Dekoracja okna w stylu vintage - praktyczne wskazówki.

Styl Vintage
24 maja 2019 569 view(s)

Dekoracja okna w stylu vintage - praktyczne wskazówki.

Koronkowe firanki, welurowe zasłony i stylizowane na starodawne rolety. Sprawdź, jak łatwo ozdobić okno w stylu retro.

Zacznijmy od tego, co tak naprawdę oznacza vintage lub retro i jakie dekoracje okienne najlepiej odzwierciedlą ten styl. Vintage to zasłony, firany i ozdoby stylizowane na inne dekady, na przykład lata czterdzieste lub sześćdziesiąte. Do vintage zalicza się też najnowszy, niezwykle modny trend shabby chic - czyli nowe dodatki i meble celowo postarzane, głównie odwzorowujące wygląd amerykańskich farm lat 50-tych i 60-tych. Styl rustykalny również można określić jako vintage. To przede wszystkim dodatki, na przykład bielone rolety, które mają nadać wnętrzu wygląd prowansalskich posiadłości z połowy ubiegłego wieku. Tak naprawdę więc wszystkie zasłony, firany, żaluzje, a także dekoracje, które przypominają starodawne lub antyczne, nadadzą Twoim oknom pożądany charakter retro.

Firanki vintage

Firanki Vintage

Aby okno nabrało bardziej romantycznego charakteru, możesz zdecydować się na retro firany z żakardu, tiulu czy woalu. Podobny efekt da też satyna, która jest jednak trochę trudniejsza w utrzymaniu. Firanami w tym stylu warto ozdobić zwłaszcza sypialnię, bo ciepła romantyczna dekoracja ułatwi zasypianie. Możesz zdecydować się w niej na firany w różnych kolorach, ale w pomieszczeniu niewielkich rozmiarów najlepiej sprawdzą się jasne, takie jak miętowe czy w pastelowym różu lub lawendzie. Do salonu czy kuchni lepiej wybrać jednak białe, aby pomieszczenie było dobrze doświetlone w ciągu dnia. Długość firan też ma znaczenie. O ile firany vintage mogą być bardzo długie, to w przypadku małego wnętrza lepiej wybrać krótsze, sięgające połowy okna albo sprytnie je podpiąć, na przykład w kaskady używając klipsów. 

Zasłony vintage

Sypialnia w stylu vintage

Jeśli zależy Ci na bardziej wyrazistym stylu retro, zawieś na oknie zasłony vintage. To lepsze rozwiązanie do sypialni, jeśli nie chcesz łączyć firan z roletami czy żaluzjami, aby w nocy skutecznie zaciemnić pomieszczenie. Aby sypialnia nie nabrała zbyt ciężkiego i ciemnego, wręcz wiktoriańskiego charakteru, wybierz lekkie jasne zasłony z subtelnym elementem retro - na przykład z dyskretną koronką, umieszczoną w ich górnej części albo w retro wzory, takie jak kwiaty lub cieniowane, które ma w swojej ofercie Alena. Ciężkie zasłony w ciemnych kolorach, z licznymi wzorami lub warstwami nadają się jedynie do bardzo dużych pomieszczeń, na przykład salonu z dużym oknem do sufitu. Nie powinny być jednak jedynym tak mocnym akcentem, ale łączyć się z meblami w tym stylu. W przypadku nietypowego rozmiaru czy kształtu okien, pomyśl o wybraniu zasłon szytych na miarę. Jeśli wolisz proste i minimalistyczne wzory, zamiast z fakturą, możesz poeksperymentować z kolorem i zdecydować się na złote zasłony lub kremowe, przetykane złotymi nićmi czy brokatowymi drobinkami. Ciekawą alternatywą są też rolety i żaluzje w rustykalnym stylu - surowe drewniane albo bielone i stylizowane na lekko obdrapane, wyglądające jak przeniesione z francuskich lub włoskich posiadłości.

Dekoracje w stylu retro

Dodatki w stylu vintage

Oprócz zasłon czy firanek vintage, szybkim sposobem na dodanie oknom starodawnego charakteru są też okienne dekoracje. Jeśli masz duży parapet, możesz pomyśleć o umieszczeniu na nim świeczek w stalowych, pokrytych białą farbą lampionach lub roślin. Idealny retro szyk nada im na przykład paproć. W kuchni możesz ustawić na parapecie też imbryczek do herbaty w stylu vintage (pod warunkiem, że okno jest uchylne do góry), a w łazience rustykalne kosze na kosmetyki czy retro dyfuzory do zapachów. Takie drobne akcenty połączone z retro zasłonami lub firanami nadadzą oknom i całemu pomieszczeniu charakteru vintage, nawet jeśli jest urządzone w bardziej nowoczesnym stylu.


Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...