Na co zwrócić uwagę przy zakupie karniszy?

Karnisze - wystawa
3 grudnia 2018 2782 view(s)

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karniszy?

    Karnisze stanowią nieodzowne elementy dekoracji okiennych – to właśnie one umożliwiają udekorowanie wnęki firankami i zasłonami. Produkty tego typu różnią się pod wieloma względami, dlatego podczas ich zakupu warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

 

Karnisz dopasowany do okna

 

    Do najważniejszych aspektów, jakie należy uwzględnić, wybierając karnisz do salonu bądź innego pomieszczenia, należy jego rozmiar. Ważna jest przede wszystkim długość drążka, którą dobieramy odpowiednio od wielkości otworu okiennego. Karnisz powinien być o ok. 40 cm dłuższy niż szerokość okna, by z każdej strony wystawał poza jego ramy. Nie bez znaczenia jest również średnica rury – im mniejsza, tym lżejsze tkaniny będzie można na niej zawiesić.

Karnisz diamond

    Długości karnisza może nie przekraczać 2 m, ale może być również znacznie większa. Modele krótsze – a przy tym często cieńsze, np. mające 16 mm średnicy – zwykle pasują do niewielkich, pojedynczych okien, np. do kuchni czy przedpokoju. Drążki o długości ponad 2 m doskonale odnajdują się w obszerniejszych pomieszczeniach. Ich średnica często przekracza 16 mm i osiąga 19 lub nawet 25 mm, pozwalając na swobodne utrzymanie również cięższych zasłon. Warto dodać, że jeśli pojawi się trudność w znalezieniu karniszy stworzonych idealnie na wymiar okien, można łączyć ze sobą kilka osobnych drążków lub łatwo je docinać.

 

Drążki czy karnisze szynowe - pojedyncze czy podwójne

 

    Przed zakupem konkretnego produktu warto wcześniej ocenić, jaki rodzaj karnisza najlepiej sprawdzi się w wybranym wnętrzu. Klasyczny karnisz, którego głównym elementem jest rura osadzona na wspornikach, mocowany jest na ścianie nad oknem. Jeśli w pomieszczeniu sufit znajduje się odpowiednio wysoko, a nad wnęką jest wystarczająca ilość miejsca, będzie to dobre rozwiązanie. Jednak nie zawsze architektura pokoju umożliwia montaż klasycznych karniszy. Wtedy mogą sprawdzić się ich odpowiedniki sufitowe w formie szyn. Przymocowane do sufitu doskonale zastąpią tradycyjny drążek w pomieszczeniu niskim, takim, gdzie znajdują się bardzo wysokie okna, ściany wykończone są płytami gipsowo-kartonowymi albo parapety zostały mocno wysunięte poza ich płaszczyznę.

Karnisz porto

    Bez względu na to, czy interesują nas karnisze klasyczne, czy w formie szyny sufitowej, do wyboru mamy modele pojedyncze oraz podwójne. Karnisz pojedynczy jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy dekoracja okienna będzie składać się wyłącznie z jednego rodzaju tkaniny, np. tylko ze zwiewnych firan lub tylko z zasłon. Rozwiązaniem umożliwiającym zawieszenie obu rodzajów materiału jest natomiast karnisz podwójny, zbudowany z dwóch drążków bądź – w przypadku szyny – dwóch torów. Nie tylko pozwala to na stworzenie bardziej fantazyjnej dekoracji, ale również umożliwia rozsuwanie i zsuwanie poszczególnych tkanin niezależnie od siebie. W przypadku karniszy drążkowych istnieje również możliwość połączenia rur o różnych średnicach w jednym produkcie.

Karnisz modern - nowoczesny

 

Estetyka oraz sposób mocowania tkanin

 

   Karnisze powstają z różnych materiałów – zwykle dominują wśród nich te metalowe oraz drewniane. Pierwsze wyróżniają się nowoczesnym wyglądem i doskonale pasują np. do aranżacji inspirowanych stylem industrialnym. Mogą mieć modne odcienie chromu, antracytu, niklu czy inox. Jeśli jednak potrzebny okaże się model do klasycznej aranżacji, do wyboru mamy także produkty w barwie mosiądzu antycznego. Pamiętajmy, by karnisze z metalu dopasowywać do innych elementów wyposażenia, m.in. takich jak oprawy oświetleniowe, klamki czy uchwyty meblowe. Drążki wykonane z drewna doskonale pasują natomiast do skandynawskich sypialni i salonów, gdzie dominują jasne barwy i naturalne materiały. Uniwersalnym i modnym rozwiązaniem są też produkty białe bądź czarne – pasują do dowolnej aranżacji wnętrza.

Karnisz Wiedeń

   Ważną kwestią jest także sposób mocowania firan i zasłon, które często są już przystosowane do upięcia w konkretny sposób. Te przypinane żabkami bądź agrafkami nadają się zarówno na drążki, jak i szyny, a te na szelkach lub z wszytym tunelem najlepiej wyglądają wsunięte na rurę.

Wybierając karnisze do pokoju czy kuchni, weźmy pod uwagę ich parametry, sposób montażu oraz wygląd. W ten sposób z pewnością podejmiemy właściwą decyzję zakupową.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...