Prasowanie firan

 

     Firany i zasłony są nieodłącznym elementem wystroju pomieszczeń. Jednak zawsze przychodzi moment, gdy trzeba je wyprać, a później wyprasować. Oczywistym jest fakt, że prasowanie firan nie należy do najłatwiejszych. Duże powierzchnie materiałów, tkaniny wymagające specjalnego traktowania to główne powody, przez które prasowanie staje się udręką. Istnieją jednak sposoby znacząco ułatwiające tę czynność.

 

Prasowanie różnych materiałów

 

     Jeśli żelazko nie jest ulubieńcem w domu, warto przy wyborze firan zastanowić się nad tkaniną, o którą później nie trzeba wyjątkowo dbać. Można zdecydować się wtedy na firanę żakardową. Jest łatwa w utrzymaniu czystości, a po wypraniu wystarczy powiesić ją na karniszu, wyprostuje się sama pod własnym ciężarem. W naszym sklepie internetowym mamy duży wybór firan żakardowych, pasujących do eleganckich wnętrz.

 

Firany z woalu

 

     Woal to materiał, który wymaga większej uwagi niż żakard. Oprócz prania w niskiej temperaturze najlepiej bez silnego wirowania, wymaga również delikatnego prasowania. Ważne jest, by nie nastawiać żelazka na zbyt wysoki poziom nagrzania. Można wtedy spalić firankę albo spowodować nadtopienie włókna, co powoduje świecenie się materiału. Niestety, efektu wyświecenia nie da się odwrócić. Firany z woalu prasuje się dość łatwo, jeśli zastosujmy się do wszystkich zaleceń. Dla ułatwienia tego typu firany można prasować przez bawełnianą chusteczkę czy ściereczkę. Łatwiej jest wtedy uniknąć wyświecenia tkaniny.

 

Firany z tiulu

 

     Tiul to tkanina sztuczna. Firanę z tiulu najlepiej prasować w pionie, gdy wisi na karniszu. Używa się wtedy żelazka z generatorem pary lub parownicy. Wystarczy przyłożyć urządzenie do firany, a wszystkie zagniecenia zostaną dość szybko usunięte. Jeśli nie ma możliwości prasowania w pionie, pomocna będzie deska do prasowania i kilka krzeseł. Krzesła trzeba ułożyć za deską do prasowania. Można wtedy odkładać na krzesło uprasowane części firanki, dzięki czemu nie wygniotą się tak jak przy zetknięciu z podłogą. W sytuacji gdy żelazko nie wytwarza pary wodnej, pomocny okaże się spryskiwacz z wodą. Ręcznie spryskuje się tkaninę i mocno przyciska żelazko do firanki, by jak najdokładniej ją wyprasować.

 

Prasowanie zasłon

 

Prasowanie zasłon

 

     Zasłony są dopełnieniem wystroju pokoju. Często powodują, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Zazwyczaj wykonane są z ciężkich materiałów, które niestety trudno się prasuje. Najlepiej prać zasłony ręcznie, kilkukrotnie płucząc i wygniatając tkaninę — ułatwi to późniejsze prasowanie. Tutaj najlepiej sprawdzi się żelazko parowe, którego można używać w pionie. Zasłony z tafty dobrze jest prasować na lewej stronie, by uniknąć wyświeceń tkaniny. Można też użyć wilgotnej ściereczki przy dość mocnych zagnieceniach.

Prasowanie firan i zasłon nie należy do najłatwiejszych czynności. Przed zakupem warto sprawdzić skład tkaniny w naszym sklepie internetowym. Jest również możliwość zamówienia w sklepie Alena Firany próbek materiałów. Dzięki temu można sprawdzić, czy dany materiał jest odpowiedni do naszych wymagań.