Jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim?

Mieszkanie w stylu japońskim
28 sierpnia 2020 561 view(s)

Jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim?

Styl japoński to nurt dedykowany dla miłośników minimalizmu i kontaktu z naturą. Bazujący na filozofii zen i zasadach feng shui, pozwala na umiejętne zagospodarowanie przestrzeni, która sprzyja wypoczynkowi i dobremu samopoczuciu. W takich orientalnych wnętrzach można zobaczyć naturalne barwy, minimalistyczne dekoracje i dużą ilość światła, wpuszczaną przez proste firany panelowe. Jak zatem urządzić mieszkanie w stylu japońskich?


Podstawowe zasady stylu japońskiego


Choć styl japoński nie jest tak znany jak glamour czy skandynawski, stopniowo zyskuje coraz większą popularność wśród osób zainteresowanych połączeniem prostoty i organicznych materiałów. Mieszkanie urządzone zgodnie z zasadami tego nurtu ma stanowić azyl sprzyjający wyciszeniu. Ważnym zagadnieniem jest stosowanie wytycznych feng shui, według których układ i kształt drzwi i okien oraz mebli ma sprzyjać doskonałemu przepływowi powietrza i energii. Zdaniem japończyków będzie on wpływał na całe życie człowieka, kształtując jego postawę zarówno w czasie odpoczynku w domowym zaciszu, jak i pełnienia domowych obowiązków.

- Styl japoński w mieszkaniu to przede wszystkim prostota. Kluczowymi słowami są tu: harmonia, minimalizm, naturalne materiały i światło. Orientalna aranżacja zakłada oszczędność, która stanowi prawdziwą siłę, docenianą przez każdego, kto przychodzi do mieszkania urządzonego w taki sposób. Tutaj nie dodatki są najważniejsze, a przestrzeń i specyficzny, niespotykany nigdzie indziej klimat – twierdzi specjalista ze Spensen Home Collection.


Ściany i podłogi zgodne z japońskim nurtem


Japoński styl obfituje w naturalną kolorystykę, będącą hołdem dla umiłowania natury. Bazą większości aranżacji jest kolor biały i czarny, zestawione na zasadzie kontrastu. Wyrazista czerń pozwala podkreślić geometryczne formy obecne we wnętrzach, a biel rozjaśnia je sprawiając, że są one przestronne i przyjazne. Prócz tych dwóch podstawowych barw ważną rolę odgrywają akcenty kolorystyczne o wybranym odcieniu, który w Japonii zazwyczaj jest czerwienią o zmiennej tonacji. W całym pomieszczeniu wystarczy jeden barwny punkt, który przyciągnie wzrok, a zarazem nie zaburzy jego minimalistycznego klimatu. Na posadzkach warto natomiast położyć polerowany bambus. Może on posiadać zarówno naturalną, słomkową barwę jak i być wybarwiony na mocniejszy, karmelowy odcień. Z uwagi na swoje właściwości, będzie odpowiedni zarówno do salonu i kuchni, jak i łazienki, zachowując spójny charakter całego lokalu.


Okna i drzwi w japońskim stylu


Bardzo ważnym elementem każdego japońskiego mieszkania są okna. W tradycyjnych orientalnych domach są one wyjątkowo duże, wpuszczając znaczną ilość światła. Należy zrezygnować tu z falbanek i koronek – orientalny styl preferuje minimalistyczne rozwiązania. Aby udekorować przeszklenie, warto sięgnąć po firany panelowe o prostym wykończeniu, które są funkcjonalną ozdobą każdego okna. Zapewniają optymalne oświetlenie, a zarazem niezbędną prywatność we wnętrzach. Firany panele mogą występować w odcieniu bieli, a także innej, intensywnej kolorystyki – ważne jednak, by współgrały one z pozostałymi elementami wyposażenia. Będą odpowiednie zarówno do salonu, jak i kuchni czy sypialni, doskonale wpisując się swoją prostotą w japoński styl wykończenia wnętrz. Stojąc przed koniecznością remontu, warto rozważyć także dobranie specjalnych drzwi, które uzupełnią orientalną aranżację. Najlepiej sprawdzą się tu modele przesuwne, typowe dla większości mieszkań wnętrz rodem z Japonii. Chcąc pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach dobrze będzie zastosować maksymalnie uproszczone skrzydła drzwiowe o kolorystyce dobranej do całej kompozycji.


Meble w stylu japońskim


W mieszkaniach w stylu japońskich stosowane są meble o maksymalnie uproszczonej formie, a zarazem najwyższej funkcjonalności. Typowym elementem takich obiektów są łóżka na niskich nóżkach wyposażone w futon, które w nocy służą do snu, a w ciągu dnia – do odpoczynku lub przyjmowania gości. Nie może tutaj zabraknąć także siedzisk umieszczonych na podłodze, wykonanych z plecionki lub miękkich poduszek. Najczęściej są one układane wokół niskiego stolika, przy którym można raczyć się herbatą matcha. Zazwyczaj wszystkie meble są oparte o monochromatyczne barwy – zarówno pastelowe, jak i intensywne; mogą one także stanowić kompozycję kontrastowych kolorów, takich jak biel z czernią lub czerwienią. Prawdziwe japońskie sprzęty będą zbudowane z drewna i naturalnych włókien z ewentualnymi wstawkami z kamienia oraz papieru. W Kraju Kwitnącej Wiśni charakterystyczne jest ustawianie mebli z dala od ścian, a pozostawianie ciągów komunikacyjnych po bokach pomieszczenia. Pozwala to na jeszcze lepsze wyeksponowanie pojedynczych dodatków, umieszczonych w wybranym punkcie każdego pokoju.


Mieszkanie w stylu japońskim

Dodatki do japońskich wnętrz


Pomimo, że styl japoński bazuje na minimalizmie, nie brak w nim także odpowiednich dodatków. Wybierając ozdoby do poszczególnych pokoi należy pamiętać o niezbędnym umiarze oraz praktycznej funkcji wszystkich przedmiotów. Nie ma tu miejsca na przypadkowe zestawienia i zbędne akcesoria. Odpowiednie będą ceramiczne zdobione wazony czy kaligrafie wiszące na ścianach. Przydatne mogą okazać się przesuwne parawany, które w szybki i łatwy sposób pozwolą oddzielić salon od jadalni, czy wydzielić osobny kącik do pracy. W żadnym japońskim mieszkaniu nie powinno zabraknąć również roślinności. Najczęściej będzie to drzewko bonsai oraz storczyki. Poszukując alternatywnych rozwiązań warto rozważyć również ikebanę – tradycyjną kompozycję kwiatową ułożoną według zasad japońskiej florystyki. Aby złagodzić i ocieplić podłogę mieszkania, można przyozdobić ją za pomocą mat tatami – zastępują one dywan, wygłuszając i skutecznie izolując od chłodnej posadzki. Do rozświetlenia wnętrza po zmroku najlepiej zastosować lampy o papierowym abażurze lub bardziej trwałe modele, wykonane z naturalnych tkanin lub ceramiki. Stylowym dodatkiem będą także bambusowe maty, dekorujące parawany, fragmenty ścian czy donice.

 

Styl japoński to nurt, który z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów. Łączy w sobie minimalistyczne, funkcjonalne elementy nawiązujące budową i wzornictwem do naturalnych motywów oraz wielkie przeszklenia, ukryte po dyskretnymi firanami panelowymi. Pobyt w takich wnętrzach pozwala skutecznie się wyciszyć, wprawia w dobry nastrój, a zarazem przynosi istotne doznania wizualne, ciesząc swoim widokiem zarówno domowników, jak i gości.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...