Dekoracja małego balkonu

Nasze mieszkanie to przestrzeń, która może stanowić ciekawy obszar do oryginalnej aranżacji. Spędzamy tu sporo czasu, dlatego powinno być dopasowane do naszych potrzeb i dobrze korespondować z codziennymi przyzwyczajeniami. W domu czujemy się najlepiej, króluje tu swoboda i głębokie poczucie prywatności. Wiele mieszkań to również niewielki balkon czy taras, który pozwala poszerzyć przestrzeń i cieszyć się od czasu do czasu kawą pitą na świeżym powietrzu.


Wyjątkowo przytulny balkon


Nawet mały balkon może być świetnym miejscem, w którym wykażemy się kreatywnością podczas aranżacji. Możemy się wtedy przekonać, że wcale nie potrzeba dużo miejsca do stworzenia sobie przyjaznej enklawy, z perspektywy której rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Nawet jeśli widok za oknem nie jest bajecznym pejzażem kolorowej przyrody to możemy zadbać o to, aby balkon był komfortowy i praktyczny. Przekonamy się wtedy, że sztuka cieszenia się małymi rzeczami znacznie podnosi nam nastrój, bo czym innym jest śniadanie jedzone na balkonie lub popołudniowa herbata i domowe ciasto, którymi możemy delektować się w innej scenerii niż kuchnia? Takie z pozoru mało znaczące przyjemności mogą bardzo umilać naszą codzienność i wcale nie potrzeba do tego luksusów.

Warto więc zastanowić się, jak urządzić mały balkon tak, aby uczynić te kilka metrów kwadratowych miejscem wystarczającym. Prawda jest taka, że niewielkie powierzchnie są łatwiejsze w aranżacji, wystarczą proste rozwiązania i sprawdzone dodatki, aby nadać tej przestrzeni świeżości. Najpopularniejszym, a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem są rośliny doniczkowe, które stanowią nieprzeciętną ozdobę oraz zawsze cieszą nasz wzrok. Natychmiast dają pożądany efekt. Warto wybrać takie, które dobrze poradzą sobie przy intensywności nasłonecznienia naszego balkonu. Chodzi o to, abyśmy dowiedzieli się wcześniej na jaką stronę świata wychodzą okna, a wtedy będzie nam łatwiej dobrać rośliny. Jeśli na naszym balkonie przez większą część dnia jest cień, wybór roślin jest bardziej zawężony, nie warto wydawać pieniędzy na kwiaty, które zbyt długo nie poradzą sobie bez słońca.


Mały balkon wypoczynkowy

Efektownie dzięki firanom i zasłonom balkonowym


Niewielkie krzesło i stolik kawowy to komplet mebli balkonowych, które pozwolą cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu. Oczywiście warto postawić na krzesło lub fotel, które będą maksymalnie komfortowe. To świetne miejsce do czytania książek, przeglądania wiadomości czy nawet pracy zdalnej. Ta przestrzeń może sprzyjać koncentracji i kreatywności. Czasem nawet na niewielkim balkonie jest również miejsce na małą sofę. Wybierając meble trzeba je dobrze zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi lub kupować to, co bez problemu przechowamy w domu. Warto pamiętać o dekoracjach zwłaszcza jeśli są to praktyczną ozdobą.

Zazwyczaj okna balkonowe wymagają też odpowiedniej oprawy. Dobrze jest wybrać zasłony i firany balkonowe, które będą dobrze korespondowały z wnętrzem i okażą się praktyczne w wymagających warunkach. Kiedy za oknem wysokie temperatury i natarczywe słońce staje się męczące, sprawdzą się zasłony, które dobrze ochronią nas przed wysoką temperaturą w mieszkaniu. Dlaczego warto zwracać uwagę na tkaniny, które nie przepuszczają światła. Latem okażą się niezastąpione, a jesienią i zimą zapewniają prywatność.Czasem potrzebna jest większa metamorfoza balkonu i remont, który pozwoli na całkowitą zmianę. Inspiracji możemy szukać w internecie. To źródło wielu oryginalnych grafik i projektów, wśród których znajdziemy to, co pozwoli nam wydobyć potencjał balkonu. Przy okazji możemy w sieci zrobić zakupy. Trzeba jednak wcześniej zmierzyć dokładnie okna, aby przekonać się, jaka długość firan i zasłon będzie najlepsza. 


Stylowo i z klasą


Ponadczasowe wzornictwo i kolorystyka, która nigdy nie wychodzi z mody to pewność, że kupujemy coś, co stanowi nie tylko element dekoracyjny, ale również jest funkcjonalne. Część osób zastanawia się, jaki wybrać sposób montażu zasłon. Jeśli jeszcze nie wiemy czy zdecydować się na karnisz, czy na szynę sufitową to warto zapoznać się z zaletami i wadami obu tych rozwiązań. Wiele zasłon gotowych sprzedawanych w sklepach to już zamontowane metalowe kółka, które w opinii wielu osób są bardzo praktyczne, pozwalają od razu na karnisz założyć zasłonę, jednak klasyczne żabki również mają swoich zwolenników.


Mały balkon - dekoracja

Zasłony na taras przede wszystkim powinny być trwałe. Dobry materiał to jakość i wysoki standard, który przekłada się na estetykę. Taka firana dłużej zachowuje pierwotny wygląd. Trzeba przyznać, że czasochłonne prasowanie zasłon czy firan nie napawa entuzjazmem, dlatego warto wybierać tkaniny praktyczne. Firany balkonowe mogą być intensywnie marszczone, jeśli zależy nam na eleganckim designie. Szykowna stylistyka jest uniwersalna i trafnie koresponduje z prostotą i nowoczesnością. Jeden styl nie oznacza monotonnego wzornictwa. Dlatego wiele osób wybiera neutralną bazą, bo pozwoli ona dobrać intrygujące dodatki, które spersonalizują wnętrze i będą zaprzeczeniem banału oraz tendencyjnych rozwiązań.