Jakie firany i zasłony wybrać do biura i gabinetu?

Urządzenia biura i gabinetu
14 lutego 2020 1561 view(s)

Jakie firany i zasłony wybrać do biura i gabinetu?

Dekoracja okna w domu i w miejscu pracy podlega różnym zasadom. W domu staramy się o stworzenie przytulnej atmosfery, podczas gdy okno w biurze ma podkreślać profesjonalizm świadczonych usług. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając zasłony i firany do biura bądź gabinetu.


Dekoracja wnętrz w miejscach publicznych


Fakt, że nie zwracamy uwagi na aranżacje wnętrz w miejscach publicznych, nie jest dziełem przypadku. To skutek dobrze przemyślanej strategii. Do urzędu, biura, gabinetu lekarskiego bądź innego przychodzimy na ogół w konkretnym celu, który nierzadko wymaga skupienia. Stąd właśnie aranżacja wnętrza jest tak pomyślana, by nie rozpraszała interesantów. Minimalistyczny styl, nieduża liczba dekoracyjnych dodatków, brak krzykliwych kolorów i wzorów to tylko niektóre z wytycznych wartych wzięcia pod uwagę.


Aranżacja biura – optymalna kolorystyka


Każde biuro, niezależnie od przeznaczenia, powinno tchnąć spokojem i napawać poczuciem bezpieczeństwa. Uporządkowane wnętrze na pewno sprzyja tym doznaniom, ale warto też wziąć pod uwagę jego ogólny wygląd. Kolorem najbardziej wzbudzającym zaufanie jest szary, a w zasadzie odcienie szarości od jasnych „gołębich” odcieni, do grafitu. Wtóruje mu brąz (także jasny i w odcieniach beżu), kolor wybitnie kojarzący się z ciepłem domowego ogniska. Natomiast chłodne błękity wymagają dodatków w cieplejszych barwach, by dobrze spełnić swoją funkcję.


Firany i zasłony do gabinetu i biura w domu

Gabinety lekarskie – nie tylko biel


Biel gabinetu lekarskiego ma nasuwać myśl o zachowaniu najwyższych standardów higieny, jednak praktyka pokazuje, że nie kojarzy się dobrze. Biały, „szpitalny” kolor nie napawa optymizmem. Stąd coraz częściej gabinety lekarskie, zwłaszcza prywatne, urządzane są w odcieniach pasteli, które z jednej strony pozwalają zachować warunek jasnego wnętrza, z drugiej – przełamują trudny dla psychiki schemat skojarzeń ze szpitalem.


Firany do biura i gabinetu – z jakiej tkaniny wybrać


Aranżacja biur i gabinetów obejmuje także dekorację okien. To miejsca dość szczególne, a więc nie poddają się modzie i sposobom upinania firan i zasłon znanych z domowych salonów.

Firany do salonu mogą być marszczone, firany w gabinecie i biurze powinny być gładkie. Tu bardzo dobrze sprawdzają się firany panele, rozciągnięte na specjalnej szynie i obciążone w dolnej części mogą w pełnej krasie zaprezentować swą urodę, jednocześnie dekorując okno i stanowiąc gwarancję poczucia intymności.


Zasłony do sali konferencyjnej

Wśród gładkich tkanin warto też zwrócić uwagę na woal. To tkanina często mylona z zasłonową. Powód? Woal jest nieprzezroczysty, mimo to bardzo dobrze przepuszcza światło. Firany z woalu sprawdzą się przede wszystkim w tych wnętrzach, których okna wychodzą na ulicę. Będą dodatkowym gwarantem prywatności.

Inną wartą uwagi tkaniną jest markizeta. Delikatna, jednorodna tkanina przypominająca gęsto plecioną siateczkę bardzo ładnie prezentuje się na oknach, szczególnie jeśli firanki sięgają do samej ziemi. Aranżacja okna z firanami z markizety to jedno z bardziej uniwersalnych rozwiązań we wnętrzach o charakterze oficjalnym.


Firany do biura i gabinetu – jak upiąć


Zwyczaj wieszania gładkich firan w biurach i gabinetach ma bardzo długą historię, która jest kultywowana do dziś. Jednak coraz częściej, zwłaszcza w przypadku okien wychodzących na ulicę, widuje się firany upinane na taśmach marszczących. Takie rozwiązanie pasuje do bardziej eleganckich wnętrz, w których pojawią się też dywany, miękkie kanapy czy choćby krzesła z obiciami.

Upięcie firan na flexach lub przelotkach pozwala na zasłonięcie karnisza i to rozwiązanie jest bardzo często wybierane, jednak nie brak miejsc, w których znajdziemy firany na szelkach lub żabkach. Szelki dobrze wyglądają szczególnie w przypadku firan gładkich. Jeśli chodzi o żabki, to panuje duża dowolność. Za ich pomocą można upinać firany gładkie i marszczone.


Zasłony w obiektach użyteczności publicznej


Wiele obiektów użyteczności publicznej musi mieć zasłony niepalne. Wynika to wprost z przepisów o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. Nie dotyczy wszystkich biur i gabinetów, ale i tak warto się takimi zasłonami zainteresować.


Zasłony do sali konferencyjnej

Niepalne są między innymi zasłony z tkanin typu blackout, co w połączeniu z pozostałymi zaletami czyni je wyjątkowymi. Tkaniny blackout mają zdolność całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. W dzień będzie to raczej mało przydatne, ale już w godzinach wieczornych sprawi, że od zewnątrz nie będą widoczne cienie na zasłonach. Niby drobiazg, ale mający duży wpływ na odbiór estetyczny wnętrza. Ponadto zasłony takie mają częściową zdolność do termoizolacji i, co ważniejsze, izolacji akustycznej. Przesłonięcie nimi okna wychodzącego na ulicę będzie namiastką ekranu dźwiękochłonnego i dość dobrze spełni swoje zadanie.


Zasłony do gabinetu w domu

Zasłony typu blackout wbrew nazwie nie muszą być czarne. Zdolność do zatrzymywania światła uzależniona jest od sposobu tkania, nie od koloru. Może to zaskakujące, ale zasłony blackout mogą być … białe.

Jeśli chodzi o sposób upinania zasłon, to przeważają zasłony marszczone wieszane na flexach lub taśmach marszczących. Rzadko widuje się zasłony gładkie. Jeszcze rzadziej z końcami leżącymi na podłodze. Przyjęło się, że zasłona powinna się kończyć około 2 cm nad podłogą, by w każdej chwili można było ją swobodnie zasłonić. Dobierając zasłony do firan, trzeba pamiętać, że firana nie może wystawać spod zasłony.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...