Jak uszyć poszewki dekoracyjne?
Tekstylia to jeden z najbardziej efektownych dodatków do wnętrza. Zasłony, dywan, koc czy poduszki sprawiają, że pomieszczenie nabiera przytulności i stylowego klimatu. Poszewki na poduszki powinny być dopasowane do stylu aranżacji oraz efektownie dekorować sofę, fotele lub łóżko w sypialni. Jak wykonać je samemu?
Poszewki dekoracyjne to jedna z podstawowych ozdób każdego wnętrza. Wprowadzają przytulność i ciepło. Mogą być ułożone na sofie w salonie lub tworzyć efektowną kompozycję na łóżku w sypialni. W zależności od stylu wnętrza będą zmieniały się ich kolory i materiał, w szybki sposób wymienimy je na nowe, aby całkowicie odmienić klimat w pomieszczeniu. Poszewki na poduszki możemy uszyć samodzielnie, dzięki temu znajdą się na nich ulubione wzory lub oryginalne motywy. Wbrew pozorom do wykonania własnych poszewek nie trzeba mieć specjalnych umiejętności ponad posługiwanie się maszyną do szycia lub igłą nitką. Może to być doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, rozwijanie swojej pasji czy wspólne popołudnie z dziećmi.
Jaki wzór poszewki wybrać?
Zanim przejdziemy do tego, jak uczyć poszewki dekoracyjne warto poznać najpopularniejsze style i sposoby, wykorzystywane do ich stworzenia. Pozwoli to lepiej dopasować konkretne poszewki do aranżacji wnętrza i własnych preferencji. Wybór konkretnego rodzaju w dużej mierze zależy od umiejętności osoby, które będzie je tworzyć. Jakie są najciekawsze rodzaje poszewek?
-
Dziane – osoby, które dziergają, mogą wykonać poszewkę na drutach. Poszewki dziergane wyglądają bardzo atrakcyjnie i jeszcze bardziej tworzą we wnętrzu atmosferę przytulności. Doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu klasycznym, skandynawskim czy rustykalnym.
-
Szyte – poszewki szyte z materiałów to najprostszy sposób wykonanie ozdoby samodzielnie. Z fragmentów materiału wystarczy wyciąć konkretny wymiar i zszyć je po bokach. Można użyć różnego rodzaju tkanin – bawełnę, len, welur czy welwet w zależności od tego, czy wnętrze jest bardziej klasyczne, czy nowoczesne.
-
Haftowane – w tym przypadku, podobnie jak z dzierganiem trzeba znać tajniki haftowania. Wtedy na przedniej stronie poszewki jeszcze przed zszyciem jej boków haftujemy wybrany wzór. To zdecydowanie jeden z najbardziej efektownych rodzajów poszewek. Pasuje do romantycznych sypialni i prowansalskich salonów.
-
Łączone – poszewka może być wykonana z kilku materiałów, co stworzy ciekawy element dekoracyjny i połączy w sobie w kilka stylów. Możemy użyć do jej wykonania kilku tkanin i przeszyć je koronką lub zszyć ze sobą cztery kwadraty o różnych kolorach. To doskonała dekoracja do wnętrza w stylu nowoczesnym lub industrialnym.
-
Vintage – jeśli mamy w domu wiele ścinków lub nieużywaną odzież możemy przekształcić ją w poszewki dekoracyjne. Idealnie sprawdzi się w tym celu stary sweter, koszula czy fragmenty materiałów. Dzięki temu nie tylko wykorzystamy ubrania, które trafiłyby na śmietnik, ale i stworzymy oryginalną oraz niepowtarzalną ozdobę wnętrza.
Co będzie potrzebne, aby uszyć poszewki na poduszki?
Poszewkę na poduszkę można uszyć samodzielnie i niepotrzebne będą do tego żadne specjalne umiejętności. Warto skompletować zestaw narzędzi, które pomogą nam krok po kroku przygotować materiał, a następnie uczyć poszewkę. Koniecznie przygotuj:
-
materiał,
-
szpilki,
-
igłę i nici,
-
nożyczki,
-
maszyna do szycia,
-
flamaster, kreda lub ołówek kreślarski.
Jak uszyć poszewki dekoracyjne krok po kroku?
Kiedy wiemy, jak ma wyglądać idealna poszewka na poduszkę i mamy wszystkie niezbędne akcesoria możemy przystąpić do pracy. Jeśli nie masz maszyny do szycia, dobrą alternatywą będzie zszycie skrawków materiału igłą i nitką. Jak wygląda szycie poszewki na poduszki?
1. Na początek na tkaninie należy zaznaczyć kredą lub ołówkiem rozmiar właściwy poszewki. To, co istotne, należy rozrysować wielkość poszewki przed szyciem, czyli pozostawiając niewielki margines na szwy.
2. Wycinamy kwadrat lub prostokąt materiału wraz z kilkoma centymetrami zakładek materiału. Istotną kwestią jest rodzaj materiału. Przykładowo bawełna może skurczyć się podczas prania, dlatego warto założyć większy margines na szew.
3. Składamy obydwa materiały prawą stroną do siebie i w miejscach szycia zginamy materiał oraz dla stabilności spinamy go na całej długości poszewki szpilkami.
4. Rozpoczynamy zszywanie fragmentów tkaniny za pomocą maszyny do szycia lub igły i nici. W całości zszywamy trzy boki, natomiast czwarty z nich pozostawiamy częściowo niezszyty. W następnym etapie możemy wszyć w otwór suwak lub wykonać dziurki i przyszyć guziki.
5. Obracamy poszewkę na prawą stronę i wypełniamy ją poduszką. Jeśli chcemy samodzielnie wykonać dekorację na poszewce, np. haft lub wzór z koralików możemy to zrobić od razu lub po jakimś czasie użytkowania poszewki.