Odpowiednie marszczenie firan to bez wątpienia najlepszy sposób, aby naszym oknom nadać elegancji , a wnętrzom odpowiedniego klimatu. Na taśmach marszczących nie powinniśmy oszczędzać, bo to one w efekcie końcowym odpowiadają za to, jak nasza firana lub zasłona będzie się układać.

Na rynku występuje wiele rodzajów taśm marszczących dlatego też postaram się poniżej przedstwaić po krótce najważniejsze.

 

Marszczenie nie tylko we wnętrzach klasycznych

 

Marszczenie firan to nie tylko domena wnętrz klasycznych i nowoczesnych, ale świetnie sprawdzi się także w przypadku wnętrz w stylu prowansalskim, gdzie używamy zasłon i firan w różne kwiatowe wzory.

Zanim zajmiemy się marszczeniem firan i zasłon przy użyciu taśmy marszczącej musimy dobrać odpowiednią taśmę w ten sposób, aby wydobyć jak najwięcej walorów wybranej tkaniny.

 

Odpowiednia taśma

 

Firany najlepiej marszczyć taśmami o szerokości minimum 5 centymetrów, dzięki czemu firanka pięknie się ułoży, natomiast do zasłon najlepiej zastosować taśmy o szerokości 5 centymetrów. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie przesadzić z szerokością ponieważ dobranie zbyt szerokiej taśmy może nam zepsuć efekt końcowy. Taśmy szerokie powinny być stosowane do długich  zasłon i firan.

 

Taśmy żyłkowe odpowiednie dla firan

 

Przy wyborze taśmy marszczącej należy także wziąć pod uwagę transparentność co jest szczególnie istotne  w przypadku firan, do których najlepiej użyć  taśm  żyłkowych o dobrej transparentności  i wytrzymałości. Taśmy żyłkowe idealnie pasują do lekkich i zwiewnych firanek. Do tkanin grubszych  najlepiej użyć  białej taśmy bawełnianej - grubszej od żyłkowej.

 

Pisząc o marszczeniu firan nie sposób nie wspomnieć o tym, że możemy marszczyć firanki i zasłony także przy użyciu przelotek, które same w sobie stanowią dodatkowy element dekoracyjny dla firan i zasłon, a stopień marszczenia zależy od tego jak sami ułożymy tkaninę na karniszu rurkowym. Do karniszy rurkowych idealnie sprawdzi się także taśma tunelowa, która również daje efektowane marszczenie.

taśma tunelowa

 

Kontrafałda

 

Marszczenie na kontrafałdzie, przy użyciu taśmy zakładkowej, to  kilka fałd występujących naprzemiennie. Ten sposób idealnie sprawdza się do firan gładkich, haftowanych tworząc regularne fałdy. Ma jednak wadę, a mianowicie nie możemy jej rozciągnąć, więc jeśli wszyjemy ją w firanę, która pasuje tylko do jednego okna to nie użyjemy jej do innego.

 

Odpowieni stosunek marszczenia zasłon i firan

 

Taśma ołówkowa czyli plisująca to typowa taśma marszcząca przeznaczona do marszczenia równomiernego - obecnie jedna z najpopularniejszych. Zakładki są jednakowe, podłuzne dobrze się trzymające dzieki specjalnemu plastikowemu wątkowi wpleconemu w taśmę. Taśma ołówkowa charakteryzuję się równym marszczeniem w stosunku 1:2 czyli na 2 metry karnisza potrzebujemy 4 metry tkaniny i  tyle samo taśmy.

 

SMOK - zakładki naprzemienne

 

Taśma uniwersalna "smok" to ciekawa odmiana marszczenia równomiernego. Powstałe zakładki o długości równej połowie wykończenia zachodzą na siebie jak ząbki suwaka. Taśma SMOK jest idealna do regularnych marszczeń, zakładana podobnie jak taśma ołówkowa . Firana marszczona przy użyciu tej taśmy najlepiej wygląda jeśli zachowamy proporcje 1:2 lub 1:2,5 czyli na 2,5 metra karnisza potrzebujemy 5 metrów tkaniny i tyleż samo taśmy.

 

Należy zachować umiar w małych oknach

 

Należy zwrócić uwagę, iż poprzez wybór taśmy i stopnia marszczenia uzyskamy różną gęstość firan, a  dla lepszej estetyki najlepiej nie stosować dużej ilości marszczeń w wąskich oknach. Podobna reguła co do ilości marszczeń ma zastosowanie w przypadku firan wzorzystych, tutaj ograniczeniem jest sam wzór a raczej to aby go nie zakryć.  

 

Marszczenia powodem zaciemnienia

 

Przy dużym marszczeniu należy także zwrócić uwagę na to, że niektóre rodzaje tkanin mogą zaciemnić nam dosyć mocno wnętrze i jeśli nie jest ono nasłonecznione  trzeba zachować odpowiednie proporcje.  Do tkanin takich należą  m. in.  batyst,  woal kreszowany czy firany żakardowe.

 

Jak dbać 

 

Na koniec istotna kwestia. Firan  nie rozmarszczamy do prania, a w pralce ustawiamy pranie ręczne lub program do prania firanek - najlepiej na 30 st. C - przy użyciu środków piorących przeznaczonych do prania firanek.