Sposoby wieszania firan i zasłon – czyli wszystko o żabkach, przelotkach i taśmach

wieszanie firan i zasłon
22 października 2018 20786 view(s)

Sposoby wieszania firan i zasłon – czyli wszystko o żabkach, przelotkach i taśmach

Firany i zasłony należą do kluczowych elementów dekoracyjnych okna, a tym samym stanowią ważną część aranżacji całego pomieszczenia. Przed decyzją o wyborze konkretnej tkaniny, warto zaplanować wystrój wnętrza, by tworzył harmonijną kompozycję i uwypuklał walory dowolnej przestrzeni. Nie tylko dobór odpowiednich materiałów na zasłony i firany odgrywa tu ważną rolę, ale także rodzaj ich upięcia i zawieszenia.

Czasem, by uzyskać efekt widocznej odmiany, wystarczy zmienić sposób prezentacji dekoracji okiennej, przerabiając istniejące już zasłony i firany. Istnieje kilka najbardziej popularnych sposobów ich upinania i wieszania, a wybór konkretnej metody zależy od różnych czynników, na przykład rodzaju materiału, pomysłu aranżacyjnego na całe pomieszczenie czy po prostu preferencji domowników.


Klasyczne rozwiązanie – karnisz z żabkami


Wieszanie firan na żabki to najbardziej tradycyjna ze wszystkich metod, która także dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularnością. Żabki mogą znajdować się na karniszu ze ślizgami bądź karniszu drążkowym z kółkami. Firany upina się do woli – bez żadnych marszczeń, prosto, bądź nadając efektowne fałdy. Najłatwiejsze w użyciu są żabki z haczykami. Przyczepia się je do firany lub zasłony, a następnie mocuje haczyki do kółek na karniszu. Do niewątpliwych zalet wieszania na żabki do firan należy uniwersalność tego rozwiązania. Można w ten sposób umocować każdą, nawet tylko standardowo obszytą tkaninę. Każdemu, kto ceni sobie klasykę z nutą nowoczesności, polecić można dekoracyjne żabki z klamrami, zakładanymi bezpośrednio na karnisz. Mają one różnorodny design i oryginalne kształty, a także zdobienia, na przykład w postaci kryształków.

Wykorzystywanie żabek do dekoracji okna ma jednak również pewne mankamenty. Na pierwszym miejscu należy wymienić mozolność upinania firan oraz związaną z tym kłopotliwość. W przypadku klasycznych żabek trzeba wieszać tkaniny z rękami uniesionymi przez długi czas. Niejednokrotnie, żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt, upięcie należy powtarzać. Ponadto, zwykłe żabki – także te plastikowe – mają ostre ząbki, które mogą uszkadzać materiał, na przykład przy zbyt silnym pociągnięciu firany czy zasłony.


Zasłona na żabkach

Przelotki i szelki – dla ceniących wygodę


Rozwiązaniem pozwalającym na stworzenie efektownej dekoracji okna, a zarazem dającym duże usprawnienie w ich zawieszaniu i zdejmowaniu jest zastosowanie przelotek lub szelek. Przelotki do firan to metalowe kółka wbijane w tkaninę, tworzące miejsce na drążek karnisza. Pięknie prezentują się w przypadku grubszych, lejących materiałów zasłonowych, pozwalając im układać się w efektowne fałdy. Do zawieszania firan z delikatniejszych tkanin, zdecydowanie lepszą opcją będzie umocowanie ich na szelkach. Z łatwością zakłada się je na karnisz, jak również upina do nich firanę. Bardziej dekoracyjną wersję szelek stanowią troczki – dekoracyjne wiązania, z których tworzy się kokardki. Troczki idealnie pasują do wnętrz o subtelnym wystroju, takich jak dziewczęcy pokój czy elegancka sypialnia. Zarówno przelotki, jak i szelki mają tę zaletę, że łatwo przesuwają się po drążku karnisza.


Efektowne marszczenia – taśmy systemowe


Najbardziej okazały efekt uzyskuje się, wieszając zasłony i firany na taśmach marszczących, wszywanych w tkaninę. Taśmy do firan występują w wielu rodzajach, różniąc się między sobą materiałem, szerokością i wzorem marszczenia. Wybierając taśmę, należy zwrócić uwagę, czy jest ona bawełniana, czy żyłkowa. Ten drugi rodzaj nadaje się do wszystkich rodzajów materiałów. Taśmy żyłkowe są mocne, niepodatne na odkształcenia i transparentne, więc idealnie sprawdzają się nawet w przypadku przezroczystych tkanin. Taśmy bawełniane lepiej stosować jedynie do upinania zasłon. Do najbardziej popularnych należą tzw. taśmy systemowe, dzięki którym można uzyskać równomierne rozmieszczenie fałd w konkretnych proporcjach, na przykład 2:1 lub 3:1. Proporcja ta od razu wskazuje, jaka powinna być szerokość materiału w stosunku do długości taśmy. Jeśli zasłony lub firany mają układać się ładnie, ale bez określonego schematu, warto zdecydować się na niesystemowe taśmy marszczące. Pozwalają one na dowolne dostosowanie falowania materiału.


Przeszycia tunelowe – urok prostoty


Firany i zasłony można zawiesić bez wykorzystania dodatkowych elementów, dzięki tzw. przeszyciom tunelowym. Tkaninę obszywa się w taki sposób, by stworzyć miejsce na karnisz. Zasłonę wiesza się, nawlekając ją bezpośrednio na drążku. Takie rozwiązanie daje możliwość tworzenia dowolnego drapowania i regulowania szerokości firany lub zasłony.

Warto mieć na uwadze, że sposób zawieszania oprawy okiennej ma wpływ na spójność aranżacji wnętrza i jeśli będzie odpowiednio dobrany, okno stanie się pierwszoplanową ozdobą, nadającą klimat całemu pomieszczeniu. W przypadku wątpliwości, jakie wieszanie zasłon i firan w przypadku konkretnego wystroju będzie najlepsze, można skorzystać z pomocy specjalistów z renomowanych salonów z firanami.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...