Zasłony w stylu glamour

Wnętrza w stylu glamour to pomieszczenia niezwykle stylowe. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób pragnie urządzić swoje mieszkanie zgodnie z duchem wspomnianego trendu. Niestety, w praktyce realizacja tego założenia może nastręczyć nam zdecydowanie więcej trudności, niż moglibyśmy przypuszczać. Czym zatem jest styl glamour?

Aby zrozumieć ideę stylu glamour musimy cofnąć się w czasie do lat 30’ i 40’ XX wieku, a dokładniej rzecz ujmując tzw. „Złotej Ery Hollywood”. To właśnie wtedy miał miejsce rozkwit przemysłu filmowego. Wtedy też największe gwiazdy srebrnego ekranu lubowały się w szykownych, eleganckich kreacjach i nie mniej stylowych wnętrzach, które po pewnym czasie zaczęto określać właśnie mianem „glamour”.

Kolorystyka

Jeśli sądzisz, że kolorystyka dominująca w stylu glamour ogranicza się do różu i złota, to jesteś w dużym błędzie. Opisywany trend wnętrzarski kocha bowiem niemalże wszystkie barwy pod warunkiem, że są one nasycone i wyraziste. Znajdzie się tu zatem miejsce zarówno dla wspomnianego złota oraz różu, jak i ciemnych granatów, butelkowej zieleni czy nawet czerni. Ważne jednak, by proporcje poszczególnych barw były odpowiednio wyważone. Nadmiar złota czy też różu może bowiem sprawić, iż pomieszczenie będzie prezentowało się po prostu tandetnie, z kolei zbyt duża ilość bardzo ciemnego granatu optycznie zmniejszy przestrzeń.

Aranżacja okien

Zasłony i panele glamour

Tym, na co zwracamy uwagę wchodząc po raz pierwszy do danego pomieszczenia są naturalnie okna. Z tego względu warto przyłożyć dużą wagę do ich aranżacji. Przysłowiowe pierwsze skrzypce odgrywają oczywiście firany oraz zasłony. Zacznijmy od firan. Takowe powinny stanowić subtelne tło dla ciężkich, mięsistych zasłon. Mogą one – lecz nie muszą – posiadać efekt połysku. Ważne jednak, aby znajdujący się na nich motyw był eteryczny, delikatny lub też… nie było go wcale. Zupełnie inaczej prezentują się zasłony w stylu glamour. W tym przypadku warto postawić przede wszystkim na materiały wysokiej jakości, najlepiej ze wspomnianym już efektem połysku. Pamiętajmy jednak, że przesada nie jest mile widziana i wyłącznie jeden z opisywanych elementów – firany albo zasłony – powinien wywoływać wrażenie świetlistego. Opisując zasłony w stylu glamour nie sposób pominąć materiałów, z jakich powinny być one wykonane. W tej roli wspaniale sprawdzi się zwłaszcza mięsistym welur lub po prostu gruby poliester wysokiej jakości. A wzory? Wśród polecanych motywów znajdują się przede wszystkim fantazyjne ornamenty i wzory kwiatowe. Naturalnie możemy również zdecydować się na zasłony gładkie, pozbawione jakiegokolwiek motywu. Sporą ilość inspiracji odnoszących się do dekoracji okiennych w stylu glamour znajdziesz na naszym,blogu.

Meble

Zasłony i firany glamour

Styl glamour kocha pikowane sofy, kanapy i fotele, a także niezwykle efektowne leżanki i szezlongi. Takowe będą wspaniale komponować się z niewielkim stolikiem kawowym. Jakim konkretnie? Na przykład szklanym z metalową ramą lub drewnianym z ozdobnymi nóżkami. Z racji na fakt, iż trend glamour jest stylem silnie eklektycznym możemy z powodzeniem zdecydować się na stolik minimalistyczny bądź też nowoczesny. Wśród innych, godnych polecenia mebli warto wymienić także drewniane komody oraz zdobione toaletki. Te drugie sprawdzą się zarówno w sypialni, jak i garderobie. Świetnym uzupełnieniem dla opisanego wyposażenia będzie miękki, gruby dywan ułożony na środku pomieszczenia. 

Dodatki

Wnętrza w stylu glamour pełne są szykownych dodatków. W roli dekoracji ściany sprawdzi się zwłaszcza duże lustro w zdobionej ramie, natomiast w przypadku sufitu warto postawić na żyrandol z eleganckimi kryształkami bądź też fantazyjnym, ażurowym zdobieniem. A jeśli już o świetle mowa, to kolejnym dodatkiem, który idealnie oddaje ducha glamour są świece. Warto umieścić je np. na opisanej powyżej komodzie, stoliku kawowym czy też toaletce. Idealnym towarzystwem dla wspomnianych świec będą świeże kwiaty umieszczone w eleganckim wazonie.