Jakie zasłony do salonu wybrać - praktyczne porady.
Salon to jedno z najbardziej reprezentatywnych pomieszczeń w każdym domu. W związku z tym, warto zadbać w nim nie tylko o meble, ale i o detale, takie, jak chociażby zasłony. Specjalnie z myślą o tych, którzy chcieliby mieć stylowy salon, stworzyliśmy krótki poradnik doboru zasłon. Życzymy przyjemnej lektury.
Na co zwrócić uwagę, wybierając zasłony?
Wybierając zasłony do salonu, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań. Szczere odpowiedzi na nie pozwolą podjąć najlepszą decyzję i cieszyć się tymi wymarzonymi. Oto one:
-
Jaką rolę zasłony mają pełnić w salonie? Wyłącznie ozdobną, czy również zaciemniającą, zastępującą rolety lub żaluzje?
Jeżeli zrezygnowaliśmy z montowania na oknach rolet lub żaluzji, a także nie mamy zamiaru wieszać firany, warto zdecydować się na zasłony zaciemniające, z grubego materiału, typu blackout, który nie będzie prześwitywał nawet po zapaleniu światła. Jeśli jednak zasłony będą traktowane wyłącznie jako elementy dekoracyjne, podczas ich wyboru mamy w zasadzie większą dowolność. Nie musimy chociażby skupiać się na dobraniu odpowiedniej grubości materiału, która jest bardzo istotna, gdy w grę wchodzi wspomniana wcześniej zasłona zaciemniająca.
-
Czy zadaniem zasłon ma być wyróżnienie się na tle całego salonu, czy też wkomponowanie się w salon?
Jeżeli zasłony mają stanowić wyróżniający się akcent w pokoju, warto zdecydować się na odważny lub kontrastowy kolor albo nietypową fakturę czy charakterny wzór. Dzięki temu staną się swoistą kropką nad “i” w salonie i nadadzą mu charakteru. Jeśli jednak zależy nam na tym, by zasłona wkomponowała się w wystrój, warto postawić na jakiś komplet z jednej tkaniny (np. poszewki dekoracyjne i zasłony z tego samego materiału), te same kolory lub chociaż gamę kolorystyczną odpowiadającą pozostałym elementom w salonie.
-
W jaki sposób zasłony będą zamontowane?
Nie bez znaczenia jest również sposób montowania zasłon. Jeśli będą miały zostać umieszczone na karniszu, musimy pamiętać o przelotkach lub szelkach, dzięki których je założymy. Przelotki zwykle opierają swoją konstrukcję na metalowych kółkach, przez które przeciąga się karnisz. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o doszyte do zasłon szelki. W nie również wkłada się karnisz. Jeśli jednak mamy podwieszany sufit, w którym karnisz jest ukryty w postaci szyny, zasłony na przelotkach ani na szelkach się nie sprawdzą. Wówczas powinniśmy zakupić zasłony na taśmie, najlepiej z łatwo marszczącej się tkaniny, która ładnie się ułoży.
-
Jaki jest rozmiar okna i ściany, na których mają zostać zamontowane zasłony?
Zasłony swoją długością powinny sięgać ziemi, lekko na nią opadać (tylko w przypadku lekkich, cienkich materiałów) lub kończyć się na wysokości parapetu. Ich długość zależy oczywiście od osobistych preferencji, jednak na każde zakupy zasłon powinniśmy udać się do sklepu z kilkoma istotnymi wymiarami: szerokością okna oraz wysokością, na której zamontowany jest karnisz lub szyna, mierzoną aż do momentu, do którego chcemy, by sięgała zasłona. Dzięki temu kupimy zasłony w idealnym rozmiarze. Warto dodać przy okazji, że w przypadku wąskich okien oraz okien skierowanych na wietrzną wystawę, świetnie sprawdzą się zasłony panelowe, zakończone uchwytem, pełniącym rolę lekkiego obciążnika. Dzięki nim o wiele łatwiej jest dzielić wizualnie przestrzeń. Poza tym, zasłona panelowa pozwoli zapanować nad ciągłym “wyciąganiem” jej na zewnątrz przez wiatr.
Zasłony gotowe czy zasłony na metry?
W przypadku zasłon do salonu, tak samo, jak w przypadku firan, powinniśmy zastanowić się, czy interesują nas rozwiązania gotowe, czy wolimy je szyć na miarę. Firany gotowe, jak i zasłony gotowe dostępne są w zasadzie od ręki, w większości sklepów wnętrzarskich. Większość z nich wpasowuje się w obecnie występujące trendy, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasz salon będzie prezentował się współcześnie i dzięki nim wnętrze stanie się nowoczesne. Gotowa zasłona ma jednak ten mankament, że jest powtarzalna i możemy ją spotkać również w innych przestrzeniach. Jeśli wersja gotowa nie jest dla nas, postawmy na zasłony na metry, które zostaną skrojone i uszyte specjalnie dla nas. Wybór materiałów, faktur, struktur, kolorów i wzorów jest obecnie w sklepach na tyle szeroki, że z pewnością uda nam się znaleźć ten wymarzony i zlecić krawcowej uszycie zasłon idealnych. To, czy w naszym salonie znajdzie się zasłona gotowa czy zasłona na metry to oczywiście kwestia osobistych preferencji.
Jakie tkaniny do salonu wybierać?
Po podjęciu decyzji o tym, czy zasłony w naszym salonie mają być uszyte na miarę, czy zdjęte ze sklepowej półki, warto pochylić się nad materiałem, z jakiego powinny zostać wykonane. W pomieszczeniach pełniących rolę salonów, świetnie sprawdzą się zwiewne tiule, szyfony i woale. Należy pamiętać jednak, że tak cienkie materiały powinny występować w towarzystwie rolet lub żaluzji, a przynajmniej dodatkowej warstwy firan, która przysłoni okna wieczorową porą. W innym przypadku sąsiedzi lub przechodnie będą widzieli, co dzieje się w środku. Jeżeli zależy nam na zasłonach zaciemniających, zdecydujmy się na ciężki welur, aksamit lub zaciemniająca blackout albo grubszy poliester. W ten sposób będziemy mogli na spokojnie zrezygnować z dodatkowych warstw zasłaniających okna. Jeśli bliskie są nam motywy naturalne, możemy zakupić zasłony lniane lub bawełniane. Będą miały lepsze krycie niż te z tiulu, szyfonu czy woalu, ale będą się też o wiele mocniej gniotły.
Wzorzyste czy gładkie - które zasłony będą najlepsze do salonu?
Dekoracyjna funkcja zasłon w salonie nie pozwala nam zapomnieć również o doborze kolorystyki, faktury czy wzorów. I choć jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od gustu właściciela mieszkania czy domu, dobrze jest pamiętać o kilku prostych zasadach:
- - białe zasłony sprawdzą się doskonale w zasadzie w każdym wnętrzu i są zawsze najbezpieczniejszą opcją;
- - zasłony w odważnym kolorze najlepiej będą wyglądały w minimalistycznych kolorystycznie wnętrzach - dzięki temu będą ciekawym akcentem (np. jeśli meble i dodatki w salonie są białe, beżowe lub szare, w przypadku zasłon postaw na kolor, który go ożywi - zielony, żółty, pomarańczowy itp.);
- - kwiaty, ornamenty czy inne wzory na zasłonach pięknie wyróżnią się na tle jednolitych wnętrz, dodając im stylu. Nie oznacza to jednak, że wzorów w salonie nie można mieszać. Można, jednak należy to robić z dużym wyczuciem;
- - zasłony i pozostałe dekoracje w salonie mogą stanowić komplet, np. gdy zostaną uszyte z tej samej, wzorzystej lub gładkiej tkaniny.