Jak urządzić wnętrza w stylu skandynawskim za pomocą dodatków, firan, zasłon i rolet rzymskich?
Jasne i przestronne wnętrza skandynawskie są niezwykle lubiane przez wielu domowników. Są proste i funkcjonalne, a zarazem przytulne i wygodne, zapewniając komfortowy i przyjemny wypoczynek. Prócz mebli z bielonego drewna i ścian w naturalnych barwach warto zastosować w nich odpowiednie dodatki, które uzupełnią całą aranżację. Jak zatem wykorzystać ozdoby, firany, zasłony i rolety rzymskie do dekoracji w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski – podstawowe zasady
W mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim króluje naturalne drewno. Jest ono obecne pod postacią podłóg, mebli, a nierzadko także dekoracji zdobiących dom. Elementy drewniane zazwyczaj są pokryte bezbarwnym lakierem lub woskiem, ewentualnie także malowane delikatną, białą lub popielatą farbą. Również ściany skandynawskich wnętrz bazują na organicznych kolorach; dominują w nich biele, beże i szarości, które optycznie rozjaśniają pomieszczenia, nadając im chłodnego, północnego klimatu. Aby aranżacja nie była nazbyt surowa, nie wolno zapominać o odpowiednich dekoracjach. Jakie ozdoby sprawdzą się w mieszkaniach w stylu scandi?
Dodatki do mieszkania w stylu skandynawskim
Skandynawskie domy charakteryzują się dość powściągliwą, naturalną formą. Chcąc stworzyć w nich ciepły i przytulny, sprzyjający wypoczynkowi klimat, należy zastosować odpowiednio dobrane dodatki. Pozwolą one podkreślić zastosowaną aranżację, zarazem nie wprowadzając do niej zbytniego zamieszania. Wskazane będą tu przede wszystkich proste zasłony i rolety rzymskie, poduszki i narzuty z organicznych tkanin czy świeczniki i ramki, ustawione na meblach. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Firany, zasłony i rolety rzymskie w skandynawskich wnętrzach
Wnętrza w stylu skandynawskim są zazwyczaj bardzo mocno doświetlone. Prócz jasnej kolorystyki ich ścian i umeblowania, niezwykle ważna jest odpowiednia dekoracja okienna. Powinna ona wpuszczać maksymalnie dużo naturalnego światła, a zarazem współgrać z resztą aranżacji. Najlepszym wyborem do skandynawskich domów będą rolety rzymskie w jasnych barwach. Tradycyjna, biała dekoracja dodatkowo rozjaśni pomieszczenia, pasując do pozostałych ozdób. Beżowe rolety rzymskie będą doskonale współgrać z naturalnym kolorem drewna, stwarzając ciepłą atmosferę w salonie czy sypialni. Odpowiednie będą także modele w odcieniu szarym, które stanowią surową klasykę stylu, idealnie wpisującą się w jego zasady. Czasami dobrym pomysłem będzie również ożywienie wnętrza poprzez bardziej kolorową dekorację okienną. Warto wtedy zastosować gładkie rolety rzymskie o barwie chłodnego błękitu lub stonowanej zieleni, które będą przyciągającym wzrok akcentem, wkomponowanym w całą architekturę domu.
W momencie, gdy mieszkanie znajduje się blisko ruchliwej ulicy bądź chodnika, dobrze będzie rozważyć zastosowanie firanek i stor, które zapewnią wysoki poziom prywatności we wnętrzach, jednocześnie będąc ważnym elementem ich dekoracji. Wybierając firanki i zasłony, warto zdecydować się na lekkie, przejrzyste tkaniny, które nie będą zatrzymywały promieni słonecznych i zaciemniały pomieszczeń. Najlepiej postawić na transparentne, białe lub kremowe firany, zestawione z beżowymi lub szarymi kotarami, które będą współgrać z naturalistyczną koncepcją wnętrza.
Materiałowe akcenty w skandynawskim domu
Ważnym dodatkiem w skandynawskich wnętrzach są elementy z tkanin, takie jak chociażby poduszki i narzuty. Powinny one zostać wykonane z naturalnych materiałów – bawełny, lnu lub wełny. Rozłożone na kanapie bądź łóżku w sypialni stworzą przytulny, domowy nastrój zachęcający do wypoczynku. Sprawdzi się tu zarówno koc w renifery lub gwiazdy, jak również kapa z materiału typu boucle. Na poduszkach natomiast powinny być obecne motywy zwierzęce – grafiki przedstawiające wilki, jelenie czy sowy lub roślinne – sosny, brzozy lub nieco mroczne lasy. Ciepłą atmosferę zapewni puchaty dywan w jasnym kolorze czy bawełniane chodniczki w geometryczne wzory, ozdobione licznymi frędzlami. Na podłodze i fotelach można ułożyć także sztuczną skórę lub futerko, które zagwarantują spójny charakter całej aranżacji.
Ozdobne bibeloty w mieszkaniu scandi
W skandynawskich mieszkaniach nie powinno zabraknąć ozdobnych bibelotów. Najczęściej będą to dekoracyjne wazony, ramki na zdjęcia czy świeczniki, ustawione na blatach stolików czy półkach regałów. Na szafce warto zaplanować lampę z papierowym abażurem o fantazyjnym kształcie, która będzie pasować do pozostałych, organicznych materiałów zastosowanych w aranżacji. Charakterystyczną dla stylu scandi ozdobą są liczne ramki, zawieszone na ścianach w formie mini-galerii. Mogą one zawierać zarówno pamiątkowe zdjęcia, jak i ciekawe aforyzmy czy grafiki. Niezwykle modne są także akcesoria w kształcie reniferów lub ich poroża, nawiązujące do skandynawskiej przyrody. Poszczególne ozdoby mogą być wykonane zarówno z drewna i metalu, jak i plastiku. Dzięki mocniejszej kolorystyce i ciekawemu wzornictwu skutecznie ożywią stonowane pomieszczenia, nadając im zindywidualizowany charakter.
Wnętrza skandynawskie idealnie wpisują się w mieszkania wymagające doświetlenia i rozjaśnienia. Bazujące na naturalnych barwach i materiałach, swój przytulny i komfortowy charakter czerpią z prostych, a zarazem stylowych dodatków. W domach stylizowanych w surowym, północnym klimacie nie może zabraknąć rolet rzymskich oraz jasnych firan i zasłon, które wpuszczą odpowiednią ilość światła, będąc zarazem estetyczną dekoracją okienną. Wspólnie z miękkimi poduszkami i narzutami oraz ozdobnymi bibelotami zapewnią one przyjazny i ciepły klimat, który zachwyci zarówno domowników, jak i odwiedzających ich gości.