Krótko o gramaturze materiału - który materiał będzie najlepszy na zasłony?

Gramatura materiału
6 grudnia 2020 6222 view(s)

Krótko o gramaturze materiału - który materiał będzie najlepszy na zasłony?

Gramatura to inaczej waga tkaniny o wymiarze jednego metra kwadratowego. Jest ona zdeterminowana grubością nitek oraz gęstością ich tkania, wpływając na dopuszczalne zastosowanie wybranego materiału, jego odporność na gniecenie czy możliwość pokrycia go haftem. Jest to jeden z najbardziej istotnych parametrów dla osób kupujących gotowe zasłony lub planujących ich samodzielne uszycie. Jaka tkanina najlepiej sprawdzi się do wykonania stor?


Gramatura tkaniny a wpływ na jej właściwości


Gramatura to jedno z najważniejszych pojęć, którym operują osoby sprzedające oraz przygotowujące gotowe tekstylia domowe lub odzieżowe. Aby określić ten parametr, należy zważyć tkaninę o wielkości 1m x 1m. Im wyższa jest jej waga, tym większa będzie także gramatura. Na wysokość tego współczynnika ma wpływ splot – czyli sposób przeplatania się nitek osnowy i wątku, a także sama grubość nici. Niekiedy materiał o tym samym składzie może różnić się układem i grubością włókien oraz stopniem ich zbicia – spowoduje to, że będzie on znacznie cięższy, ale niekoniecznie grubszy. Gramatura nie wpływa zatem ani na jakość, ani typ tkaniny, niemniej warunkuje część jej właściwości użytkowych. Jak więc dobrać materiał na zasłony pod kątem jego gramatury?

  • - Tekstylia o niskiej wadze będą odpowiednie do transparentnej i zwiewnej dekoracji okiennej, będącej atrakcyjną ozdobą o mniej praktycznym charakterze.
  • - Tkanina o wysokiej gramaturze doskonale nada się na funkcjonalne zasłony zaciemniające, skutecznie blokując dostęp promieni słonecznych czy światła latarni do wnętrza mieszkania.
  • - Im wyższa będzie wartość gramatury, tym bardziej zasłony będą bardziej odporne na gniecenie. Dzięki temu – po ich równomiernym rozwieszeniu i starannym wysuszeniu – często nie będą one wymagały prasowania.
  • - Wysoka gramatura determinuje również wyższą wagę kotar – ma to znaczenie szczególnie w przypadku dużych i mocno udrapowanych dekoracji okiennych, które mogą wymagać solidnie zbudowanego i przymocowanego karnisza.

Współczesne zasłony zaciemniające wykonane z tkaniny o wysokiej gramaturze coraz częściej zastępują tradycyjne rolety. Ich ważną zaletą jest fakt, iż nie muszą one cechować się ciemnym odcieniem, by zaoferować optymalne odizolowanie wnętrza od promieni słonecznych. Dzięki gęstemu splotowi skutecznie ochronią one przed światłem wpadającym z zewnątrz nawet w przypadku, gdy będą wyprodukowane z materiału o jasnej barwie. Jak typ tkaniny wpłynie na wygląd i właściwości gotowych stor?


Jaki materiał wybrać na zasłony?


Dobór odpowiedniego materiału na zasłony jest niezwykle ważny. Przekłada on się bowiem na właściwości użytkowe stor, takie jak ich transparentność, trwałość czy podatność na gniecenie. Osoby poszukujące lekkiej tkaniny do zwiewnej dekoracji okien powinny sięgnąć po woal. Cechuje się on delikatną, nieprzejrzystą powierzchnią, która jednocześnie przepuszcza promienie słoneczne nie zaciemniając wnętrza. Podobny efekt można osiągnąć, stosując zasłony wykonane z szyfonu bądź tiulu. Tradycyjne story najlepiej będzie uszyć z żakardu – mocnego, grubego materiału, często zdobionego dekoracyjnymi splotami i wielobarwnym wzorem. Skutecznie ogranicza on przenikanie słońca, zapewniając przyjemny półmrok w pomieszczeniach nawet w pogodne dni. Eleganckie kotary można także przygotować ze sztywnej, szeleszczącej i mieniącej się tafty.


wysoka gramatura materiału

Obecnie wiele osób decyduje się, by w swoim mieszkaniu zawiesić zasłony zaciemniające. Mogą one zostać wykonane z welwetu lub aksamitu – grubego i mięsistego materiału, który nie przepuszcza promieni słonecznych, gwarantując skuteczną ochronę przed naturalnym i sztucznym światłem zewnętrznym. Najlepszy efekt izolujący od słońca można także osiągnąć, wybierając zasłony uszyte z tkaniny typu blackout. To materiał na zasłony o wysokiej gramaturze wynoszącej przynajmniej 250g/m2, oferujący maksymalne zaciemnienie nawet na poziomie 98%. Doskonale nadaje się do sypialni lub pomieszczeń narażonych na intensywne promieniowanie, zapewniając niezbędny mrok, a zarazem zapobiegając przegrzewaniu się wnętrza oraz wygłuszając je.

Gramatura ma niebagatelny wpływ na właściwości dekoracji okiennych. Lekkie i zwiewne tkaniny o niskiej wadze doskonale spiszą się jako eteryczna ozdoba przeszklenia. Cięższe i grubsze materiały o wysokiej gramaturze będą natomiast odpowiednie na zasłony zaciemniające, gwarantując optymalny komfort wypoczynku i pełną prywatność we wnętrzach. Z tego względu rozważając zakup lub uszycie nowej kotary, warto w dużej mierze kierować się jej wagą, determinującą najważniejsze cechy gotowej story.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...