Wnętrze z motywami roślinnymi

Wnętrza urządzone ze smakiem i gustem nigdy nie są nijakie. Zazwyczaj łatwo wychwycić ich styl lub przynajmniej motyw przewodni, którym kierował się dekorator. Wśród charakterystycznych stylów wyróżnia się urban jungle – roślinna dżungla w domu.


Tekstylia dekoracyjne


Motywy roślinne na tekstyliach dekoracyjnych to bardzo modny sposób na ponadczasową aranżację wnętrza. Są style, które pojawiają się w modzie i znikają, ale motywy nawiązujące do natury, czerpiące wprost z bogactwa przyrody, nigdy nie będą passé.

Obrusy nie muszą wprost nawiązywać do motywów roślinnych, by dobrze wpisać się w tę tematykę. Tu wystarczy nakrycie stołu w kolorze nawiązującym do przyrody. Oczywista wydaje się zieleń, ale warto spojrzeć przychylnym okiem także na żółć, pomarańcz i odcienie ciepłego brązu.

Od niepamiętnych czasów modne są obrusy w kwiaty. Te doskonale wpisują się nie tylko we wnętrza w stylu urban jungle. Bardzo ładnie prezentują się w salonach urządzonych w stylu rustykalnym i prowansalskim. Także odważny i ceniący artystyczny nieład styl boho przyjmie z atencją obrus w kwiaty lub ozdobne liście.

Bieżniki są alternatywą dla obrusów. Przykrywają niewielką część stołu lub ławy. Opcjonalnie można dekoracyjny bieżnik położyć na gładki obrus. Przy ich dobieraniu obowiązują te same zasady, co przy wybieraniu obrusów.

Poduszki z motywami roślinnymi to jeden z częściej wybieranych elementów aranżacji wnętrz. Dominują na nich duże, wyraziste liście, obowiązkowo w kolorze zielonym, ale w razie potrzeby można znaleźć w sklepach poduszki w kwiaty lub owoce. Z praktycznego punktu widzenia lepiej postawić na dekoracyjne poszewki. Można je w każdej chwili zdjąć i uprać. To także sposób na to, by w kilka chwil odnowić wygląd salonowej kanapy lub sofy.

Narzuta do salonu powinna komponować się przede wszystkim z poduszkami, ale też i z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Tu choćby z racji na dużą powierzchnię można pokusić się o coś więcej niż prosty powtarzający się motyw liści lub kwiatów. Zdarzają się narzuty wyglądem przypominające miniaturowy las. Nie brak też narzut dekorowanych wzorami liści i kwiatów – najczęściej kolorowe motywy umieszcza się na białym tle, ale nie jest to regułą. Zwolennicy bardziej kolorowych wnętrz na pewno znajdą narzuty pozbawione bieli.

Zasłony uszyte z podobnej tkaniny co narzuta, to bardzo często stosowany zabieg. I chodzi tu nie tyle o tkaninę, co uwidoczniony na niej wzór. Przy urządzaniu wnętrza w stylu urban jungle warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie. Zasłony z motywami roślinnymi są bardzo dekoracyjne, dlatego nie ma sensu zbyt mocno ich marszczyć. W ten sposób wzór będzie lepiej widoczny.


Zasłony z motywami roślinnymi

Firanki kojarzą się z białym kolorem, ale tak naprawdę mogą być uszyte z tkanin firanowych w różnych barwach. Motywy roślinne na firankach to bardzo często stosowane rozwiązanie. Firanki przybrać dwojaką formę – wielobarwnych nadruków na jednolitym tle lub wzorzystego splotu na jednokolorowej tkaninie.

Pościel to prawdziwa gratka dla miłośników częstych zmian i eksperymentowania z wystrojem sypialni. Jeśli wybór padł na styl urban jungle, pościel może przybrać praktycznie dowolny wygląd, byle nawiązywał do przyrody. Duże lub małe kwiaty, liście, pnącza w naturalnych kolorach można stosować zamiennie z pościelą luźno nawiązującą do roślinności – czasem wystarczą tylko lekko zarysowane kontury, by komplet pościelowy spełniał wymogi stylu urban jungle.

Z kolei przy wnętrzach w stylu skandynawskim pościel także powinna przybrać dość minimalistyczną formę. Tu lepiej sprawdzi się gładka poszwa z dyskretnym motywem dekoracyjnym umieszczonym w dolnym rogu.


Pościel z motywami roślinnymi

Dodatki


Tekstylia użytkowe to niejedyna opcja udekorowania mieszkania tak, by jak najpełniej wykorzystać wszechobecne motywy roślinne. Uzupełnieniem aranżacji mogą być też inne dodatki powszechnie wykorzystywane przy urządzaniu wnętrz.

Obrazy kojarzą się najczęściej z kunsztownymi malowidłami w ciężkich ramach, jednakże nie warto zamykać się na bardziej nowoczesne formy malarskie i graficzne. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem są grafiki i fotografie przyrody oprawione w proste ramy lub antyramy. Najczęściej przedstawiają elementy przyrody w ich naturalnych kształtach i barwach, ale zdarzają się też propozycje stanowiące swego rodzaju wariacje na temat roślin i kwiatów. Najczęściej polegają one na deformacji i dość swobodnym doborze kolorów.

Fototapeta to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, salonie, kuchni, sypialni, gabinecie i pokoju dziecinnym. Fototapeta jest swoistym połączeniem wielkoformatowej fotografii i znanej dobrze wszystkim tapety ściennej. Fototapeta, choćby z racji swojej wielkości, jest dominującym elementem dekoracyjnym wnętrza i to do niej dobiera się wszystkie pozostałe dodatki. Z tego też względu jej wybór powinien być szczególnie staranny. Fototapeta może być ozdobiona motywem graficznym, może też być fotografią miejsca istniejącego w rzeczywistości.


Tapeta w liście monstery

Ceramika w kształcie roślin to szeroko pojęty temat dekoracyjnych dodatków w różnych kształtach, kolorach i wzorach, począwszy od wiernie przedstawionych owoców i kwiatów, skończywszy na fantazyjnych konstrukcjach inkrustowanych motywami roślinnymi. Wybierając ceramikę ozdobną, trzeba koniecznie dopasować ją do stylu wnętrza. W tych klasycznych poleca się raczej ozdoby w naturalnych kolorach. We wnętrzach nowoczesnych można sięgnąć po ceramikę w neutralnych kolorach bieli, grafitu i czerni.

Świeczniki obecne są praktycznie w każdym domu. Powód jest prosty – coraz bardziej doceniamy rolę świec w budowaniu przytulnej atmosfery. Niewielkie mogą przyjmować postać otwartych kwiatów z miejscem na świeczkę w środkowej części. Te duże projektowane są w różnych kształtach – ich kwintesencją są dekoracje w formie liści i kwiatów.


Żywe rośliny w domu


Najpiękniejsze nawet dekoracje z motywami roślinnym nie powinny przesłonić tego, co najważniejsze – żywych roślin. W warunkach domowych są to najczęściej kwiaty doniczkowe, ale można pokusić się też o drzewka owocowe, szczególnie egzotyczne, ustawione w większych donicach lub skrzyniach. Często stosowanym rozwiązaniem są pnące rośliny upinane pod sufitem lub jako dekoracyjna rama okna. Swego rodzaju nowością zdobywającą coraz większą popularność są tzw. lasy w słoiku. Te ostatnie polecane są zwłaszcza osobom, którym uprawa żywych roślin nie wychodzi najlepiej. Las w słoiku nie wymaga podlewania. W pozostałych przypadkach trzeba dobrać rośliny odpowiednio do ekspozycji okien na światło słoneczne.

Są osoby, którym przy największych nawet staraniach, nic nie chce rosnąć. Dla nich ratunkiem będą sztuczne kwiaty, na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od naturalnych.


O czym warto pamiętać


Domowa dżungla powinna być urządzona ze smakiem i wyczuciem. Czasem mniej znaczy lepiej. Nie ma sensu stosować motywów roślinnych we wszystkich możliwych miejscach. Przykładowo dla lepszego wyeksponowania roślin w doniczkach jako tło lepiej wybrać gładką ścianę niż fototapetę przedstawiającą las. Poduszki w kwiaty najlepiej zaprezentują się na gładkiej narzucie i odwrotnie – na wzorzystej lepiej ułożyć poduszki z gładkimi poszewkami. Nadmiar dekoracji z motywami roślinnymi sprawi, że będą niewidoczne, a to na pewno nie wpłynie dobrze na ich odbiór.