawieszone w mieszkaniu rolety rzymskie są jedynie lekko przykurzone, w trakcie bieżących porządków można delikatnie usunąć obecny na nich kurz. W tym celu należy odkurzyć je odkurzaczem o małej mocy, wyposażonym w odpowiednio miękką i czystą końcówkę. Można również zdecydować się na przetarcie tkaniny wilgotną ścierką, regularnie płukaną pod bieżącą wodą. Takie czynności pozwolą utrzymać świeży wygląd rolety rzymskiej, a zarazem nie spowodują niszczenia materiału czy jego blaknięcia, jakie może wystąpić w trakcie zbyt intensywnego prania z użyciem silnych detergentów. Jeżeli jednak roleta jest mocno zabrudzona, najlepsze efekty będzie można osiągnąć poddając ją tradycyjnemu praniu. Instrukcje, jak krok po kroku wyprać roletę rzymską, znajdują się poniżej.


Pranie rolety rzymskiej krok po kroku


Przed upraniem na mokro lub sucho rolety rzymskiej, konieczne będzie jej zdjęcie znad okna. Dostępne w sprzedaży modele mogą być mocowane bezinwazyjnie na ramie przeszklenia bądź montowane do ściany lub sufitu. Choć wersja nieinwazyjna jest łatwiejsza w trakcie montażu, obie metody zawieszania tkaniny nie powinny sprawiać kłopotu w trakcie jej ściągania do prania. Jak zatem przeprowadzić czyszczenie rolety rzymskiej?

  • Najpierw należy rozwinąć ją na całą długość oraz odpiąć przymocowane do niej sznurki.
  • Następnie trzeba będzie wyjąć je z przelotek lub prowadzącej taśmy oraz usunąć usztywniające pręty i obciążniki.
  • Kolejnym krokiem będzie odpięcie tkaniny od kasety mechanizmu.
  • Zależnie od rodzaju materiału, należy poddać go praniu tradycyjnemu bądź na sucho.
  • W czasie, gdy tkanina jest prana, za pomocą wilgotnej ścierki dobrze będzie przetrzeć plastikowe elementy mechanizmu, usuwając z nich kurz i inne zanieczyszczenia.
  • Po zakończonym procesie prania, wysuszeniu i ewentualnym wyprasowaniu rolety rzymskiej, można ponownie zawiesić ją, mocując w niej pręty, obciążniki i sznurki oraz podciągając na wybraną wysokość.

Niezaprzeczalną zaletą rolet rzymskich jest możliwość łatwej wymiany tkaniny. W momencie, gdy ulegnie ona zniszczeniu lub wyblaknie, nie ma potrzeby zakupu całego mechanizmu. Wystarczy wtedy zaopatrzyć się jedynie w nowy materiał o odpowiednim rozmiarze, którym można będzie zastąpić poprzedni egzemplarz.

 

Regularne czyszczenie rolet rzymskich to skuteczny i niekłopotliwy sposób, umożliwiający przedłużenie ich estetycznego i świeżego wyglądu. Stosowanie odpowiednich detergentów, nastawianie prania o niskiej temperaturze i wyłączonym wirowaniu oraz staranne rozwieszanie tkaniny sprawi, że przez długi czas zachowa ona swój intensywny kolor i elegancką formę, ciesząc oczy domowników oraz odwiedzających ich gości.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...