Wnętrze w stylu new york

Koniec z poszukiwaniami coraz bardziej nowoczesnych i awangardowych rozwiązań. 2020 to powrót do korzeni – a ściślej do naturalnych materiałów i kolorów ziemi. W nich będziemy szukać ukojenia i ucieczki przed cyberświatem.


Trendy w aranżacji wnętrz na rok 2020


Dekoratorzy wnętrz są zgodni – w 2020 roku będziemy świadkami powrotu do natury, tradycji i ciepłych, domowych pieleszy. Zimny styl skandynawski przestanie dominować w salonach i sypialniach. Wyprze go przyjemny, miękki i przytulny styl New York, oferujący wygodne fotele i kanapy, drewniane stoły, szafy i komody. Wszystko to w duchu wygody i ukojenia skołatanych pracą nerwów. W przyszłym roku przestaniemy udawać wszechmocnych cyborgów, damy sobie prawo do słabości i stworzymy w domach wygodną strefę wypoczynku i relaksu. Najnowsze trendy nie będą bardzo odkrywcze, to powrót do tego, co tak chętnie odrzucaliśmy jeszcze dwie dekady temu.

Wciąż na topie będzie welur, nie tylko jako zasłony na okna, ale też, a może przede wszystkim, jak obicia mebli. Dzięki swojej niejednorodności welur pozwala na niesamowitą grę światła, która jeszcze mocniej podkreśla domowy charakter mebli obiciowych.


Modne kolory w aranżacji wnętrz 2020


Modne biele i szarości zostaną wyparte przez miętową zieleń, odcienie beżu i brązu, wszelkie rudości, piaskową żółć i koral. Szczególnie miętowa zieleń będzie cenioną barwą, zarówno na ścianach, meblach, jak i dodatkach. Ten kolor bardzo mocno nawiązuje do natury, z którą brak kontaktu odczuwamy coraz bardziej.


Kolor roku 2020 według Pantone

Z kolei kolor roku 2020 wg PANTONE to Classic Blue. Widać tu wyraźnie ucieczkę od trendów promowanych jeszcze dwa lata temu, gdy rządził nowoczesny ultrafiolet. Klasyczny odcień niebieskiego ma przywodzić na myśl spokój, skłaniać do wyciszenia, spowolnienia tempa. To odpowiedź na obserwowaną od jakiegoś czasu potrzebę wyrwania się z zaklętego kręgu wyścigu szczurów. Klasyczny błękit wieczornego nieba ma być naszą ostoją i wyraźnym sygnałem do zmiany stylu życia. Pojawi się przede wszystkim na dodatkach, ale tych dużych – niebieskich zasłonach, narzutach, pościeli, salonowych poduszkach.


Modne meble 2020


Natura górą, czyli jak meble, to drewniane bądź rattanowe. Im mniej płyty meblowej, tym lepiej. Na topie będą meble z litego drewna, często wykonywane na indywidualne zamówienie. Okazało się bowiem, że meble produkowane sto i więcej lat temu nadal zdobią salony, a te sprzed pięćdziesięciu lat musiały się z nimi pożegnać. Dziś, kiedy stawiamy na jakość i trwałość, obserwujemy triumfalny powrót drewnianych mebli do naszych domów.


Trendy w aranżacji okien

Jeśli chodzi o kolorystykę, to znowu odwołujemy się do natury – drewno samo w sobie jest na tyle dekoracyjne, że nie trzeba go kolorować. Różni się zresztą znacząco, bo ciemny dąb to nie to samo, co jasny buk. Duża różnorodność naturalnych kolorów drewna będzie gwarancją dopasowania mebli do każdego wnętrza.

Trochę inaczej wygląda sprawa mebli kuchennych, choć i tu widać pewien schemat. Białe kuchnie nie będą już dominowały. W 2020 roku będziemy szukać innych rozwiązań – ciemne fronty szafek, w połączeniu z ciemnymi blatami (najlepiej z naturalnego kamienia, np. marmuru lub granitu) stworzą nastrojowe wnętrza, w których przyjemnie będzie oddać się sztuce niespiesznego gotowania. Slow food będzie nadal w modzie i co ciekawe – będzie mocno oddziaływało na inne dziedziny życia, dlatego ruch slow live będzie rósł w siłę.


Trendy w aranżacji wnętrz 2020 – recykling i zero waste


Coraz więcej mówi się o konieczności ratowania naszej planety, ograniczeniu produkcji śmieci, dawaniu nowego życia rzeczom. I tak właśnie będzie w naszych domach w 2020 roku. Do łask wraca rękodzieło, nie tylko ozdobne, ale i użytkowe. Własnoręczna renowacja mebli będzie nie tylko sposobem na zaoszczędzenie kilku groszy, ale i bardzo modnym hobby. Podobnie rzecz będzie się miała z innymi, pozornie niepotrzebnymi przedmiotami, którym można dać nowe zastosowanie. A wszystko to zgodnie z ruchem zero waste, czyli zero śmieci. Nadal trendy będą łóżka i wszelkie meble (także ogrodowe) zrobione z palet.


Urban jungle najmodniejszym stylem aranżacji wnętrz 2020


Wnętrza w stylu eko, mocno nawiązujące do natury, tworzące strefę relaksu nie byłyby pełne, gdyby zabrakło w nich roślin. Dlatego też styl urban jungle będzie przewodnim stylem w aranżacji wnętrz 2020. Czym jest urban jungle? To wielkomiejska dżungla, czyli moc roślin zarówno tych żywych, doniczkowych, jak i występujących w postaci motywów dekoracyjnych na zasłonach, narzutach, dodatkach, a nawet ścianach.

W przyszłym roku stylu urban jungle nieco ewoluuje. Tym, co na pewno zdominuje w 2020 roku nasze wnętrza, będzie naturalna roślinność – im więcej, tym lepiej. Drzewka cytrusowe będą sąsiadowały z okazałymi bluszczami, a tuż przy nich usadowią się kaktusy, kwitnące azalie i cyklameny. Hitem przyszłorocznych dekoracji florystycznych będą rośliny zdolne do oczyszczania powietrza, a więc paprocie, scindapsusy, filodendrony i draceny. To niespotykane dotąd w domach nagromadzenie żywych roślin ma być namiastką kontaktu z prawdziwą naturą, na który coraz rzadziej mamy czas. Szczególnie w dużych miastach, które narzucają mordercze tempo życia, trudno wykroić czas na spacer po parku. Stąd domowa roślinność, najlepiej ustawiona w pobliżu sofy lub kanapy, ma być rekompensatą deficytu natury w naszym życiu.


Geometryczne kształty w aranżacji wnętrz


Kolor roku 2020 według Pantone

Proste formy mają położyć nacisk na tworzenie wnętrz, w których będziemy odpoczywać. W segmencie mebli i dodatków będą rządziły geometryczne kształty, których zadaniem będzie stworzenie wnętrza ciepłego i dającego poczucie bezpieczeństwa. To już nie awangardowe kształty dodatków i mebli, ale wszechobecna prostota przejmą rządy w naszych salonach. Okrągłe lub kwadratowe stoły, prostokątne dywany, owalne lustra – wszystko dobrze znane od lat. Nadal bardzo modne będą meble na nóżkach, ale już nie w kształcie ściętych stożków a prostych klocków, najczęściej w formie prostopadłościanu lub walca. To ukłon w stronę tradycji i jednocześnie sposób na wprowadzenie do domu harmonii i ładu.


Motywy etniczne we wnętrzach 2020


Styl dekoracji i dodatków także ulegnie zmianie. Koniec z awangardą, pora na powrót do tradycji. Bardzo modne w nadchodzącym sezonie będą motywy etniczne, szczególnie te pochodzące z Afryki. Pojawią się w naszych domach nieostentacyjnie, ale wyraźnie. Będą przypominały pamiątki z podróży, prezenty od znajomych i przyjaciół, niby niezamierzone, ale bardzo pożądane. Oprócz masek, rzeźb i figurek afrykańskich bogów w modzie będą wszelkie poduszki, narzuty, koce i pościel z motywami etnicznymi. Ten powiew egzotyki będzie ucieczką od industrialnej codzienności.