Dekoracje, które pozwolą optycznie powiększyć mały pokój

Dekoracje do małego pokoju
12 czerwca 2021 996 view(s)

Dekoracje, które pozwolą optycznie powiększyć mały pokój

Mały pokój to problem wielu właścicieli mieszkań. Niewielkie pomieszczenie jest niezbyt pojemne, a nieprawidłowo urządzone – może także sprawiać wyjątkowo przytłaczające wrażenie. Istnieją jednak pewne sprawdzone sposoby, które pozwolą na wizualne powiększenie przestrzeni. Prócz jasnej barwy ścian, podłóg i mebli, można zastosować odpowiednie dodatki poprawiające proporcje wnętrza. Po jakie dekoracje warto sięgnąć, aby pokój wydawał się obszerniejszy, niż jest w rzeczywistości?


Lustro ścienne lub stojące


Skutecznym sposobem wizualnego powiększenia pokoju jest umieszczenie w nim jednego lub nawet kilku luster. Sprawdzą się tutaj zarówno modele zawieszone na ścianie, jak i wersje wolnostojące w cienkiej, nie rzucającej się w oczy ramie. Zwierciadło można zamocować nad kanapą lub łóżkiem, a także powyżej blatu komody. Jego górna rama powinna znaleźć się na wysokości około 170-180 centymetrów nad podłogą. Tafla ustawiona pionowo wydłuży niski pokój, natomiast umieszczona w poziomie doda mu głębi. Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo ciasne, dobrze będzie zastosować w nim lustra na dwóch przeciwległych ścianach. Stworzą one wtedy zwielokrotnione odbicia wnętrza, przydając mu wielkości i przestronności.


Jasne dekoracje okienne


Chcąc optycznie powiększyć pokój, warto przyozdobić go lekkimi i zwiewnymi dekoracjami okiennymi w białym kolorze. Takie tkaniny przepuszczą dużą ilość promieni słonecznych, a ich uniwersalna, śnieżna barwa doda wnętrzu bardziej okazałego charakteru. Jeżeli domownicy nie przepadają za firanami i zasłonami, równie dobrze mogą zastosować jasne rolety lub żaluzje. Takie funkcjonalne dekoracje okienne pozwolą w łatwy sposób kontrolować ilość wpadającego światła, a rozjaśnione w naturalny sposób wnętrze wyda się znacznie większe. Jednocześnie nawet zamknięte, jasne żaluzje lub rozsunięte rolety optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że będzie ona komfortowa i przytulna.


Odpowiednie oświetlenie


Wieczorem i nocą niemożliwe jest obycie się bez sztucznego oświetlenia. Lampy sufitowe, ścienne i stojące, które pozwalają w komfortowy sposób korzystać z pomieszczeń po zmroku, mają także niebagatelny wpływ na postrzeganie przestrzeni. Starannie rozjaśnione wnętrza, w których doświetlone są wszystkie zakamarki, będą wygodne w codziennym użytkowaniu oraz z pozoru bardziej przestronne. Aby uzyskać optymalny efekt, warto zastosować różne rodzaje lamp:

  • Główne oświetlenie – centralnie zamocowany żyrandol – powinien posiadać klosze skierowane ku górze. Oświetlą one powierzchnię sufitu sprawiając, że pokój wyda się wyższy.
  • Boczne lampy – kinkiety – umiejętnie nakierowane na krótsze ściany, rogi i wnęki, poprawią proporcje pomieszczenia, maskując nieco jego wady.
  • Dodatkowe boczne oświetlenie – lampy ustawione na blatach lub podłodze – rozświetlą ciemniejsze obszary wnętrza, wizualnie dodając mu nieco przestrzeni.

Rolety i zasłony w małym pokoju

Trójwymiarowa tapeta


Sprawdzonym pomysłem na optyczne powiększenie pokoju jest zastosowanie trójwymiarowej tapety. Wrażenie głębi można uzyskać, wybierając wersję w kontrastowe pasy lub fototapetę, na której przedstawiono obraz złożony z kilku planów. Warto tutaj sięgnąć po egzemplarze prezentujące trójwymiarowy tunel, las, plażę, oddalającą się linię horyzontu czy też panoramę miasta. Dzięki nim ograniczona przestrzeń pomieszczenia stanie się bardziej otwarta, sprawiając wrażenie znacznie obszerniejszej.


Dodatki do małego pokoju


W niewielkich pomieszczeniach wskazane jest unikanie nadmiaru dodatków i różnego rodzaju bibelotów. Liczne przedmioty poustawiane na półkach, parapetach, blatach i witrynach mogą sprawiać wrażenie zagracenia, wizualnie ograniczając przestrzeń i pogarszając jej funkcjonalność. Z tego względu warto zachować umiar w doborze dekoracji i niezbędnych rzeczy, a zarazem zadbać o ich staranne ułożenie i dopasowanie. Książki powinny zostać pogrupowane według kolorystyki okładek, koce i poduszki na kanapie muszą być zbliżone kolorystycznie do tapicerki mebla, natomiast obrazy i zdjęcia należy umieścić w antyramie bądź jasnej, minimalistycznej ramce bez zbędnych ozdób.

 

Prawidłowe urządzenie małego pokoju to nie lada wyzwanie. Nieodpowiednio dobrane dodatki mogą jeszcze bardziej pogorszyć jego wygląd i funkcjonalność, utrudniając codzienne korzystanie z pomieszczenia. Aby optycznie powiększyć je i dodać mu komfortowego charakteru, warto przyozdobić je lustrami, tapetą 3D, jasnymi dekoracjami okiennymi i dodatkami oraz kilkoma źródłami światła. Dzięki temu będzie ono wyglądało na nieco większe, a wygoda jego eksploatacji znacząco wzrośnie.

Powiązane posty
Komentarze

Proszę się zalogować aby móc skomentować.

Nie masz konta?

Zarejestruj się, aby móc komentować
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...