Firany na szelkach - czy warto kupić?

Firany na szelkach
12 grudnia 2019 953 view(s)

Firany na szelkach - czy warto kupić?

Podobają ci się firany na szelkach, ale nie wiesz czy to na pewno dobry wybór? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom tego rozwiązania - wtedy na pewno podejmiesz dobrą decyzję!


Firana - niezbędna dekoracja okna


Na sam początek mamy jedną prostą radę: jeśli marzysz o pięknym wnętrzu, nie powinnaś zapominać o firanach! Bardzo często ten element dekoracyjny jest pomijany lub wybierany przypadkowo... Jednak prawda jest taka, że odpowiednio dobrane firany mogą stanowić istotny fragment designu pomieszczenia, podkreślając go i dopełniając. Natomiast źle dobrane mogą go całkowicie zaburzać!

Co więcej, dzięki tak małej zmianie można całkowicie odmienić pomieszczenie - bez potrzeby przemalowywania ścian czy wymiany mebli. Firanki możemy również dobierać pod kątem rozjaśnienia lub zaciemnienia pokoju czy też jego optycznego powiększenia lub pomniejszenia.


Jak zawiesić firany i się nie namęczyć?


Czy zmiana firany musi kojarzyć się nam z ogromnym problemem i wysiłkiem porównywalnym z tym przy remoncie? Absolutnie nie! Może stać się czystą przyjemnością dekorowania. Za to odpowiedzialny jest głównie sposób jej wieszania.

Ze względu na sposób wieszania możemy wyróżnić:

  • - firany proste, do wieszania na żabkach
  • - firany na taśmie marszczącej, do wieszania na żabkach
  • - firany na szelkach
  • - firany na przelotkach lub inaczej firany na kółkach

Pierwsze dwa to tradycyjne sposoby wieszania firan. Zazwyczaj są znacznie bardziej angażujące, wymagają ogromnej precyzji, a więc i cierpliwości. Wystarczy chwila nieuwagi i firanka wisi krzywo, w nierównych odstępach... a żeby to poprawić, trzeba zaczynać wszystko na nowo.

Natomiast firany na szelkach oraz firany na przelotkach są - naszym zdaniem - o wiele wygodniejsze. Poniżej dokładnie omawiamy wady i zalety firan na szelkach.

Firany na szelkach

Zalety firan na szelkach


Łatwy montaż i demontaż


Szelki w firanach to rozwiązanie bardzo wygodne - wystarczy nawlec je na karnisz i... już! Dekoracja okna jest gotowa. W podobny sposób działają firany na przelotkach, które mają u góry specjalne otwory, przez które przekładamy pałąk karnisza.


Oszczędność czasu i energii


Jako że założenie i ściągnięcie firany na szelkach jest banalnie proste, jest to również rozwiązanie szybkie i niewymagające dużego nakładu pracy. Nie stoisz z podniesionymi rękami przez pół godziny, przypinając każdą żabkę z osobna, zaznaczając wysokość przypięcia, itd. - całość trwa maksymalnie kilka minut, w zależności od tego, jaki masz karnisz.


Szybkie przesuwanie firan


Firanki na szelkach, już po założeniu, można łatwo i szybko przesuwać na karniszu. I to bez ryzyka, że odepnie się żabka!


Proste przeróbki


Masz piękną firanę do wieszania na żabkach, a marzysz o takiej na szelkach? Na szczęście to nie problem - wystarczy znaleźć odpowiedni materiał. Szelki można doszyć na stałe lub tylko tymczasowo (na próbę?) doczepić je na specjalnych zatrzaskach.


Wady firan na szelkach


Szelki - trochę gorsze przelotki?


Mechanizm działania firany na szelkach jest niemalże identyczny z tą na przelotkach. Jednak według wielu przelotki są lepsze ze względu na to, że mają specjalne otwory, a nie przyszyte fragmenty materiału. Dlaczego? Można to odczuć, jeśli często przeciągamy firanę po karniszu - w przypadku firany na szelkach opór jest nieco większy. Szelki są też mniej trwałe (mogą się rozciągnąć z biegiem czasu, naciągnąć przy wieszaniu na mokro czy wskutek nieodpowiedniego prania)


Stylizacje okienne bez upinania


Firany na szelkach oraz firany na przelotkach nie sprawdzą się u tych pań domu, które uwielbiają poupinane dekoracje okienne - artystyczne upięcia, falbany, zakładki czy efektowne marszczenia można uzyskać wieszając firany na żabkach.


Uwaga na styl pokoju!


Firany na żabkach są bardziej uniwersalne, ponieważ nadają się właściwie do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego stylu. Natomiast firany na szelkach pasują raczej do tych nowoczesnych, minimalistycznych czy romantycznych. Wszystko zależy jednak od gustu i smaku osoby wybierającej firanki, bo muszą one pasować do reszty wyposażenia pokoju.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...