Karnisz tradycyjny czy szyna sufitowa? Plusy i minusy obu rozwiązań

Szyna sufitowa z zasłonami
5 lipca 2021 9586 view(s)

Karnisz tradycyjny czy szyna sufitowa? Plusy i minusy obu rozwiązań

Zasłony i firany lub rolety rzymskie to niemal obowiązkowa dekoracja okienna. Są atrakcyjną ozdobą wnętrza, zapewniając prywatność i ochronę przed zbyt silnym słońcem. Aby możliwe było ich zawieszenie, nad oknem musi zostać zamocowany tradycyjny karnisz lub nowoczesna szyna sufitowa. Jakie są cechy charakterystyczne oraz plusy i minusy obu tych rozwiązań?


Tradycyjne karnisze


Wieszanie firan i zasłon na karniszu jest szczególnie polecane w wyższych pomieszczeniach. W takim miejscu karnisz będzie dobrze prezentował się i podkreśli elegancki wygląd dekoracji okiennej. Aby móc w trwały i estetyczny sposób zamocować rury karnisza, niezbędna jest odpowiednia ilość miejsca pomiędzy sufitem i oknem. Warto mieć to na uwadze, planując docelowy wygląd i umiejscowienie całej aranżacji.

Na karniszu najlepiej prezentują się tradycyjne firany oraz ozdobne zasłony. Metalowe lub drewniane rury z ciekawym, dekoracyjnym zakończeniem jeszcze bardziej podkreślą atrakcyjny wygląd całej kompozycji, stając się przyciągającym wzrok akcentem.


Zalety i wady karniszy


Tradycyjne, drewniane lub metalowe karnisze to niezwykle popularny element domowych dekoracji okiennych. Posiadają one pewne wady i zalety, które przysparzają im zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Wśród najważniejszych plusów karniszy należy wymienić:

  • Dekoracyjność – rury wyposażone w ozdobne zakończenia dodatkowo wzmacniają efektowność użytych firan i zasłon.
  • Wytrzymałość – karnisze cechują się dużą odpornością na obciążenia. Starannie przymocowane do ściany będą w stanie utrzymać nawet ciężkie i masywne kotary.
  • Uniwersalność – na rurze karnisza można zawiesić niemal każdy typ dekoracji okiennych – zarówno tych na żabki i agrafki, jak i z wszytymi przelotkami, troczkami lub tunelem.

Głównym minusem karniszy są natomiast nieco ograniczone możliwości montażowe. Przykręcenie karnisza może okazać się mocno utrudnione lub nawet niemożliwe w pomieszczeniach o niskim suficie lub krzywych ścianach. Nie będzie on także nadawał się do dekoracji narożnych przeszkleń.


Szyny sufitowe


Szyny sufitowe sprawdzą się w sytuacji, gdy okno i sufit znajdują się stosunkowo blisko siebie. Montuje się je na stropie, po czym zaczepia na nich firany i zasłony za pomocą klamerek, żabek lub agrafek. Takie prowadnice nie zajmują wiele miejsca oraz nie rzucają się zbytnio w oczy, świetnie spisując się w niewysokich pomieszczeniach.

Szyny mocowane na suficie najlepiej komponują się z nowoczesnymi, minimalistycznymi firanami oraz prostymi zasłonami. Cechują się dyskretnym wyglądem, umożliwiając subtelne zawieszenie dekoracji okiennych i nie przytłaczając ich swoim designem. Ponadto to rozwiązanie jest wprost stworzone do problematycznych narożnych przeszkleń, przy których montaż tradycyjnego karnisza obejmującego obie ściany może być mocno utrudniony. Zaokrąglona szyna umożliwi bezproblemowe przesuwanie tkaniny z jednego końca prowadnicy na drugi, pozwalając na estetyczne udekorowanie nawet bardziej nietypowych okien. W sprzedaży dostępne są modele jedno- lub wielowarstwowe, dedykowane do zawieszenia pojedynczej dekoracji bądź kompozycji złożonej z firan, zasłon i lambrekinów.


Zalety i wady szyn sufitowych


Rozważając zakup i montaż szyn sufitowych, warto zawczasu poznać ich plusy i minusy. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należy:

  • Neutralność – prowadnicę można zamaskować okleiną lub dekoracyjną listwą, dzięki czemu będzie ona dyskretnym i integralnym elementem wystroju każdego pomieszczenia.
  • Łatwość użytkowania – niektóre modele szyn posiadają wbudowany specjalny system, który umożliwia rozsunięcie zasłon jednym pociągnięciem sznurka. Nowoczesne wersje mogą także być wyposażone w funkcję czasowego uruchamiania, automatycznie przesuwając dekoracyjną tkaninę o wybranej porze.
  • Wszechstronność zastosowania – szyny można łączyć w wielometrowe, proste lub załamane ciągi. Dzięki temu umożliwiają one przyozdobienie nawet wyjątkowo dużych przeszkleń.

Zasłony na fleksach w szynach sufitowych

Podstawową wadą szyn sufitowych jest ich stosunkowo niewielka wytrzymałość. Zazwyczaj na takich prowadnicach można zawieszać jedynie lekkie firany i zasłony. Umieszczenie na nich ciężkich kotar może zakończyć się oderwaniem konstrukcji od sufitu. Ponadto niemożliwe może okazać się powieszenie tkanin na przelotkach lub zaczepach nie dostosowanych konstrukcyjnie do budowy prowadnicy.

 

W każdym mieszkaniu, w którym mają zawisnąć firany lub zasłony, konieczne będzie zastosowanie specjalnych karniszy lub szyn sufitowych. Oba te rozwiązania różnią się nieco wyglądem i funkcjonalnością oraz posiadają określone wady i zalety, przesądzające o ich użytkowości. Prawidłowo dobrane do typu dekoracji okiennych oraz warunków konstrukcyjnych lokalu, będą funkcjonalnym – a nierzadko także ozdobnym – elementem pomieszczenia.


Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...