Jakie firany i zasłony najlepiej wybrać do pomieszczenia z małym oknem?

Firany i zasłony na małe okno
7 marca 2020 1409 view(s)

Jakie firany i zasłony najlepiej wybrać do pomieszczenia z małym oknem?

Urządzając mieszkanie chcemy, aby styl wnętrza był dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, a przy okazji także wyjątkowo spójny. Liczą się wówczas wszystkie detale - światła, rodzaj dekoracji, a także firany i zasłony. Czasami jednak trudno dobrać je odpowiednio, kiedy w pomieszczeniu znajduje się małe okno. Podpowiadamy, jak  w prosty i praktyczny sposób poradzić sobie z takim problemem. 


Jakie firany będą idealne do małego okna?


Zakup firan oraz zasłon, które zamierzamy powiesić w pomieszczeniu z małym oknem powinien być uzależniony od tego jaki mamy pomysł na ich zastosowanie. Wiele zależy od tego czy mają one pełnić także funkcję praktyczną, czy może jedynie dekoracyjną. Firany, zarówno te do małych, jak i większych okien, są zwykle używane właśnie w kontekście ozdobnym, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby odpowiednio komponowały się one z resztą aranżacji wnętrza.

Co prawda istnieje dosyć powszechne przekonanie, że pozostawienie okna bez ozdoby optycznie powiększa pomieszczenie. Jednak mimo wszystko obecność firany zapewnia mu przytulną atmosferę, co jest szczególnie istotne w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy pokój dziecka. Firanki na małe okno powinny być wykonane z delikatnego i przewiewnego materiału. Szczególnie jeżeli zależy nam na prawidłowym oświetleniu pomieszczenia, powinniśmy wybrać jasne i subtelne modele. 


Firanki na małe okno szyte na wymiar

Istotną kwestią jest także wybór długości firan. Najbardziej praktycznym i zgodnym z aktualnymi trendami zastosowaniem jest wybór firany sięgającej parapetu, a nawet krótszej - zasłaniającej jedynie dwie trzecie okna. Jeżeli jednak materiał jest odpowiednio delikatny i subtelny możemy z powodzeniem zdecydować się nawet na model, który sięga od sufitu do podłogi. W takim wypadku jeżeli chcemy nadać firanom nieco więcej domowego i indywidualnego charakteru, możemy upiąć materiał w klasyczny lub nieco bardziej fantazyjny sposób. 


Jakie zasłony wybrać do niewielkiego okna? 


Niewielkie okno często oznacza stosunkowo małą ilość naturalnego światła w pomieszczeniu. Właśnie z tego powodu dobranie do niego odpowiednich zasłon może być wyjątkowo problematyczne. Wybór uzależniony jest w dużej mierze od tego, jaką funkcję pełni dane pomieszczenie. To z kolei generuje fakt, czy chcemy, aby było ono bardziej zacienione, czy raczej jasne i słoneczne. Pytanie także, czy docelowe zasłony mają pełnić funkcję zapory przed niechcianymi spojrzeniami osób postronnych. 

O czym należy więc pamiętać podczas kupowania idealnych zasłon do pomieszczenia z niewielkim oknem? Bardzo istotną kwestią jest wielkość pokoju. Jeżeli chcemy optycznie go poszerzyć dobrym i praktycznym rozwiązaniem może być zakup zasłon w poziome paski. Pionowe paski w analogiczny sposób sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe. 


Firany i zasłony na małe okno

W stosunkowo dużych pomieszczeniach albo takich, co do których chcemy, aby wydawały się bardziej przytulne, możemy zastosować zasłony w ciemnych kolorach, które będą jednocześnie chroniły pokój przed wzrokiem niepożądanych osób oraz znacząco je przyciemniały. Zastosowanie to świetnie sprawdzi się w sypialniach, szczególnie tych zamieszkanych przez osoby, które najlepiej sypiają kiedy w pokoju jest ciemno. Aby uniknąć optycznego zmniejszenia pokoju, dobrze zadbać o to, aby ciemne zasłony kontrastowały z jasnymi ścianami. Jeżeli zaś powierzchnia jest niewielka a pomieszczenie pełni na przykład funkcję gabinetu, warto zastosować delikatne i jasne zasłony z subtelnego materiału. Dobrym pomysłem może być na przykład upięcie ich w klasyczny lub bardziej fantazyjny sposób. 


Dobierajmy firany i zasłony do charakteru pomieszczenia


Niewielkie okna wcale nie muszą być przeszkodą w wyborze pięknych firan i zasłon. Za pomocą odpowiednich materiałów i wzorów możemy optycznie powiększyć pomieszczenie, zmniejszyć je lub sprawić, że będzie wydawało się wyższe. Wybierając naturalne i delikatne materiały możemy mieć pewność, że światła w pomieszczeniu na pewno nie zabraknie. Jeżeli zaś zdecydujemy się na ciemne zasłony, sprawimy, że będzie ono bardziej przytulne. 

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...