Zasłony z nadrukowaną tropikalną roślinnością, dodatki boho, powrót aksamitu. Sprawdź, co jest najmodniejsze w dekoracji wnętrz w tym roku.

1. Najmodniejszy materiał - lastryko

Lastryko we wnętrzach

Niezwykle popularny w latach 70-tych do wylewania parapetów, schodów czy posadzek, powraca w wielkim stylu. W tym roku lastryko stosuje się jednak już praktycznie do wszystkiego - jego wzór pojawia się na kafelkach na ścianach i podłodze, blatach stołowych oraz kuchennych. Jest nawet kopiowany na najmodniejszych tapetach.

2. Kolor roku 2019 - koral

Living coral kolor roku 2019

Co roku Instytut Pantone wybiera kolor, który będzie najpopularniejszy w modzie czy dekoracji wnętrz w nadchodzącym sezonie. W 2019 jest nim koral. W różnych odmianach i stopniach nasycenia - od pasteli, przez zgaszony odcień koralu, po bardziej żywą czerwień. Jeśli boisz się zbyt rewolucyjnych zmian i kupowania koralowej kanapy lub malowania ścian na ten kolor, skup się na dodatkach - na przykład koralowych zasłonach, świecznikach czy choćby kubkach.

3. Motywy roślinne

Motywy roślinne we wnętrzach

Ten trend jest na topie od kilku sezonów. Jak przemycić choć odrobinę egzotycznego Bali czy tropikalnej roślinności Karaibów do naszego wnętrza? Po pierwsze, umieszczając w nim żywe egzotyczne rośliny i to nie tylko w salonie. Mogą ozdabiać też kuchnię czy łazienkę. Motywy egzotycznej dżungli mogą znajdować się też na tapetach, zasłonach, roletach, poduszkach czy nawet talerzach.  

4. Kuchnie w ciemnej tonacji

Kuchnia trendy we wnętrzach 2019

Do niedawna niezwykle modne były rustykalne, najlepiej białe kuchnie. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, popularne stają się bardzo ciemne, na przykład w kolorze butelkowej zieleni czy granacie. W tym odcieniach mogą być fronty mebli, krzesła w kuchni czy choćby przemalowana w niej jedna ściana. To dobry kompromis, jeśli masz małą kuchnię i boisz się, że ciemne szafki optycznie ją zmniejszą. Zieleń i granat możesz przenieść też do innych pomieszczeń i pomalować ścianę za łóżkiem w sypialni na jeden z tych kolorów.

5. Dekoracje w stylu boho

Styl boho we wnętrzach 2019

Już nie minimalizm, a romantyczne i ozdobne boho jest jednym z najpopularniejszych motywów we wnętrzach. Jak je odwzorować w pomieszczeniu? Wszelkimi ratanowymi, wiklinowymi meblami, takimi jak fotele czy podwieszane kule do do wypoczynku. Dobrze oddadzą ten klimat też narzuty czy poduszki w jasnych kolorach z frędzlami albo bambusowe dodatki - lampy, kosze na pościel, a także drewniane donice na kwiaty.

6. Personalizacja w dekoracji wnętrz

To jeden z najmocniejszych aktualnie trendów. Posiadanie mebli czy dodatków, których nie ma nikt inny. Może to być zarówno oryginalny mebel vintage, który przechodzi z pokolenia na pokolenie w rodzinie, jak też dodatki hand-made, produkowane tylko w kilku sztukach, np. oryginalne lampki, świeczki czy ozdoby na szafki. W tym sezonie siły nabierają też meble i dodatki tworzone całkowicie na zamówienie. Od szafek, przez krzesła do stołu po unikatowe zasłony czy firany, które robi m.in. Alena.

7. Triumf maksymalizmu

Maksymalizm we wnętrzach 2019 zasłony kwiatowe

Jeśli czyste, prawie pusta wnętrza w surowych kolorach wydają Ci się zbyt sterylne, możesz odetchnąć z ulgą. Teraz bardzo modny w urządzaniu pomieszczeń jest maksymalizm. Zamiast chłodnych odcieni i prostych form, dużo bardziej popularne stają się te strojne. Możesz więc śmiało zdecydować się na tapetę lub poduszki w kwiaty lub geometryczne wzory. Ten trend idealnie zda też egzamin na oknach. Jeśli nie chcesz aranżować całego pomieszczenia na nowo, zdecyduj się na zasłony w kwiaty. To najlepszy sposób, aby w łatwy i szybki sposób odmienić charakter całego pomieszczenia.

8. Modny aksamit

Zasłony velvet trendy 2019

W tym roku ten materiał stosuje się głównie do obić mebli, na przykład kanap czy krzeseł. Jednak w bardziej dyskretnej wersji pojawia się też w dodatkach. Aksamitna narzuta czy zasłony welurowe nadadzą pomieszczeniu bardziej romantyczny i ciepły wygląd. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się takie dodatki w jasnych odcieniach. Do większych pomieszczeń możesz wybierać aksamitne obicia i dekoracje w ciemnych tonacjach, na przykład w bordo czy granacie.