Szycie firan

Firanki to jedne z najpopularniejszych dekoracji okiennych, obecnych zarówno w prywatnych domach, jak i budynkach firmowych. Uszyte z różnego rodzaju tkanin, są dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów trafiających w gust większości kupujących. Wiele osób posiadających przeszklenia o nietypowym wymiarze lub niezadowolonych z firan oferowanych w sprzedaży, decyduje się na samodzielne uszycie dekoracji okiennych. Jak dobrać odpowiedni materiał oraz stworzyć estetyczną firankę krok po kroku?


Wybór tkaniny na firany oraz rodzaju nici


Choć szycie firan to zajęcie nieco czasochłonne i wymagające przynajmniej podstawowych umiejętności, umożliwia ono stworzenie indywidualnie zaplanowanej, niepowtarzalnej dekoracji okiennej do kuchni, salonu, sypialni czy dziecięcego pokoju. Przystępując do samodzielnego wykonania firanki, należy starannie dobrać tkaninę, z jakiej zostanie ona uszyta. Osoby początkujące mogą sięgnąć po żakard lub wyrób typu siatka, natomiast bardziej zaawansowane – także po woal czy organtynę. Kawałek wybranego materiału powinien być dwukrotnie szerszy niż wymiar okna; pozwoli to na przygotowanie dekoracji o optymalnej wielkości i możliwości estetycznego zmarszczenia. Prócz samej tkaniny, ważny jest także dobór nici. Wskazane, by były one cienkie i wykonane z poliestru. Zbyt grube i bawełniane mogą bowiem powodować marszczenie szwu oraz kurczyć się w praniu. Po przygotowaniu materiału i nici nadszedł czas na zorganizowanie stanowiska pracy.


Przygotowanie stanowiska pracy


Starannie przygotowane stanowisko jest ważnym elementem w trakcie szycia firan. Powinno ono posiadać duży blat oraz łatwe do przesuwania krzesło, które pozwoli na wygodne przemieszczanie się wzdłuż całego stołu. Przystępując do pracy, należy zawczasu przyszykować także wszystkie niezbędne narzędzia. Będą to: ostre nożyczki, zestaw igieł, centymetr, szpilki i kreda krawiecka, nici w wybranych kolorach, przecinak, a w razie potrzeby – także żelazko, przydatne do zaprasowania materiału. Szycie nie byłoby również możliwe bez odpowiedniej maszyny mechanicznej, elektronicznej, a dla zaawansowanych użytkowników – nawet komputerowej. Dobrej klasy sprzęt nie będzie sprawiał problemów w trakcie pracy, wykonując prosty, nie pomarszczony ścieg oraz nie zrywając nici.


Szycie firanek na wymiar

Szycie firanki krok po kroku


Choć szycie firan wydaje się być mocno skomplikowane, w rzeczywistości wymaga ono jedynie kilku następujących po sobie czynności. Aby stworzyć firankę krok po kroku, należy:

  • Dociąć materiał na wybrany wymiar, pamiętając o pozostawieniu niewielkiego zapasu na zakładki.
  • Następnie wszystkie boki tkaniny trzeba będzie obszyć dookoła ściegiem prostym. Zapobiegnie to strzępieniu się brzegów firanki.
  • Jeżeli firana ma zostać zawieszona bezpośrednio na karniszu, konieczne będzie przygotowanie dedykowanego do tego celu tunelu. Aby go uszyć, należy zawinąć górną krawędź materiału do środka i przeszyć ją na całej długości. Standardowy tunel powinien mieć około 5 cm wysokości, niemniej zawsze należy dopasować jego wymiar do średnicy posiadanego karnisza.
  • Możliwe jest także uszycie firany wyposażonej w taśmę marszczącą. Jeśli będzie to wersja 1:2, należy zakupić taśmę o długości dwa razy większej niż wymiar karnisza. Przy taśmie 1:3, niezbędny będzie pasek trzykrotnie dłuższy niż rurka. Zależnie od szerokości taśmy, należy wszyć ją wzdłuż górnego brzegu firanki dwoma lub trzema ściegami.
  • Ciekawym rozwiązaniem będzie również firanka na szelkach. Aby ją wykonać, po obszyciu brzegów tkaniny w jej górnej części należy wszyć w równych odstępach niewielkie szelki. Mogą one być wykonane z tego samego materiału, co firana lub wręcz przeciwnie – z tkaniny różniącej się rodzajem, a nawet kolorem.
  • Warto rozważyć także dodatkowe wykończenie dolnego brzegu firanki. Aby dodatkowo go przyozdobić, wystarczy podszyć go wybraną gipiurą bądź estetyczną lamówką, która zwiększy atrakcyjny wygląd gotowej dekoracji.
  • Jeżeli po skończonej pracy pozostały długie i wąskie kawałki materiału, można wykonać z nich paski, które będą służyć do ozdobnego upięcia firanki. W tym celu wystarczy wyrównać brzegi tkaniny, podwinąć je oraz obszyć z każdej strony.

 

Szycie firan to czynność, którą może wykonać nawet niezbyt doświadczona osoba. Wystarczy odpowiednia maszyna oraz akcesoria, a także łatwa w obróbce tkanina, by krok po kroku przygotować estetyczną firankę do wybranego pomieszczenia. Stanie się ona niepowtarzalną ozdobą każdego wnętrza, będąc także powodem dumy i satysfakcji dla jej wykonawcy.