Jak uszyć roletę rzymską - poradnik DIY

Jak uszyć roletę
23 września 2019 12363 view(s)

Jak uszyć roletę rzymską - poradnik DIY

Rolety rzymskie to bez wątpienia bardzo efektowana i modna ozdoba zarówno salonu jak i kuchni czy nawet okna w łazience. Rolety rzymskie szyjemy z tych samych materiałów co zasłony, a wiec wybór wzorów, kolorów jest w zasadzie nieograniczony. Samo szycie rolet rzymskich nie jest trudne wymaga jedynie od nas troszkę czasu, zdolności manualnych i odpowiedniego rozplanowania prac.

Jaki materiał na roletę rzymską wybrać ?

Roleta rzymska to mówiąc ogólnie kawałek prostego materiału, plastikowe lub drewniane listewki umocowane w poprzek materiału. Do wykonania rolet rzymskich najlepiej nadadzą się tkaniny grube dzięki czemu uzyskamy rolety rzymskie zaciemniające, nie oznacza to, że rolety uszyte z materiałów lżejszych i o mniejszym zaciemnieniu nie będą odpowiednie. Ależ nie! Rzymskie rolety wykonane z tkanin półprzezroczystych mogą tworzyć niesamowity efekt.


Rolety rzymskie w jadalni

Czego będziemy potrzebować do uszycia rolet ?

1. Tkanina - to z niej uszyjemy naszą roletę
2. Ołówek - posłuży nam do wykreślenia linii szycia i odwinięcia tkaniny
3. Linijka lub szablon - będzie pomocna do wyznaczania linii
4. Taśma z rzepem - posłuży nam do zamocowania rolet do ściany
5. Patyczki drewniane lub plastikowe
6. Małe kółka plastikowe - po dwa na każdy drążek
7. Żyłka nylonowa
8. Maszyna do szycia i inne potrzebne przybory krawieckie


Mechanizm rolety rzymskiej

Szycie rolety krok po kroku

1. Najważniejszą kwestią zanim przystąpimy do uszycia naszej rolety jest określenie jej docelowego wymiaru - tutaj należy wziąć pod uwagę sposób montażu rolety rzymskiej, czy to będzie mechanizm montowany do sufitu jak w naszym przypadku, czy też będzie to montaż do ściany, czy też ramy okiennej.


2. Kiedy już mamy określony wymiar rolety do jej krawędzi należy doliczyć odpowiednią ilość materiału na podwinięcie i tak:
  - do szerokości rolety dodajemy po 4 cm po każdym z boków, a więc w sumie 8 cm do całej szerokości materiału
  - dodajemy także 8 cm na podwinięcie materiału od dołu rolety i miejsce na obciążnik dla rolety
  - na podwinięcie rolety od góry przeznaczamy 5 cm3. Kolejną bardzo istotną kwestią jest doliczenie do długości rolety zapasu materiału na fiszbiny ( kanaliki ), w których znajdą się patyczki usztywniające, najlepiej co ok 30 cm. Ilość tkaniny potrzebnej na odłożenie zależy oczywiście od grubości naszych patyczków i ilości kanalików jakie planujemy zrobić.


4. Kiedy mamy już odpowiednio wycięty kawałek materiału przystępujemy do wykreślenia odpowiednich linii ołówkiem, zaczynając od dołu tkaniny i tak najpierw odmierzamy 8 cm na obciążnik i podłożenie od dołu, następnie ok. 30 cm mając na uwadze ilość potrzebną na fiszbiny ( np po 1 cm przed i po linii ), ok. 30 cm i tak dalej... Nie zapomnijmy o narysowanie linii po 4 cm na bokach naszej rolety.


5. Następnie zaprasowujemy brzegi po 4 cm, składamy w pół do środka i przyszywamy.


6. To samo wykonujemy dla górnej krawędzi i przymocowujemy taśmę rzepową po lewej stronie rolety i przyszywamy ją do rolety.


7. Przy dolnej krawędzi zaginamy i zaprasowujemy dolną krawędź, składamy w pół, zaginamy do środka i zaprasowujemy. Przeszywamy zaprasowany kawałek wzdłuż bocznych krawędzi.


Rolety rzymskie w łazience


8. Następnie zaprasowujemy miejsca, w których bedą tuneliki, tak żeby układały się w jedną stronę. Rozkładamy tkaninę na lewą stronę i składamy wzdłuż linii zaprasowania, i szyjemy około 1 cm od brzegu zagięcia tworząc kanalik. Czynność powtarzamy.

9. Do utworzonej w punkcie 5 kieszonki wkładamy obciążnik.

10. Roletę za pomocą przyszytej taśmy rzepowej przymocowujemy do mechanizmu i rozkładamy na niej wyprostowaną żyłkę.

11. Wzdłuż rozłożonej żyłki przyszywamy ręcznie kółeczka do wcześniej uszytych tunelików, po czym przepuszczamy przez nie żyłkę.

12. Teraz pozostaje nam już tylko powiesić naszą roletę na oknie.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...