Welurowe love, czyli nowa odsłona mody na zasłony welurowe.

Welurowe love zasłony welurowe
27 maja 2019 1763 view(s)

Welurowe love, czyli nowa odsłona mody na zasłony welurowe.

Wśród wielu propozycji tkanin zasłonowych welur wyróżnia się nie tylko wyglądem. To tkanina, która jak żadna inna sprawi, że nijakie wnętrze stanie się przytulne. Sprawdzamy, jakie tajemnice kryje w sobie welur.

Welur – tkanina godna królów

Zasłony welurowe w salonie

Miękki, lejący, puszysty, miły w dotyku – taki właśnie jest welur. Przez stulecia królował w pałacowych i zamkowych komnatach, nie bez powodu zdobywając miano tkaniny godnej samego króla. Z weluru szyto nie tylko zasłony, ale także poduszki, pościel, narzuty na otomany. Używano go także do obijania mebli. Welur jako tkanina wszechstronna i łatwa w utrzymaniu czystości zyskał uznanie w oczach ówczesnych projektantów wnętrz (chociaż oczywiście nikt ich tak wtedy nie nazywał). Warto zauważyć, że w dawnych czasach welur nie był najtańszą tkaniną, używanie go było oznaką przynależności do klasy wyższej. Posiadanie w domu tkanin welurowych w oknach bądź na meblach automatycznie zaliczało jego właściciela do grona ludzi zamożnych. Dziś, chociaż cena weluru spadła, nimb świetności, jaki go niegdyś otaczał, przetrwał. Coraz częściej sięgamy po tę tkaninę, upatrując w niej sposobu na uczynienie wnętrza eleganckim i stylowym, a zarazem przytulnym.

Zasłony z weluru – do jakich wnętrz

Grube, optycznie wyglądające na ciężkie, zasłony, kojarzą się przede wszystkim z wnętrzami w stylu glamour. W przypadku zasłon z weluru dodatkowym argumentem przemawiającym za tym skojarzeniem jest zdolność do odbijania światła, a jak wiadomo, o to właśnie chodzi w stylu glamour. Jednak styl ten nie ma monopolu na welur. Welurowe zasłony sprawdzą się doskonale także w innych, mniej dostojnych wnętrzach. Będą doskonałym uzupełnieniem ciepłego stylu rustykalnego, który w założeniu ma być swojski, domowy i przytulny. Doskonale sprawdzą się także w skrajnie odmiennych, zimnych stylach: skandynawskim i industrialnym. Welurowe zasłony zneutralizują wrażenie surowości i chłodu.

Gdzie powiesić zasłony z weluru

Zasłona welurowa w stylu modern

Teoretycznie welurowe zasłony pasują do wszystkich pomieszczeń, w których zechcemy je powiesić. W praktyce nader rzadko widuje się welur w kuchni. Za to doskonale sprawdzi się w salonie, sypialni czy gabinecie. Dodatkową zaletą weluru jest zdolność do zatrzymywania promieni słonecznych. To przydatna cecha, zwłaszcza w sypialni, jeśli lubimy uciąć sobie drzemkę w środku dnia.

Welurowe zasłony najładniej prezentują się na dużych powierzchniach od karnisza do podłogi. Raczej rzadko widuje się zasłony welurowe kończące się nad parapetem.

Welur jest tkaniną uniwersalną. Doskonale sprawdzi się nie tylko w prywatnych domach i mieszkaniach, ale także w miejscach publicznych. Ze względu na jego elegancki i stylowy wygląd, welur bardzo często wykorzystywany jest w hotelach, teatrach i innych miejscach publicznych.

Jak dbać o welurowe zasłony

Welur, odpowiednio traktowany, zostanie z nami przez lata. Jednak jest to tkanina bardzo wrażliwa i trzeba mieć na uwadze jej specyficzne potrzeby. Prasowanie weluru nie jest łatwe i jeśli nie mamy odpowiedniej parownicy, lepiej powierzyć je fachowcom. Tradycyjne żelazko może być zabójcze dla weluru. Zamiast zadbać o jego unikalną urodę, gorące urządzenie zniszczy tkaninę.

Prasowanie to nie wszystko. Warto raz na jakiś czas przeczesać welurowe zasłony miękką szczotką, obowiązkowo zgodnie z kierunkiem włosa. Znikną nieestetyczne zagniecenia i zarysowania.

Jeśli na welurowej zasłonie pojawi się plama, trzeba reagować natychmiast, welur nie znosi bowiem silnych detergentów ani wysokiej temperatury. Tylko szybka reakcja pozwoli pozbyć się świeżej plamy, później może to być niewykonalne.

Zasłony z weluru – dlaczego warto?

Welurowe zasłony, chociaż wyglądają na ciężkie, nie obciążają wizualnie wnętrza. Doskonale sprawdzą się zarówno w przestronnych salonach, jak i niedużych pokojach w budownictwie wielorodzinnym. Są doskonałym wyborem, jeśli zależy nam na stworzeniu przytulnej, domowej atmosfery – także w miejscu pracy. Welur zaliczany jest do tkanin lejących się, co oznacza, że powieszone na karniszu welurowe zasłony nie będą odkształcały się na boki, ale zachowają idealnie pionową linię. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy wieszamy zasłony na przelotkach lub taśmach marszczących i zależy nam na idealnie równych pionowych fałdach.

Duży wybór wzorów i kolorów weluru to kolejny argument przemawiający za wyborem tej tkaniny. Bez problemu uda się dobrać kolor idealnie współgrający z wnętrzem. No i nie można zapominać, że to tkania królewska. Chyba każdy chciałby czasem pomieszkać w pałacu?

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...