Jak dobrać rozmiar prześcieradła do materaca?

Prześcieradło idealnie dopasowane
6 listopada 2021 10408 view(s)

Jak dobrać rozmiar prześcieradła do materaca?

Komfort nocnego wypoczynku ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego człowieka. Źle dobrana lub niewygodna pościel może skutecznie utrudnić niezakłócony sen, zarazem negatywnie wpływając również na estetykę sypialni. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest niedopasowane, a w konsekwencji zwijające się i przesuwające prześcieradło. Jak dobrać jego rozmiar, aby poprawić wygodę odpoczynku we własnym łóżku?

Zakup prześcieradła – o czym warto pamiętać?

Przemyślane urządzenie sypialni jest niezwykle istotne z punktu widzenia komfortu eksploatacji oraz estetyki wnętrza. Chcąc wyeliminować problemy związane z niewygodą w trakcie wypoczynku, należy poświęcić sporo uwagi wyborowi pościeli, a w szczególności – prześcieradła. To ono jest bowiem w głównej mierze odpowiedzialne za stworzenie optymalnych warunków do snu, bezpośrednio wpływając także na wygląd samego pomieszczenia.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła? Parametr ten zależy od wymiarów materaca obecnego w sypialni. Przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego modelu, należy staranie zmierzyć długość, szerokość oraz grubość materaca (zwaną zamiennie wysokością). Prócz tego warto zastanowić się nad kolorem, wzornictwem oraz rodzajem tkaniny, z jakiej wykonano ten element pościeli. Znając niezbędne wymiary, można bez trudu wybrać najlepsze prześcieradło na wysoki materac lub jego cieńszy odpowiednik. Jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką bądź bez niej?

Jak dobrać rozmiar prześcieradła bez gumki?

Prześcieradło bez gumki to najczęściej wybierane rozwiązanie o uniwersalnym charakterze. Jest niezwykle łatwe do wyprania, złożenia i przechowywania, prezentując się elegancko i zapewniając optymalną wygodę. Aby nie zwijało się zanadto i nie wymagało regularnego wygładzania, niezbędne jest prawidłowe dopasowanie jego rozmiaru.

W sprzedaży dostępne są prześcieradła odpowiednie na materace o standardowych rozmiarach: 90x200 cm, 120x200 cm, 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm i 200x200 cm. Jak dobrać rozmiar prześcieradła? Najprościej zaprezentować to na konkretnym przykładzie łóżka o wymiarach 180x200 cm. Jeżeli obecny na nim materac ma rozmiar 180x200 cm, należy zakupić do niego prześcieradło o takiej samej długości i szerokości.

Nie można przy tym zapominać o bocznych zakładkach – niezbędnych w celu estetycznego ułożenia i umocowania tkaniny na swoim miejscu. Zazwyczaj producenci pościeli powiększają prześcieradła o zakładkę szerokości 15-30 cm, która będzie odpowiednia na standardowe łóżko. Jeżeli jednak w sypialni zastosowano mebel o nietypowych wymiarach, należy wybrać prześcieradło na gruby materac. Będzie ono posiadało odpowiednio większe zakładki, dzięki czemu nie będzie zwijać się ani zsuwać. W przypadku problemów z doborem optymalnego rozmiaru, zawsze warto wybrać nieco większe prześcieradło, które bez trudu można będzie podwinąć pod materac

Jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką?

Dla osób, które śpią niespokojnie i często zmieniają pozycję, godne polecenia będzie prześcieradło z gumką. Estetycznie wykończone, stanie się funkcjonalną i elegancką dekoracją każdej sypialni. Dzięki przytrzymującym je zakładkom z wszytą gumą, materiał znacznie lepiej przylega do materaca, nie przesuwając się ani nie zwijając.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką? Taki model musi być niezwykle starannie dopasowany do wymiarów łóżka. Jeżeli będzie zbyt mały – zsunie się z powierzchni mebla. Istnieje także ryzyko pęknięcia wszytej gumy lub potargania materiału. Zbyt duży natomiast będzie marszczył się, tworząc nieestetyczne i uwierające ciało fałdy.

Jakich zasad warto przestrzegać, wybierając nowe prześcieradło?

Białe dopasowane prześcieradłoBiałe dopasowane prześcieradło
  • Na standardowe łóżko można zakupić egzemplarz o tym samym rozmiarze, co materac. Producenci na opakowaniu zawsze podają parametry tego elementu pościel, takie jak długość i szerokość. Zazwyczaj wymieniają oni również wielkość zakładki, ułatwiając precyzyjne dopasowanie produktu.
  • Jeżeli mebel jest wyjątkowo wysoki, wskazany będzie zakup prześcieradła na gruby materac. Jeśli w sprzedaży nie ma produktu o odpowiednio dużych zakładkach, warto wybrać model o rozmiar większy, a następnie samodzielnie nieco skrócić obecną w nim gumkę. Dzięki temu materiał będzie dobrze naciągnięty, nawet w przypadku łóżka o niestandardowych wymiarach.
  • Kupując prześcieradło na wysoki materac, warto wybierać produkty z tkanin z dodatkiem elastycznych włókien. Pozwoli to na ich łatwiejsze zamocowanie także na wyjątkowo niewymiarowym łóżku.
  • W razie potrzeby można rozważyć zastosowanie specjalnych zapinek z gumą, które umożliwią jeszcze skuteczniejsze naciągnięcie materiału pod łóżkiem.

Chcąc prawidłowo dopasować wymiar poszczególnych elementów pościeli do łóżka, warto wiedzieć, jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką lub bez niej. Jedynie idealne zsynchronizowanie wielkości bielizny pościelowej z długością i szerokością materaca zapewni optymalny komfort wypoczynku oraz estetyczny wygląd sypialni. Choć znalezienie najlepszego prześcieradła na gruby materac może zająć nieco czasu, będzie ono miało niebagatelny wpływ na wygodę codziennego snu, skutecznie chroniąc przed przesuwaniem się materiału.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...