Dekoracja okna w stylu skandynawskim, południowym czy modern – porady dekoratora
Jaką dekorację okna wybrać, by pasowała do wystroju wnętrza? To pytanie zadaje sobie wiele osób urządzających dom lub mieszkanie. Wybór tekstyliów dostępnych na rynku jest ogromny i dotyczy to nie tylko rozmiarów, ale także zastosowanych materiałów oraz stylistyki tkaniny. Poniżej doradzamy, kiedy zdecydować się na dekorację okna inspirowaną gorącymi trendami: skandynawskim, południowym i modern.
Styl skandynawski we wnętrzach
Styl skandynawski wdarł się przebojem do domów na całym świecie i stanowi podstawę wielu aranżacji. Trudno się temu dziwić – prostota, neutralna i jasna kolorystyka oraz naturalne surowce to uniwersalne elementy, które znajdują uznanie nie tylko wśród mieszkańców chłodnych krajów skandynawskich.
Czysta biel, beże, szarości i rozmyte pastele to barwy najczęściej stosowane w tym stylu. Znajdziemy tu również drewniane podłogi oraz meble, a także lniane, wełniane i bawełniane tekstylia. Wystrój wnętrza w stylu skandynawskim pozbawiony jest elementów wyposażenia o wymyślnych kształtach oraz zbędnych dekoracji czy ozdobników. Lekkość, minimalizm i funkcjonalność grają w tym przypadku pierwsze skrzypce.
Dekoracja okna w stylu skandynawskim
Jak cechy stylu skandynawskiego przekładają się na aranżację wnęki okiennej? Zgodnie z założeniami tej mody firany i zasłony powinny być przede wszystkim lekkie – lepiej więc zrezygnować z ciężkich, masywnych kotar. Co równie ważne, zdecydujmy się na materiał, który nie będzie zupełnie zaciemniał wnętrza. Jest to istotne szczególnie w przypadku firany (najlepiej z delikatnej bawełny lub muślinu) zasłaniającej okno przez cały czas. Właściwości zaciemniające mogą mieć jednak dobrane do niej bawełniane lub lniane zasłony – dzięki takiemu rozwiązaniu dekoracja stanie się w pełni funkcjonalna, ponieważ umożliwi zablokowanie światła nocnych latarni czy samochodowych reflektorów.
Dekoracja okna w stylu skandynawskim to jednak nie tylko firany i zasłony. Można zastąpić je również roletami lub żaluzjami, które przez większość czasu mogą być podniesione, a w razie potrzeby po opuszczeniu zapewnią poczucie prywatności i komfortowe warunki do wypoczynku.
Bez względu na to, które produkty wybierzemy do dekoracji wnęki, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki. Najlepiej sprawdzą się barwy harmonijnie skomponowane z pozostałymi odcieniami zastosowanymi we wnętrzu i pasujące np. do tapicerki mebli czy dekoracyjnych poszewek. Warto wybrać te gładkie, jednolite, z widocznymi splotami naturalnych włókien lub też z subtelnym wzorem (np. geometrycznym bądź roślinnym).
Styl południowy, czyli wnętrze w wakacyjnym klimacie
Turkusowe niebo, biel piasku rozgrzanego promieniami słońca i soczysta zieleń bujnej śródziemnomorskiej roślinności – to m.in. one stanowią inspirację dla aranżacji w stylu południowym. Tego typu wystrój jest niezobowiązujący i przytulny, bazuje na naturalnych materiałach – np. drewnie, kamieniu czy terakocie – oraz barwach kojarzonych z nadmorskim krajobrazem.
W stylu południowym znajdziemy akcenty typowe zarówno dla Grecji czy Włoch, jak i Turcji, Hiszpanii czy Maroka. Trafionym wyborem są tu wielobarwne mozaiki na podłodze i ścianach, rustykalne drewniane meble, wiklinowe lub rattanowe dodatki, naturalne tekstylia, motywy morskie i marynarskie oraz kolory – od bieli, przez neutralne barwy ziemi, aż po odcienie błękitu, żółci czy zieleni.
Jak udekorować okno w stylu południowym?
Południowe wnętrza są zwykle doskonale doświetlone, jednak silne promienie słoneczne mogą zbyt mocno je nagrzewać i razić w oczy. Rozwiązaniem stosowanym w rejonie śródziemnomorskim są drewniane okiennice zewnętrzne lub wewnętrzne. Popularną wersją tych ostatnich są tzw. shuttersy z regulowanymi lamelami – takie osłony dostępne są również Polsce i doskonale oddają południowy klimat. Aby uzyskać zbliżony efekt, można też sięgnąć po inne produkty np. bambusowe żaluzje.
Wnętrza w stylu śródziemnomorskim doskonale uzupełnią również delikatne, zwiewne firany oraz zasłony z lnu albo bawełny – najlepiej długie i utrzymane w ciepłej kolorystyce harmonizującej z wystrojem. To samo dotyczy rolet rzymskich, które również odnajdą się w tego typu aranżacji. Co ważne, sprawdzą się tu nie tylko tkaniny jednolite, ale także te opatrzone delikatnym deseniem.
Styl modern, czyli nowoczesność w każdym calu
Podstawową cechą stylu modernistycznego jest minimalizm. Zasada „mniej znaczy więcej” sprawdza się w tym przypadku znakomicie – proste, regularne formy, brak ozdobników, nadmiaru kolorów czy zbędnych bibelotów powodują, że przestrzeń prezentuje się elegancko i purystycznie, nie tracąc przy tym nic ze swojej funkcjonalności.
W stylu modern rządzi geometria, gładkie powierzchnie i szlachetne materiały. Jednocześnie pozwala on na dużą swobodę w doborze kolorystki – znajdzie się tu miejsce zarówno dla bieli, jak i czerni, brązów, grafitu oraz przełamujących je kontrastowych odcieni, np. niebieskiego, zielonego czy żółtego.
Dekoracja okna w stylu nowoczesnym
Jest wiele dekoracji okiennych idealnie uzupełniających modernistyczną aranżację. Świetnie sprawdzą się tu długie, jednolite, prześwitujące firanki i równie długie zasłonyy – np. z miękkiego weluru, który będzie nawiązaniem do welurowej tapicerki kompletu wypoczynkowego. W sklepie Alena-Firany.pl znajdziemy je w wersji jednokolorowej i ze wzorami. Do takich pomieszczeń warto wybrać także tkaniny z efektem połysku, co podkreśli takie samo wykończenie frontów meblowych.
W stylu modern sprawdzą się też żaluzje czy rolety rzymskie, które można stosować jako samodzielną dekorację lub w połączeniu z klasycznymi zasłonami. Nowoczesną odmianą tych ostatnich są również firany panele, coraz śmielej wkraczające do polskich domów. Składają się one z nachodzących na siebie prostokątnych pasów materiału. I choć tego typu dekoracje mogą mieć praktycznie dowolny kolor i deseń, dzięki minimalistycznej formie i brakowi fałd świetnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami, podkreślając ich uporządkowany wystrój.
Wybór dekoracji okiennych jest tak duży, że łatwo znajdziemy produkt spełniający nasz potrzeby. Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji, warto dowiedzieć się więcej o aranżacji wnęk okiennych, doborze materiałów, wzorów, kolorów tekstyliów oraz sposobach ich montażu. To pozwoli zapoznać się z pełną ofertą dekoracji i możliwościami, jakie dają w kreowaniu przestrzeni.