Pościel satynowa, flanelowa czy może frotte ? Praktyczne porady jaką pościel wybrać.

Pościel jungle
18 października 2019 985 view(s)

Pościel satynowa, flanelowa czy może frotte ? Praktyczne porady jaką pościel wybrać.

Pościel kupujemy z różnych okazji, najczęściej, gdy urządzamy nową sypialnię. Często jest to także podarunek z okazji imienin, okazyjnych świąt lub na nowy dom. Kolorystyka i szeroka oferta wzorów na pościeli, pozwala dobrać produkt różnorodny i oryginalny. Niemały jest również zakres użytych materiałów. Czy lepsza będzie pościel bawełniana, satynowa, a może frotte?

Aby móc stwierdzić jednoznacznie, że określona pościel jest dobra, warto sprawdzić czy:

  • - Materiał jest przyjemny w dotyku,
  • - Czy nie podrażnia skóry wywołując reakcje alergiczne,
  • - Czy jest dobrana rozmiarem do posiadanej kołdry lub poduszki,
  • - Czy sprawdzi się na określoną porę roku.

Pościel poliestrowa, o czym pamiętać?


Poliester, choć uważany za materiał sztuczny i mało oddychający to jednak ma również swoje zalety. Na korzyść poliestru przeważa przede wszystkim wysoka wytrzymałość oraz dość niska cena. Nie ma też konieczności prasowania tego materiału, a wysycha stosunkowo szybko, co może być ważne dla zapracowanych osób, które chcą wprowadzić świeżość w swojej sypialni, bez zbędnego czekania.

Poliester będzie dobrą alternatywą dla pościeli zimowej, kiedy przepuszczalność nie jest tak bardzo konieczna. Latem lepiej zamienić powłokę na tę wykonaną z innych materiałów.


Pościel frotte idealna dla zmarzluchów!


Jeśli w okresie zimowym, zawsze narzekasz na kiepskie krążenie i ciągle zimne stopy oraz dłonie to warto, zainwestować w ten rodzaj pościeli. Gruba frota to wyjątkowa tkanina, która zapewnia otulenie komfortowym ciepłem. Pościele typu frotte nie są drogie, a ich jakość jest dobra. To idealny wariant na komfortowy sen jesienią i zimą.


Bawełniany komfort – co kryje w sobie ten materiał?


Pościel bawełniana to przede wszystkim pewność zasypiania pod naturalnym materiałem. Warto pamiętać, że pościele w zależności od sposobu tkania bawełny będą prezentowały inny rodzaj materiału, stąd chociażby: satyna bawełniana, dżersej, czy popularna flanela.


Pościel

Pewnie nieraz zdarzyło Ci się marznąć pod kołdrą? Jest na to jeden sprawdzony sposób. Pościel z flaneli, idealna na sezon zimowy, bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Materiał bardzo łatwo poznamy po dość charakterystycznym meszku, który daje wrażenie ogrzewania ciała. Kołdrą z flaneli warto ogrzewać się wiosną, jesienią i zimą, by podczas snu, czuć przyjemne ciepło. Flanela ma w swoim składzie dużą przewagę naturalnego materiału. Flanela to także wyjątkowo trwały materiał, który można spokojnie prać wielokrotnie w pralce i nie straci na swoich właściwościach.

Atutem pościeli z bawełny będzie z pewnością lekkość i łatwość w pochłanianiu wilgoci. Pod bawełną nie pocimy się tak, jak pod materiałem syntetycznym, można ją zatem stosować jako całoroczny materiał do wykonania pościeli.

Bawełnę trzeba niestety prasować, po wypraniu i nawet bardzo starannym rozwieszeniu, może mieć ślady zagnieceń.


A może elegancka satyna? Pościel w sam raz na lato!


Pościele satynowe idealnie sprawdzają się latem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Satyna powstaje z włókien bawełny lub jedwabiu i to właśnie ten podział uzależnia koszt, jaki zapłacimy za produkt. Pościel satynowa z jedwabiu będzie znacznie droższa od pościeli bawełnianych.


Pościel do sypialni

Wybieramy się po nową pościel – co warto wiedzieć?


Choć najczęściej poleca się pościele z domieszką bawełny, to pamiętajmy, że każdy z nas może mieć inne preferencje. Warto wspomnieć o nich sprzedawcy: określić, czy wolimy ciepło, a może zasypianie w delikatnym chłodzie, czy nie mamy alergii na niektóre materiały lub inne, dodatkowe wymagania np. czy stosujemy narzuty na łóżko.


Biała pościel

Pościele bawełniane oraz satynowe, ze względu na to, że są najbezpieczniejsze, będą polecane najczęściej. Prezentują się bardzo dobrze, przez długi czas nie zmieniają swojego koloru, a do tego są także bardzo przyjemne w dotyku. Można powiedzieć, że mają same zalety. Pościele tego typu otrzymamy też w niezwykle barwnej kolorystyce, przez co dobierzemy je do stylistyki zastosowanej w sypialni. To wspaniała okazja do odświeżenia tego wnętrza i nadania mu zupełnie nowego wyrazu.

Porada eksperta: aby utrzymać pościel w niezmienionym stanie, przez długie lata, należy ją prać w temperaturze sięgającej maksymalnie 40 stopni. Przy takiej pielęgnacji nie odbarwi się i nie ulegnie dekoloryzacji.


Kupiliśmy pościel – jak o nią dbać?


Pierwsza zasada to organizacja. Jeśli zabieramy się za pranie pościeli to najlepiej przyjąć zasadę, że odświeżamy od razu wszystkie użyte komplety. Wówczas unikniemy nie tylko marnowania czasu na powielanie czynności sprzątających, ale przede wszystkim do pralki trafią tylko pościele. Nie należy bowiem mieszać ich z bielizną, czy różnokolorowymi ubraniami. Jeśli nasza pościel ma nadruk to warto przed praniem przewrócić ją na lewą stronę, a wcześniej zasunąć suwaki oraz zapiąć wszystkie guziki.

Czy pościel należy prać często? Właściwie wszystko zależy od stopnia zabrudzenia materiału oraz indywidualnych preferencji. Pościel warto odświeżać mniej więcej raz na 2-3 tygodnie, chyba, że komplet należy do niemowlaka. Wówczas częstotliwość prania będzie większa – można odświeżać pościel nawet do 1,5 tygodnia.

Porada eksperta: jeśli do łóżka przygnała nas choroba to pamiętajmy, by zachować wysoki stopień higieny. Pościel warto wówczas odświeżać nawet co 2-3 dni. To z pewnością ułatwi szybsze pozbycie się infekcji.

I wreszcie pamiętajmy, pościel warto wietrzyć zawsze wtedy, gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne. Uważajmy tylko, by nie wystawiać jej zbyt mocno na słońce lub nie dopuszczać do zawilgocenia. Przed snem, warto także pościel roztrzepać, przez co zachowa swoją żywotność na dłużej.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...