Jakich firan i zasłon nie trzeba prasować?

Firany bez prasowania
30 listopada 2020 10836 view(s)

Jakich firan i zasłon nie trzeba prasować?

Firanki i zasłony to estetyczne dekoracje okienne, będące ozdobą całego wnętrza. Starannie dobrane do jego stylu i gustu użytkowników, cieszą oczy przyjemną barwą, wyszukanym wzornictwem oraz wysoką funkcjonalnością. Wiele osób planujących zakup nowych firan i stor obawia się konieczności ich czasochłonnego i skomplikowanego prasowania. Z myślą o ich potrzebach producenci oferują praktyczne modele, które można rozwiesić bezpośrednio po upraniu. Jakie firanki i zasłony uprasują się same?


Firany nie wymagające prasowania


Aby ograniczyć konieczność żmudnego prasowania firan, warto zdecydować się na egzemplarze nie wymagające takiego działania. Dobrym wyborem będą firanki wyprodukowane z niegniotącego się materiału, które nawet po praniu będą cechować się wyrównaną i estetyczną powierzchnią. W sprzedaży dostępne są firany kreszowane o strukturze specjalnie gniecionej już na etapie produkcji. Zapewniają one ciekawy efekt wizualny, całkowicie eliminując konieczność ich prasowania. Praktycznym rozwiązaniem są także firany, które prasują się pod własnym ciężarem. Są one wykonane z grubszego i gęściej tkanego materiału, który zgodnie z prawami fizyki samoczynnie wygładza się w chwili, gdy zostanie pionowo rozwieszony. Doskonałym przykładem firan bez prasowania są modele wykonane z żakardu oraz markizety, zarówno proste, jak i bogato zdobione. Wykonany na nich skomplikowany wzór jeszcze mocniej ogranicza widoczność ewentualnych zagnieceń, gwarantując estetyczny efekt bez użycia żelazka.

Firanki, które nie potrzebują prasowania, warto prać według określonych zasad. Staranny dobór temperatury i cyklu prania oraz użytych detergentów jeszcze bardziej zwiększy szansę na uzyskanie gładkiej powierzchni tkaniny bez wyprasowania. Jak zatem prać firany, by nie trzeba było ich dodatkowo wygładzać żelazkiem?

  • Firanki należy prać w niższej temperaturze niż inne domowe tekstylia, nie większej niż 30º Celsjusza. Warto rozważyć zastosowanie specjalnych woreczków do prania – umieszczona w nich złożona w kostkę tkanina będzie znacznie mniej podatna na pomięcie.
  • Aby odświeżyć lekko przykurzony materiał, wystarczające będzie wstawienie go na krótki program trwający w granicach dwóch-trzech kwadransów.
  • W trakcie prania firan należy używać delikatnych detergentów oraz środków zmiękczających dedykowanych do tekstyliów okiennych.
  • Ustawiając parametry cyklu w pralce, dobrze będzie wybrać minimalne obroty wirowania, które nie przyczynią się do powstania zagnieceń na materiale.
  • Po zakończonym praniu należy rozwiesić na karniszu jeszcze wilgotne firany, delikatnie naciągając je i prostując w ten sposób całą tkaninę.

Dobór odpowiedniego materiału na firanki w połączeniu z optymalnie zaplanowanym cyklem prania sprawi, że dekoracje okienne będą gładkie i estetyczne bez użycia żelazka, wyrównując się pod własnym ciężarem.


Firany bez prasowania

Zasłony bez prasowania


Uniknięcie konieczności prasowania jest możliwe także w przypadku zasłon. W sklepach z domowymi tekstyliami oferowane są zróżnicowane modele stor, które nie wymagają wygładzania gorącym żelazkiem po zakończonym cyklu prania. Będą one szczególnie praktyczne w domach, w których kotary są codziennie zasuwane i rozsuwane, utrzymując estetyczną formę nawet w przypadku ich częstego dotykania. Chcąc wyeliminować konieczność prasowania tkaniny, warto zwrócić uwagę na fabrycznie gniecione zasłony kreszowane. Będą one świetnie prezentować się rozwieszone bezpośrednio po praniu w wilgotnym stanie, cechując się ciekawą, dekoracyjną fakturą ładnie komponującą się z gładkimi firanami. Estetyczny efekt można uzyskać, wybierając także story z żakardu. Podobnie jak firanki z tej tkaniny, takie zasłony prasują się same, zachowując nienaganny wygląd przez cały czas. Wystarczy pamiętać, by prać je w niskiej temperaturze oraz ustawionym na minimum wirowaniu – dzięki temu nie pogniotą się nadmiernie, a zawieszone bezpośrednio po skończonym cyklu, samoczynnie wyprostują się pod własnym ciężarem. Stosując delikatny program oraz odpowiednie detergenty, można także uniknąć prasowania zasłon z poliestru.

 

Spora część popularnych firan i zasłon jest produkowana z materiałów nie wymagających prasowania. Modele z żakardu, markizety, poliestru oraz wykonane w technologii kreszowania - zawieszone jeszcze wilgotne na karniszu - wygładzają się pod własnym ciężarem bez konieczności wyrównywania ich powierzchni żelazkiem. Dzięki temu umożliwiają one stworzenie estetycznej i zadbanej dekoracji okiennej bez potrzeby poświęcania znacznej ilości cennego czasu na problematyczne prasowanie tkanin.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...