Zasłona - jak dobrać do firany

Jak dobrać zasłony do firan
18 grudnia 2018 1909 view(s)

Zasłona - jak dobrać do firany

   Stworzenie pięknej oprawy okna nie jest zadaniem tak łatwym jak mogłoby się wydawać. Odpowiednie połączenie zasłon i firanek, kolorystyki i kształtów to skomplikowany proces, podczas którego łatwo popełnić wiele błędów, ostatecznie wpływających na to, że wizja aranżacji nie będzie mieć wiele wspólnego z rzeczywistym efektem. Jak wybrać właściwą zasłonę? Czym kierować się, kupując ozdobne tkaniny?

 

Zacznij od podstaw

 

    Pierwszą kwestią, jaką należy ustalić, by dobrze skompletować zestaw jest rodzaj pomieszczenia, w którym dekoracje będą zdobić okna. Jest to istotne ze względu na właściwości tkanin – ciemna i długa zasłona raczej nie będzie dobrze wyglądać w niewielkim pomieszczeniu, z kolei zbyt krótkie tekstylia nie będą pełnić swojej funkcji przy dużych oknach. Jeśli już decydujemy się na zakup, postawmy na funkcjonalność. Zastanówmy się, w jakim celu chcemy nabyć zasłony. Mają być ozdobą czy chronić wnętrze przed promieniami słonecznymi? A może jedno i drugie? Kryjąca zasłonka doskonale sprawdzi się, jeśli zależy nam na prywatności lub okna mamy skierowane na południe i promienie słoneczne przeszkadzają w trakcie domowego relaksu. Często gotowe zasłony warto uzupełnić o firanki. Taki zestaw doskonale sprawdzi się w większości okien. Firanki będą przepuszczać sporą ilość światła, zasłonki zdobić wnętrze, a wieczorem także zapewnią intymność.

 

Najważniejsze to odpowiednie wymiary

 

    Chcąc stworzyć piękny wystrój za sprawą zasłon i firanek, warto zastanowić się na kilkoma sprawami, aby dobrze rozplanować zakup tkanin. Przede wszystkim, by pasowały do siebie, należy wybrać odpowiedni karnisz, uwzględniający oba zapięcia. Dobór firan i zasłon można zaplanować, odpowiadając sobie na kilka pytań:

  • w jaki sposób tkaniny mają być upięte?
  • do jakiej długości mają sięgać?
  • jaki rodzaj karniszu będzie potrzebny?

Z pewnością można ułatwić sobie zadanie i dokonać pomiaru najważniejszych wymiarów – długości i szerokości, zarówno okien, jak i karnisza. Zakłada się, że aby tkanina układała się efektownie, należy przyjąć, że jej szerokość powinna być dwukrotnie większa niż szerokość karnisza. Wynika to z prostego założenia, że materiał będzie się marszczył, przez co straci sporo centymetrów. Jeśli chodzi o długość, zależy ona od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

 

Upiete zasłony i firanki w salonie

 

Najczęściej stosuje się w tym przypadku trzy warianty długości:

  • sięgająca do parapetu,
  • sięgająca do podłogi,
  • sięgająca nieco poniżej linii parapetu.

   Długość należy mierzyć od miejsca mocowania na karniszu. Decydując się na wariant aranżacji z firankami, warto, by zasłony były nieco dłuższe. Ten prosty zabieg sprawi, że dekoracja powiększy okno i stworzy ozdobne, wyróżniające całość kompozycji ramy. Łatwiej uzyskać efekt przestronności poprzez drapowanie lub marszczenie tkanin – gęstość zależy jedynie od indywidualnego uznania. Lepiej jednak unikać mocnego marszczenia firan i zasłon – często lepiej prezentuje się rozwiązanie, gdzie prosta firanka zdobi okna wraz z tkaniną o mocniejszym marszczeniu.

 

Ważna zasada - firanka wewnątrz

 

    Ta zasada jest prosta, jednak należy ją przypomnieć – firanka znacznie lepiej wygląda, jeśli umieszczona jest wewnątrz, na przykład na karniszu za pomocą żabek. Zasłona powinna być mocowana na zewnętrznym karniszu z kilku względów. Po pierwsze, jest to najczęściej tkanina ciemniejsza i ciężka, dlatego powinna być z przodu dekoracji. Po drugie, z przyczyn praktycznych, gdyż jest to zazwyczaj dłuższy materiał, więc umieszczenie go tuż nad parapetem jest niemożliwe. Powodem jest również funkcjonalność – firanki z założenia rzadko są przesuwane, w przeciwieństwie do zasłony. To ona odpowiada za ilość wpuszczanego do wnętrza światła, a wieczorem chroni przed ciekawskim okiem sąsiada, dlatego powinno się ułatwić do niej dostęp, wieszając ją dalej od okna.

 

Firanka zawieszona wewnątrz - sypialnia

 

Sposób zawieszania

 

    Należy pamiętać, że zasłony mają wiele fasonów i różnią się sposobem mocowania. Gotowa zasłona na taśmie powinna zawisnąć na karniszu za pomocą specjalnych żabek czy haczyków, z kolei tkaniny na szelkach czy kółkach zawieszane są na rurze karnisza. To istotne, by dostosować wybór zasłon do swojego karnisza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarówno firany, jak i zasłony zawisły na jednym mocowaniu. Należy jednak sprawdzić przed zakupem, czy karnisz umożliwia takie rozwiązanie, a jeśli nie, warto zdecydować się na inne.

 

Harmonia przede wszystkim

 

   Bardzo ważne jest, by dopasować wzór i krój zasłon do charakteru pomieszczenia. Jeśli salon urządzony jest w klasycznym stylu, okno będzie prezentować się pięknie ze wzorzystymi zasłonami i delikatnymi, prostymi firankami. Nowoczesne wnętrza powinny zdobić geometryczne lub jednokolorowe tkaniny, najlepiej z minimalistycznymi firanami. Koronkowe firanki i pastelowe, ciepłe zasłony doskonale odnajdą się w pokojach, w których dominuje np. styl prowansalski czy rustykalny. Co istotne, do mniejszych pomieszczeń wybieraj jasne materiały, gdyż ciemne będą zmniejszać optycznie przestrzeń. Warto pamiętać o akcesoriach do upinania tkanin, które dopełnią całość.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...