Styl boho we wnętrzach, czyli jak dobrać dodatki.

Styl boho
21 czerwca 2019 1502 view(s)

Styl boho we wnętrzach, czyli jak dobrać dodatki.

Styl boho brzmi dostojnie i godnie. Ale to tylko pozory. W rzeczywistości to plątanina wzorów i kolorów, misz masz nawiązujący do najlepszych lat amerykańskich hipisów i paryskiej cyganerii. Boho to wolność wyboru i radość z życia.


Styl boho – co to znaczy

„Boho” to skrót od bohemy, bohema zaś to cyganeria artystyczna wywodząca się z Paryża. W tym mieście artystów, malarzy, poetów i wizjonerów narodził się ruch przełamujący wszelkie trendy, stawiający na luz i beztroskę, nawiązujący do motywów hipisowskich. To przełamanie wszelkich norm i standardów odbiło się nie tylko w zachowaniu, ale i stylu życia. Początkowo styl boho dotyczył głównie strojów – powłóczystych, kolorowych, fantazyjnych szat dobieranych pozornie bez ładu i składu, faktycznie z dużym wyczuciem gustu i smaku. Boho to żywe, soczyste kolory, wielobarwne wzory, motywy florystyczne i faunistyczne. To nawiązanie do natury na wielu płaszczyznach. Z czasem przeniósł się także do wnętrz.


Styl boho we wnętrzach


Wnętrza w stylu boho urządzone są z gustem i smakiem, ale też niesamowitym rozmachem. Tu nie ma ograniczeń w doborze kolorów, wzorów i materiałów. Boho nawiązuje do natury, a więc we wnętrzach nie powinno brakować naturalnego drewna. Drewniane ozdoby, obrazki, półki, a nawet meble są jak najbardziej na miejscu. Także okna i drzwi z naturalnego drewna doskonale wpasowują się w ten artystyczny trend.

Boho pozornie wygląda jak zbieranina przypadkowych dodatków zaczerpniętych z różnych stylów: etnicznych, folkowych, rustykalnych, eko. Jednak to żywiołowe połączenie wzorów, kolorów i kształtów tworzy wielobarwny pozytywny obraz wnętrza. Trzeba dodać – wnętrza zaaranżowanego bez zahamowań.


Poduszka dekoracyjna w stylu boho

Poduszka dekoracyjna Mandala Rosa 40x40 cm


Dla kogo styl boho


Boho to wielobarwne szaleństwo, nie każdy się w nim odnajdzie. Jest doskonałym wyborem dla ludzi kochających luz, beztroskę i lubiących otaczać się ładnymi przedmiotami po prostu dlatego, że są ładne. Boho to swego rodzaju przepych – duże nagromadzenie wzorów, kolorów i przedmiotów na niedużej powierzchni. Można zaryzykować, że to idealny styl dla tych, którzy mają w domu lekki rozgardiasz lub nawet bardzo duży bałagan. Boho doskonale wpisze się w ten trend.

Natomiast miłośnicy klasyki – zimnego stylu skandynawskiego, białego prowansalskiego czy lśniącego glamour raczej nie odnajdą się w boho. Ich zamiłowanie do ładu i porządku, a w przypadku stylu skandynawskiego także minimalizmu, jest zbyt duże, by w pełni zaakceptować nieuporządkowane boho.


Boho w oknie


Czy okno może być w stylu boho? Jak najbardziej tak, szczególnie gdy jest częścią wnętrza w stylu boho. Jeśli chcemy mieć okno w stylu boho, musimy zrezygnować z ciężkich, jednobarwnych zasłon i gładkich firan. Boho jest kolorowe i nieujarzmione. Jeśli chcesz mieć takie okno, wybierz firanki w duże wzory geometryczne lub kwiatowe. Mogą być jednobarwne lub z kolorowym nadrukiem. Doskonale sprawdzają się też firanki – makarony, radośnie tańczące na wietrze.


Firana w stylu boho

FIRANA FANTAZYJNA MARKIZETA LUX - TIUL WYS. 2,80 M EFEKT POŁYSKU

Firanki w stylu boho mają prawo przybierać różne kształty – to nie tylko prostokątne płótno z tiulu. W stylu boho doskonale sprawdzą się firanki zdobione falbanami i lambrekinami. Mile widziane jest także łukowate wycięcie w dolnej części firanki. Ten nieregularny kształt odczarowuje nieco oficjalny wygląd okna, nadając mu swobodnego charakteru.


Zasłona w stylu boho

ZASŁONA ZACIEMNIAJĄCA PANAMA MANDALA SZER. 1,40 M


Zasłony w stylu boho są lekkie, zwiewne, w jasnych, soczystych lub pastelowych kolorach. Bardzo rzadko jednobarwne, często dekorowane motywami zaczerpniętymi z natury – kwiatami, motylami, ptakami i innymi. Podobnie jak w przypadku firanek, tu także mile widziane są falbany i lambrekiny. Dodatkowo można przewiązać zasłony taśmami lub upiąć chwostami – nada to oknu ładnego wyglądu i doskonale wpisze się w styl boho.


Czym jeszcze można udekorować okno w stylu boho?


Okno w stylu boho to nie tylko firanki i zasłonki. Miłośnicy rolet czy żaluzji także mają tu pole do popisu. Jak żaluzje, to oczywiście drewniane, jak rolety – to nie gładkie kupony materiału, ale kolorowe dzieła sztuki. Takie rolety są dodatkową ozdobą pomieszczenia, dlatego warto je wybrać szczególnie starannie. Samo okno mogłoby być drewniane, ale sporo osób preferuje „plastiki” ze względu na ich dużą izolację akustyczną. Na to też jest metoda. Zamiast tradycyjnych białych framug można zamówić trochę droższe, wyglądem przypominające drewno.

Ostatnia rzecz, o jakiej nie można zapomnieć, dekorując okno w stylu boho, są kwiaty. W kolorowych wnętrzach najlepiej sprawdzą się rośliny kwitnące o każdej porze roku. Warto je tak dobrać, by na oknie panowała wieczna wiosna.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...