Ręczniki, kuchenne ścierki, zasłony i firanki – jak dezynfekować domowe tekstylia?

Pranie firan i zasłon
30 kwietnia 2020 503 view(s)

Ręczniki, kuchenne ścierki, zasłony i firanki – jak dezynfekować domowe tekstylia?

Tekstylia domowe, takie jak zasłony i firanki, kuchenne ścierki oraz ręczniki, każdego dnia mają styczność z kurzem, bakteriami czy wirusami. Ich dezynfekcja jest równie ważna, co prawidłowa higiena własnych rak. Dzięki regularnemu, prawidłowemu odkażaniu, wszelkie obecne w domu tkaniny będą pozbawione chorobotwórczych drobnoustrojów, jednocześnie nie tracąc swojego estetycznego wyglądu i właściwości. Jak zatem skutecznie wysterylizować tekstylia z kuchni, łazienki czy sypialni?


Dezynfekcja ścierek kuchennych


Ścierki są obowiązkowym wyposażeniem w każdej kuchni, która – zdaniem naukowców – jest pomieszczeniem o największym zagęszczeniu drobnoustrojów. Pełnią funkcję praktyczną i estetyczną, uzupełniając aranżację otoczenia. Narażone na kontakt z wilgocią i produktami spożywczymi, są doskonałym siedliskiem bakterii, wirusów i alergenów, które mogą powodować alergie pokarmowe, a w skrajnych przypadkach także zatrucia. Z tego względu ścierki kuchenne używane do wycierania rąk, blatów, naczyń czy owoców powinny być wymieniane nawet kilka razy w tygodniu. Jak prawidłowo prać i odkażać te tekstylia?

W kuchni warto używać ścierek z bawełny, które są wyjątkowo chłonne i trwałe, a zarazem odporne na pranie w wyższej temperaturze. Starodawną metodą sterylizacji, którą można stosować także współcześnie, jest wygotowywanie ścierek w dużym garnku wypełnionym wodą z mydłem. Równie efektywnym, a zarazem znacznie mniej pracochłonnym sposobem dezynfekcji jest pranie ścierek kuchennych w pralce, w temperaturze wynoszącej między 60 a 95 stopni Celsjusza. Do każdego prania należy dodawać silnego detergentu, który usunie brud i tłuszcz, dodatkowo eliminując drobnoustroje. Może to być zarówno zwykły proszek, jak i odplamiacz o działaniu antybakteryjnym. Osoby chcące do minimum ograniczyć zużycie chemii gospodarczej mogą namaczać ścierki kuchenne w niewielkiej ilości wody z dodatkiem 3 łyżek sody oczyszczonej oraz łyżki boraksu. Taki roztwór likwiduje bakterie, nie niszcząc tkanin oraz zapewniając ich świeży zapach. Dobrym nawykiem jest także osobne pranie ścierek kuchennych mających kontakt z żywnością oraz wymienianie ich na nowe przynajmniej raz do roku.


Dezynfekcja tekstyliow domowych

Odkażanie ręczników


Ręczniki łazienkowe, codziennie narażone na działanie wilgoci - a nierzadko również niedosuszone - stanowią siedlisko groźnych patogenów. Mają one nieustanny kontakt z resztkami naskórka, brudu i kosmetyków, które są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. W jaki sposób można skutecznie wyjałowić ręczniki?

W przypadku tekstyliów w białym kolorze, do ich odkażania można zastosować dezynfekujący wybielacz w ilości zgodnej ze wskazówkami producenta. Do kolorowych tkanin odpowiedni będzie ocet w ilości jednej miarki, który nie pozostawi nieprzyjemnego zapachu, a jednocześnie skutecznie wyeliminuje bakterie, wilgoć oraz zmiękczy materiały. Niezależnie od zastosowanego preparatu, aby uzyskać działanie dezynfekujące wskazane jest pranie ręczników w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest również ich staranne suszenie, w przewiewnym i pozbawionym wilgoci miejscu. Dobrym pomysłem jest używanie suszarki automatycznej, w której wysoka temperatura skutecznie eliminuje pozostałości bakterii, wirusów i grzybów.


Sterylizacja firan i zasłon


Firanki i zasłony to nieodzowny element każdego wnętrza. Nadają styl całej aranżacji, chroniąc przed wzrokiem przechodniów, nadmiernym słońcem czy światłem latarni. Zbyt rzadko prane, zakurzone tkaniny wyglądają nieestetycznie, dodatkowo stając się siedliskiem roztoczy, bakterii i wirusów, zwiększających ryzyko zachorowania i rozwoju alergii. Jak sterylizować firany i zasłony?

Przede wszystkim należy prać je w maksymalnie wysokiej, dozwolonej przez producenta temperaturze. Zazwyczaj delikatne firanki mogą być prane w 40 stopniach Celsjusza – jest to wartość zbyt niska do zlikwidowania patogenów. Z tego względu do ich dezynfekcji warto użyć specjalistycznych proszków, które działają sterylizująco również w niższych temperaturach. Do tradycyjnego preparatu do prania można dodać również szklankę wody utlenionej, która wykazuje właściwości odkażające i wybielające. Z tego względu nadaje się ona jedynie do białych tkanin.


Dezynfecja firanek i zasłon

Zasłony z lnu, jedwabiu czy tkanin syntetycznych można prać maksymalnie w 40 stopniach Celsjusza, stąd – podobnie jak w przypadku firanek – wskazane jest stosowanie profesjonalnych, bezpiecznych proszków odkażających. Nieco większe możliwości dezynfekcji wykazują kotary wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Można prać je w temperaturze 60 stopni, która jest wystarczająca dla likwidacji drobnoustrojów.


Dezynfekcja tekstyliów domowych – ważne informacje


Staranna dezynfekcja ścierek kuchennych, ręczników czy zasłon pozwala pozbyć się niebezpiecznych patogenów, ułatwiając zachowanie higienicznej czystości otoczenia. Do odkażania materiałów można używać zarówno tradycyjnych proszków do prania, połączonych z działaniem wysokiej temperatury wody w pralce, jak i specjalistycznych preparatów do sterylizacji tkanin. Likwidują one wirusy, bakterie, grzyby czy prątki, umożliwiając wyeliminowanie najgroźniejszych drobnoustrojów wywołujących choroby. Jak często prać poszczególne tekstylia?

  • Ścierki kuchenne należy wymieniać najlepiej co drugi dzień.
  • Ręczniki łazienkowe powinno prać się minimum raz na tydzień, a stosowane w obiektach publicznych, takich jak baseny czy kluby fitness – po każdym użyciu.
  • Zasłony i firanki należy odkażać przynajmniej raz na 3 miesiące, a w domach osób uczulonych i o słabej odporności – nawet częściej.

W sprzedaży oferowane są łagodne środki czyszczące dla alergików, które nie podrażniają skóry ani dróg oddechowych, jednocześnie pomagając przeprowadzić staranne odkażenie tkanin. Tego typu specjalistyczne preparaty są dostępne w formie proszków do prania, nierzadko aktywujących się już w 40 stopniach Celsjusza. Są one szczególnie polecane do tkanin, które nie tolerują prania w wyższych temperaturach, zabójczych dla bakterii i wirusów. Takie produkty skutecznie neutralizują chorobotwórcze czynniki, nie niszczą materiałów, a często całkowicie zastępują standardowe proszki, ułatwiając bieżące utrzymywanie sterylnej czystości ścierek kuchennych, ręczników, firanek i zasłon.


Domowe tekstylia to materiały, które wymagają systematycznego prania w maksymalnej, dopuszczalnej temperaturze, z użyciem odpowiednich preparatów. Dzięki takiej starannej dezynfekcji będą one wolne od bakterii, wirusów i groźnych drobnoustrojów, zapewniając komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania. Regularne odkażanie ręczników, ścierek kuchennych, firanek i zasłon zapewni im świeży zapach i ładny wygląd, a zarazem pozwoli do minimum ograniczyć ryzyko zapadnięcia na choroby zakaźne i alergie.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...